Това е един от изводите от три анкетни проучвания сред фирми, държавна администрация и синдикални структури.
Анкетите са проведени от екипи на БСК, КНСБ и КТ "Подкрепа".
По-голямата част от компаниите все още не са размразили проектите си и ограничават инвестициите в модернизация за близките две-три години.
По думите на Емил Димитров от "Подкрепа", цитиран от Агенция "Фокус", към момента все още липсват ясни инвестиционни намерения на фирмите, което води до извода, че кризата ще бъде доста по-продължителна.
Има съществено преместване на работната сила, що се отнася до младите хора – от индустрията към търговията и услугите, добави той.
Независимо че предприятията оценяват ключовата роля на човешкия капитал, все още не се прилагат съвременни методи и подходи в неговото управление и развитие, показват още проучванията.
Всеки пети служител в България е с капацитет под професионалните стандарти
Почти половината от анкетираните работодатели смятат, че задържането на добрите специалисти е от първостепенна важност за компаниите.
Въпреки това те не са склонни да инвестират в обучението и квалификацията на своите служители, обясни програмният директор в Българската стопанска камара Жечко Димитров.
Повече от 55% от българските инвестират по-малко от процент от общите разходи в образованието на своите работници, каза Жечко Димитров и допълни, че това е обезпокоително.
Обща констатация сред анкетираните работодатели, сред работниците и държавните институции е, че се къса връзката между образованието и бизнеса и младите хора излизат от университетите недостатъчно подготвени за трудовата дейност, която им предстои.
От Българската стопанска камара предложиха резултатите от трите проучвания да подпомогнат създаването на информационна система закомпетенциите на заетите хора у нас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!