Ще бъдат издигнати заграждения по границата ни с Турция, за да се спре преминаването на животни в България от Турция.
Това заяви в парламента министърът на земеделието Мирослав Найденов.
Не е възможна ваксинация срещу шап, обясни още той.
По думите на Найденов това ще доведе до други последствия, като например забрана на износ на наша продукция, а и независимо от ваксинацията, пак животните в засегнатите райони трябва да бъдат унищожени.
Ще използваме само разписаните процедури - унищожаване, дезинфекция и карантина, посочи министърът.
Към момента са предприети абсолютно всички мерки за борба с шапа, увери Найденов.
Той беше категоричен, че собствениците на унищожените животни ще бъдат на 100% обезщетени.
Според него заболяването идва от турска територия и ако не се предприемат адекватни мерки от турска страна, ще бъдем подложени на постоянен риск.
Найденов каза, че днес ще има заседание на ниво заместник-министри на земеделието, външните работи, вътрешните работи и на отбраната и до няколко дни трябва да се докладва за възможности за изграждане на ограда на границата с Турция, която да пречи на свободното движение на животни.
Не става дума за връщане на граничния кльон, а само за заграждения, които пречат на дивите животни, уточни той и изрази надежда турската страна да предприеме реципрочна дейност.
Министърът каза, че Европейската комисия е информирана за случаите на шап и е имало и среща между българските и турските ветеринарни власти и Еврокомисията, на която са обсъдени новите случаи на шап и е поискано Турция да изпълни ангажиментите си във връзка с това заболяване.
В Турция в момента има над 1000 огнища на шап, които периодично затихват и възникват отново, ние настояваме за по-драстични мерки за недопускане на свободно движение на животни през двете граници, както и да бъдат въведени по-строги карантинни и санитарни мерки от турска страна, посочи Найденов.
Поискахме допълнително по-голям ангажимент от турските власти и се надяваме да откликнат на него, допълни той и отбеляза, че българските мерки са под надзора на ЕК и са одобрени изцяло от комисията.
Найденов информира, че предстои извънредно заседание в ЕК за ситуацията в България. Ще поискаме преразглеждане на мерките, които бяха гласувани заради първото огнище на болестта и да бъде разширен обхватът на компенсиране от страна на ЕК, коментира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!