За първи път от началото на кризата българската икономика отбелязва растеж на годишна база.
През третото тримесечие брутният вътрешен продукт се е увеличил до 50,8 млрд. лв., което е с 0,3% повече спрямо предходното тримесечие и с 0,2% повече спрямо третото тримесечие на 2009 г.
Това показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Те дават най-ранната картина за икономиката след края на третото тримесечие и са на базата на ограничена информация.
Повечето анализатори обаче са на мнение, че ще бъдат потвърдени при официалното публикуване на резултатите за БВП през третото тримесечие на 2010 г., което ще стане в началото на декември.
Предпазливи оценки
България излиза от кризата, заяви преди време премиерът Бойко Борисов по повод отбелязания през второто тримесечие на 2010 г. 0,5% ръст на БВП, съотнесен към първото тримесечие.
На годишна база обаче тогава БВП падна с 1,4% и това породи критики към прибързания оптимизъм на премиера.
Сега анализаторите продължават да са предпазливи в оценките си дали България трайно излиза от кризата. Причината е, че все още главна и единствена причина за растежа на икономиката ни е увеличеният износ.
Ръстът му през третото тримесечие спрямо второто е 9,1%, а на годишна база 18,6%. В същото време вътрешното потребление и инвестициите продължават да се свиват, а тяхната тежест в момента във формирането на брутния вътрешен продукт е почти 80%.
При това положение е още рано да говорим за излизане от кризата, коментира Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч".
Само износ не стига
Според Лъчезар Богданов е трудно да се разчита, че експортът ще бъде двигателят на растежа в следващите месеци и година.
Бюджетът за 2011 г., който беше гласуван на първо четене в парламента, залага 3,6% ръст на БВП именно с очакванията износът да издърпа икономиката напред. Все още обаче само малка част от индустрията ни расте - това са някои експортни отрасли, докато останалите са на нулата и под нея, заяви Лъчезар Богданов.
Все пак не може да не отбележим, че ръст на износа от 18,6% повече от година не е имало, коментира Цветослав Цачев от Елана. Според него третото тримесечие може да се приеме като повратна точка за рецесията в България.
Въпросът оттук нататък е колко бързо или бавно ще се възстановява вътрешното потребление, смята той.
Анализаторите са изненадани от задълбочаващия се спад на потреблението.
През третото тримесечие то се е свило с 3,7% в сравнение с второто тримесечие, а за година - със 7,3%. "Това е трудно обяснимо на фона на данните за безработицата, която вече осем месеца намалява," коментира Християна Виденова, икономист от "Райфайзенбанк".
Инвестициите продължават да намаляват
Инвестициите също продължават да се свиват, макар и да има забавяне на тази тенденция. През третото тримесечие вложенията в основен капитал са намалели с 4,3% на годишна база, но пък това е добра новина на фона на отбелязания спад от 15 и 20% през предходните две тримесечия.
През последното тримесечие инвестициите в основен капитал обаче отбелязват нарастване от 1% спрямо предното тримесечие.
Преките чужди инвестиции обаче продължават да заобикалят страната ни - по данни на БНБ през десетте месеца на тази година те са паднали с 62%.
Докато инвестициите не започнат да растат, няма да има и ръст на потреблението, казва Лъчезар Богданов. Според него бързото възстановяване на икономиката изисква на първо място ясни сигнали от правителството за твърд курс към бюджетна стабилност, което да повиши доверието на инвеститорите.
А високият бюджетен дефицит, който се очаква тази година (4,8%) и заложените 2,5% за следващата, са по-скоро лоши сигнали.
Добавената стойност е нараснала с 0,5%
Спрямо третото тримесечие на 2009 г. брутната добавена стойност, произведена в българската икономика, е нараснала с 0,5%.
Това се дължи на ръстовете в аграрния сектор - 3.8%, и в индустриалния - 0,1%.
Услугите обаче все още отчитат намаление - спрямо третото тримесечие на 2009 г. то е 1,7%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!