Захариев за "ОЦК Кърджали": Намерихме изход с ПИБ
Валентин Захариев   
Източник: Гергана Костадинова, БГНЕС
Ро отниците от "ОЦК Кърджали" ще получат дължимите си заплати чрез ипотечен банков заем, увери собственикът на дружеството Валентин Захариев.

Най-важният въпрос е да платим заплатите на работниците и да подновим производство, заяви той.

С помощта на Първа инвестиционна банка сме намерили изход,

сега правим обезпеченията, които тя изисква, но това ще отнеме време. Нашите хора работят по обезпечаването на кредита с ипотеки, което може би ще отнеме 2-3 дни, докато се предоставят на банката, каза Захариев.

Ще се обърнем към наши купувачи - партньори, смятаме че сме намерили един, ако той се съгласи, може би ще почнем следващата седмица работа, коментира въпроса за подновяването на работата на дружеството Захариев.

Договорът за прехвърлянето на собствеността на "Горубсо Мадан" е бил подписан от продавача снощи и от един, а не от двама представители на купувача, обясни Захариев.

Той каза, че не се притеснява от прокурорска проверка и заяви, че чрез нея ще бъде открито, че дружествата не са били източвани, а в тях е било "наливано" под формата на инвестиции и субсидиране от дъщерни фирми.

Според ръководството на ОЦК, военновременните запаси, които са се водили на отчет в дружеството, са деблокирани от Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси", предадени са от ОЦК на определения от агенцията купувач, за което предприятието разполага с предавателни протоколи.

Проверка от вчера в ОЦК от агенцията е установила, че няма отклонения от количеството и качеството на тези военновременни запаси, за което е издаден и протокол.

Според Захариев протестът на работниците в Горубсо е бил организиран от външни интереси, защото е бил едновременно и за изплащане на дължимите заплати и за отнемане на концесията.

Категорично отхвърлям твърдението за умишлен фалит -

ОЦК без инвестиции е мъртво, заяви Захариев. Той не можа да даде точна дата за изплащането на заплатите на работниците.

Той подчерта, че не става въпрос за неизплащане на заплати, а за закъсняло плащане. Вследствие на това ОЦК - Кърджали губи 55 работници.

БСП в Кърджали ще сезира прокуратурата за съмнителната сделка между СИ Банк и Захариев,

при която е осъществена продажбата на ОЦК. Извършена е престъпна далавера с минотарните акции на 777 работници, учредели РМД при приватизацията на завода, посочи Милко Багдасаров, областен лидер на БСП.

РМД тогава придобива 52% от акциите на ОЦК, но на 2 декември 2005 г. директорският борд решава да продаде акциите на цена не по-ниска от номиналната 1 лв. Тогава ръководител на СИ Банк и собственик на ОЦК е Цветелина Бориславова.

Същият месец СИ Банк продава ОЦК на Валентин Захариев. Акционерите в РМД, които са основно работници и служители, не знаят, че техните акции са заложени и са послужили като инструмент за овладяването на дружеството от страна на СИ Банк.

Месеци след продажбата на завода на Захариев (през есента на 2006 година) банката предлага на акционерите в РМД да изкупи акциите им на цена 1,50 лв.

Според Багдасаров вероятно банката е направила това, за да изкупи греха си към работниците. Тогава обаче е определен много къс срок, а хората са принуждавани със заплаха, че ако не вземат тези пари, няма да получат нищо за акциите си след изтичането на този срок.

Въпросното изкупуване на акциите се извършва в една стая на Машиностроителния завод Монек - Юг, тогава също собственост на СИ Банк. Смущаващото в случая, според Багдасаров, е във въпросът как са продадени акциите на РМД, без за това да знаят участващите в него работници и служители.

"Има ли извършено престъпление от страна на СИ Банк, тогава собственост на Цветелина Бориславова?! Дали в случая става въпрос за ограбване на 777 работници и служители в ОЦК?", запита Багдасаров. Той посочи още, че при изкупуването на акциите им по за 1,50 лв. в последствие те са били продадени на цени между 30 и 40 лв. Багдасаров изрази недоумение от факта, че КЦМ в Пловдив, приватизиран по същата формула в момента е стабилно и много добре работещо предприятие.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп предизвика гнева на католиците със снимката му като папа

Тръмп предизвика гнева на католиците със снимката му като папа

Свят Преди 16 минути

Конклавът се събира на 7 май, за да избере новия папа

<p>Дипломация с диаманти и питонска кожа:&nbsp;Какви подаръци е получила Мелони в качеството ѝ на премиер</p>

Какви подаръци е получила Мелони в качеството ѝ на премиер

Свят Преди 39 минути

Може ли да разполага с тях?

"Forbidden Stories" разкрива тайните на руския затвор Таганрог

"Forbidden Stories" разкрива тайните на руския затвор Таганрог

Свят Преди 2 часа

Един от най-зловещите центрове за задържане на Русия е този в Таганрог

Президентът на Малдивите постави рекорд с 15-часова пресконференция

Президентът на Малдивите постави рекорд с 15-часова пресконференция

Свят Преди 2 часа

Около 20 журналисти са присъствали на пресконференцията

Чарлз III ще присъства на военния парад за Деня на победата в Лондон

Чарлз III ще присъства на военния парад за Деня на победата в Лондон

Свят Преди 2 часа

Възпоменателните събития ще завършат с концерт в присъствието на краля и кралицата

Снимката е илюстративна

Нефтени петна заляха плажната ивица в Поморие

България Преди 3 часа

Замърсяването обхваща близо трикилометрова зона в района на Стария град

<p>Ескалация&nbsp;в Газа: Израел изпрати&nbsp;повиквателни на хиляди войници от резерва</p>

Ескалация на конфликта в Газа: Израел решава дали да разшири военната си операция

Свят Преди 3 часа

Военен служител заяви, че властите вече са изпратили повиквателни на хиляди войници от резерва

Сърна изскочи на пътя и причини тежка катастрофа в Хърватия

Сърна изскочи на пътя и причини тежка катастрофа в Хърватия

Свят Преди 4 часа

Двама души са загинали, а 31 са ранени

Три земетресения в Благоевградско

Три земетресения в Благоевградско

България Преди 4 часа

Първите два труса са регистрирани на българо-гръцката граница

Си Цзинпин ще присъства на честванията за Деня на победата в Москва

Си Цзинпин ще присъства на честванията за Деня на победата в Москва

Свят Преди 5 часа

Китайският президент ще бъде на официално посещение в Русия от 7 до 10 май

7 малко известни факта за Деня на победата

7 малко известни факта за Деня на победата

Любопитно Преди 5 часа

В началото на май 1945 г. нацистка Германия окончателно капитулирала пред съюзническите сили, с което се сложил край на войната в Европа

Клиниката, в която издъхна 6-годишният Ангел: Настъпиха неочаквани усложнения

Клиниката, в която издъхна 6-годишният Ангел: Настъпиха неочаквани усложнения

България Преди 6 часа

От „Медикус Алфа" допълват, че медицински екип с дългогодишен опит незабавно е предприел пълен обем реанимационни действия

Променят движението в центъра на София за 6 май

Променят движението в центъра на София за 6 май

България Преди 6 часа

Това се налага заради тържественото честване на Деня на храбростта и празника на българската армия

<p>Съкровените тайни на Драго Драганов: Любов, вина и лични изпитания</p>

Драгомир Драганов: Не забравям любовта, която можеше да ме направи баща

Любопитно Преди 7 часа

„Няма нужда да си правя татуировка с буквичка, защото сърцето ми е татуирано за вечни времена”

7-годишно дете издъхна в линейка на път за „Пирогов“

7-годишно дете издъхна в линейка на път за „Пирогов“

България Преди 7 часа

То е било транспортирано от Ботевград