Общо 166 обекта за търговия с горива са затворени, защото не са свързани със системата на Националната агенция за приходите (НАП).
Това съобщи на пресконференция днес изпълнителният директор на данъчната агенция Красимир Стефанов.
При проверката на бензиностанциите в цялата страна екипите са открили и запечатали 76 обекта, които работят, без да са свързани със системата на НАП, а 90 бензиностанции не са отворили изобщо.
Днес се прави нещо, което 20 години не е правено умишлено, коментира министър-председателят Бойко Борисов.
Той заяви, че това е струвало огромни усилия на правителството и че в края на всяка седмица през последните месеци е имало съвещание с всички участници в процеса за свързване на бензиностанциите в системата на НАП.
Премиерът Борисов каза, че се регистрират около 30% спад в продажбата на горива и това е доказателство за прекъсването именно на нелегалната търговия.
Според министър-председателя поне 100 млн. лв. ще бъдат допълнително вкарани в бюджета.
За да се следи изкъсо какво гориво се движи из страната, ще бъдат сложени датчици на резервоарите на бензиностанциите, съобщи по-рано пред Би Ти Ви финансовият министър Симеон Дянков.
Срокът за монтиране на допълнително устройство за постоянна връзка с данъчните към касовите апарати в бензиностанциите изтече на 1 януари, но от агенцията по приходите дадоха още 10 дни допълнително.
Според Дянков за да бъде преборена контрабандата на 100% самите резервоари в бензиностанциите трябва да бъдат свързани с данъчните.
До 300 млн. лева допълнително може да влязат в хазната от този тип допълнителни мерки, смята финансовият министър.
В България има 3 300 бензиностанции. От тях в навечерието на проверките близо 200-300 не бяха свързали своите колонки с данъчните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!