Симеон Дянков: Без плащания на работниците от ВМЗ от държавния бюджет
Симеон Дянков   
Източник: БГНЕС

Плащания на работниците от ВМЗ от държавния бюджет няма да има и те могат да получат някакви пари едва след като се приватизира заводът, каза в Пловдив министърът на финансите Симеон Дянков.

Досега държавата е давала с години, но не е това начинът, и аз като финансов министър няма да допусна да продължим тази мъчителна агония, допълни той.

Дянков припомни, че процедураjd за приватизация от година вече е намалена на три месеца, като отбеляза, че и това е дълъг срок предвид на заведените от кредитори дела за несъстоятелност на завода.

ВМЗ има над 80 кредитори и само на НАП дължи 60 млн лева, съобщи министърът, като добави, че на този етап приходната агенция няма да подава иск. Фактът, че други са тръгнали - фирми и банки, означава, че трябва много бързо да се намери изход и да се отговори на въпроса дали заводът да се запази като дейност, но с по-малък състав от сегашния, или както стана с Кремиковци, да се протакат нещата и нищо да не остане от него, коментира Дянков.

Той изрази надежда, че синдикатите ще разберат, че сега е моментът да се запази производството с една част от работниците, а за съкратените допълни, че съвместно с МТСП ще осигурят средства за алтернативна работа. Ръководството на ВМЗ прави сметки да съкрати 900 души, а синдикатите настояват за 500, каза Дянков. Според него,

ако спорът продължава, няма да е в полза за работниците,

тъй като решението за първия кредитор ще излезе на 18 февруари и "след това вече никой няма да може да работи там - предприятието ще се закрие".

КНСБ изпрати днес своя позиция

до Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм при НС, до министрите на икономиката, енергетиката и туризма и на труда и социалната политика Делян Добрев и Тотю Младенов и до изпълнителния директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов, във връзка с предложението с приетото на първо четене предложение за изваждане на ВМЗ от списъка на предприятията, чиято приватизация трябва да се извършва след задължително приемане на стратегия, включваща социални клаузи, която да бъде приета от парламента.

Начинът на приватизация на ВМЗ ще се определи от парламента. Във всички случаи, обаче, ръководството на КНСБ подчертава, че трябва в максимална степен да се обърне внимание на социалните клаузи. Социалните ангажименти в предлаганата от мениджмънта на фирмата т.нар. "оздравителна програма" липсват. Предлагат се единствено санкцията съкращаване на персонал, пишат от КНСБ.

В изпълнение на взаимното съгласие за изработване на оздравителна програма, в дните след срещата, мениджмънтът на ВМЗ е предоставил на синдикатите първоначална информация за предстоящите преговори за оптимизиране дейността на дружеството. Тя, обаче, съдържала само предложение за съкращаване на 900 души персонал, но не и програма за оздравяване на дружеството.

Оптимизацията на персонала не е единственото действие, за което може да се мисли. Тя е елемент от общия ред по спасяване на предприятието. Необходимо е да се осигурят нови, допълнителни поръчки. Трябва да се гарантират оптимални разходи на суровини, материали, енергия, пишат от КНСБ.

Едва след това идва ред на оптимизацията на трудовите разходи, като на освободените хора бъде предложена нова трудова заетост, като същите напуснат предприятието с напълно изплатени дължими трудови възнаграждения и обезщетения съгласно КТ и КТД. Не беше изпълнен и ангажиментът в едноседмичен срок да бъде извършено поне едно плащане от просрочените задължения към работещите. Продължава неяснотата по отношение изплащането на всички дължими трудови възнаграждения към работещите, посочват от синдиката.

Ръководството на КНСБ счита, че ако ВМЗ се продава без стратегия, синдикатите трябва да имат гаранции от Надзорния съвет на АПСК, че продажбата ще се осъществи при съгласувани с тях социални клаузи и неустойки, ако те не бъдат изпълнени.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Роднини на затворници крият телефони в пъпеш, напояват дрехи с наркотици

Роднини на затворници крият телефони в пъпеш, напояват дрехи с наркотици

България Преди 15 минути

Прави впечатление все по-голямата изобретателност

Пожар избухна на крайцер на САЩ в Япония

Пожар избухна на крайцер на САЩ в Япония

Свят Преди 30 минути

Японските военни са се включили в гасенето на огъня

<p>Зъби на милиони години сочат към непознат човешки вид</p>

Зъби на милиони години сочат към непознат предшественик на човека

Любопитно Преди 1 час

Откритието показва, че два различни човешки предшественика са съжителствали рамо до рамо

Любовната история на Кели Кларксън и Брандън Блексток

Любовната история на Кели Кларксън и Брандън Блексток

Любопитно Преди 1 час

Любовната им история имаше своите върхове и тежки падове, но кончината му се оказа особено болезнена

Евакуираха над 150 работници в Сливен заради пожар

Евакуираха над 150 работници в Сливен заради пожар

България Преди 2 часа

Пожарът е овладян много бързо и е ликвидиран в рамките на 20 минути

Ужас в Афганистан, поне 79 души изгоряха живи

Ужас в Афганистан, поне 79 души изгоряха живи

Свят Преди 2 часа

Автобусът, превозвал афганистански мигранти, депортирани от Иран

Самолет падна заради товар с месо от лос

Самолет падна заради товар с месо от лос

Свят Преди 2 часа

Самолетът на Юджийн „Бъзи“ Пелота Jr. е бил с над 53 кг над допустимото тегло и с прикрепени рога на крилото, което довело до катастрофа и смъртта му през септември 2023 г.

Принц Уилям не вярва на Меган Маркъл – и това държи братята разделени

Принц Уилям не вярва на Меган Маркъл – и това държи братята разделени

Любопитно Преди 2 часа

43-годишният принц на Уелс не е разговарял с по-малкия си брат повече от две години

БНБ отговори на "Продължаваме промяната":

БНБ отговори на "Продължаваме промяната":

България Преди 2 часа

Недопустим опит за политическа намеса спрямо Българската народна банка

Откриха шест отрязани глави в Централно Мексико

Откриха шест отрязани глави в Централно Мексико

Свят Преди 3 часа

На мястото е оставено одеяло със съобщение, подписано от престъпната група „Метачът“

Година след трагедията с яхтата Bayesian: Световен експерт твърди, че жертвите е можело да бъдат спасени

Година след трагедията с яхтата Bayesian: Световен експерт твърди, че жертвите е можело да бъдат спасени

Свят Преди 3 часа

Седем души загинаха, когато „непотопяемият“ 56-метров кораб се преобърна край бреговете на Сицилия по време на необичайна буря през август миналата година

Кралят и кралицата на Тайланд

Три години в кома: Какво се случва с принцесата на Тайланд

Любопитно Преди 3 часа

Принцеса Баджракитиябха Махидол, най-голямата дъщеря на крал Маха Вачиралонгкорн, официално известен като Рама X, продължава да се бори за живота си, след като от три години е в кома

Краят на една епоха - пускат в обращение последните монети с лика на кралица Елизабет II

Краят на една епоха - пускат в обращение последните монети с лика на кралица Елизабет II

Любопитно Преди 3 часа

Новите монети ще започнат да се появяват през следващите седмици

<p>Радев издаде указ за&nbsp;преназначаване на началника на НСО</p>

Президентът Румен Радев издаде указ за назначаването на ген. Емил Тонев за шеф на НСО

България Преди 3 часа

По-рано МС прие решение, с което дава съгласие той да бъде преназначен на длъжността

Забравете за леглото: 9-те най-горещи места за секс

Забравете за леглото: 9-те най-горещи места за секс

Любопитно Преди 4 часа

Нуждаете се от вдъхновение? Ето някои от най-горещите и креативни места за секс

Издирвана жена открита в „кралство“ насред шотландска гора

Издирвана жена открита в „кралство“ насред шотландска гора

Свят Преди 4 часа

Самопровъзгласено Кралство Кубала твърди, че е изгубено еврейско племе, дошло да си върне земи, „отнети преди 400 години“, и отказва да признава местните закони