Н ай-малко 712 млн. долара са били изнесени в 454 дружества с българско участие зад граница по времето на комунистическия режим. След ноември 1989 г. тези пари са били загубени за държавата, пише днес в. "Дневник".

Оригинални документи на Министерския съвет за периода 1961 - 1991 г., и новооткрити архиви на бившите Министерство на външната търговия и Министерство на външноикономическите връзки, които се смятаха за изчезнали, са проучени от известния разследващ журналист Христо Христов.

Става дума за

митичните задгранични дружества,

секретно създавани през 80-те години от режима на Тодор Живков с активното участие на Държавна сигурност. Активите на дружествата изчезнаха в края на 1989 и през 1990 г.

Многократно излизаха публикации, че основите на богатството на по-голямата част от днешния т. нар. български елит са сложени със средства източени от тези фирми. Но сега за първи път, благодарение на документите, проучени от Христо Христов, фактите излизат на светло.

След разпадането на комунизма задграничните фирми стават един от каналите за източване на държавни капитали, а опитите на правителствата на Димитър Попов и на Филип Димитров фирмите да се поставят под контрол и да върнат тези държавни средства се провалиха.

Никакви разкрития не успява да направи комисията "Луджев" през 1991-1992 г. Без успех остават и усилията на депутата от СДС Лъчезар Тошев през 2004-2005 г. 

Не беше поискана преживе информация от Андрей Луканов и Огнян Дойнов от Политбюро на ЦК на БКП, които през 80-те години са били главните двигатели при създаването на задграничните дружества.

Данните в архивите съществено променят досегашните представи за източването на финансов ресурс. През 1992 г. парламентарна подкомисия за проучване на икономическата криза оповести, че в около 395 задгранични фирми са налети 350 млн. долара.

В официалния регистър към Министерството на икономиката пък са регистрирани едва 311 дружества, една част от които създадени след 1991 г., а обобщени данни за инвестираните държавни средства изобщо липсват.

Други

неизвестни до момента секретни документи

на Националната служба за защита на конституцията (наследила Второ главно управление на бившата Държавна сигурност, контраразузнаването), която днес е Национална служба сигурност, разкриват, че държавата е загубила около 1 млрд. долара от непреведени в страната през годините печалби на задграничните фирми.

Разследванията на прокуратурата успяват да върнат само частични средства от касите на някои от дружествата в Швейцария и Холандия.

От идния понеделник "Дневник" ще започне да публикува поредица, която хвърля нова светлина и върху задграничните фирми на Държавна сигурност, използвани при осъществяване на държавната контрабанда при управлението на БКП, прикрита зад евфемизма "скрит транзит".

Доскоро се смяташе, че тя е "узаконена" със строго секретно решение на Министерския съвет от 1978 г., но документите разкриват, че година след създаването на "Кинтекс" през 1966 г. правителството на Тодор Живков разпорежда на новото търговско предприятие да извършва държавна контрабанда на оръжие, цигари, алкохол, ценности, техника и психотропни вещества.

"Възродителният процес" става причина дейността на задграничните фирми на "Кинтекс" да се замрази през 1985 г., тъй като Живков и посветените в схемата висши лица от правителството, Министерството на външната търговия и МВР са се опасявали България да не бъде компрометирана в международен план от Турция като реакция от насилственото преименуване, тъй като през нейната територия е осъществявана основната контрабанда за страни от Близкия и Средния изток.

По предложение на Министерството на външната търговия "скритият транзит" е прехвърлен на регистрираната още в началото на 60-те години в Лихтенщайн задгранична фирма "Икомев".

Колко средства са били отклонени от тези секретни операции е трудно да се установи, защото след 1989 г. архивите на тези задгранични фирми са унищожени.

Ревизията на "Кинтекс" констатира, че в балансите на задграничните му фирми "Инар", "Гудекс" и "Авала" "стоят открити, неприключени финансови резултати, взимания и задължения с изтекъл давностен срок".

Други архиви на БНБ разкриват схемата за

финансиране на някои ембаргови операции,

извършени чрез създадените през 80-те години "неявни фирми" на Първо главно управление на бившата ДС (разузнаването), чиито финансови резултати се оказват съмнителни.

За първи път разследването на Христо Христов дава възможност да се разбере каква е съдбата на задграничните инвестиции в Германия, където са били регистрирани най-много фирми - над 70, и вложени над 165 млн. долара.

Става ясно и колко фирми са оцелели и кой е станал техен собственик след приватизацията на бившите външнотърговски организации, притежавали ги при комунизма.

Христо Христов, най-добрият български разследващ журналист, публикува през ноември 2007 г. в "Дневник" и по-късно в книга проучванията си върху фалитите на комунистическия режим в България.

С документи, които се смятаха преди това за изчезнали, той доказа, че през 45-годишното си съществуване комунистическият режим в България е фалирал два пъти - през 1960 и 1987 г., и още един път е бил на крачка от фалита през 1978 г.

Христо Христов е журналист в "Дневник" от основаването му през 2001 г. Автор е на документалните книги "Секретното дело за лагерите" (1999), "Държавна сигурност срещу българската емиграция" (2000) и "Убийте Скитник" (българската и британската държавна политика по случая Георги Марков, 2005) и "Тайните фалити на комунизма" (2007).

Носител е на най-престижните български награди за разследваща журналистика. Специализирал е във в. "Гардиън", Великобритания (декември 2002) и в Международния център за журналистика, Вашингтон, САЩ (април 2004).

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Новата звезда на Италия: 19-годишният Николо Филипучи триумфира на „Сан Ремо“

Любопитно Преди 2 минути

19-годишният Николо Филипучи покори сцената на „Сан Ремо“ в категорията за нови таланти. Докато младата надежда печелеше сърцата с „Лагуна“, суперзвездите Алиша Кийс и Ерос Рамацоти блясъкаха на сцената, а Ирина Шейк отказа политически коментари

Земеделското министерство алармира за потенциална заплаха за националната сигурност

Земеделското министерство алармира за потенциална заплаха за националната сигурност

България Преди 6 минути

Към този момент няма яснота за темата на втория сигнал към премиера

Русия с извънреден призив за напрежението между Пакистан и Афганистан

Русия с извънреден призив за напрежението между Пакистан и Афганистан

Свят Преди 14 минути

Исламабад обяви състояние на „открита война“, след като пакистански изтребители бомбардираха Кабул и Кандахар; Москва призова за незабавно прекратяване на огъня

<p>ПП-ДБ настоява за дисциплинарна и наказателна отговорност за лицата, отговорни за&nbsp;ареста на Коцев</p>

ПП-ДБ настоява за дисциплинарна и наказателна отговорност за лицата, наредили и изпълнили ареста на Благомир Коцев

България Преди 15 минути

Настояваме и за обяснение от прокуратурата защо за незаконния арест на кмета Коцев, както и за всички други арести с изключение на случая „Борисов“, все още няма започнало нито едно разследване

Новият часовник на Huawei е посветен на бегачите

Новият часовник на Huawei е посветен на бегачите

Технологии Преди 39 минути

Китайската компания представи своя Watch GT Runner 2 - умен часовник, който е разработен за най-запалените почитатели на бягането и професионалистите, като е създаден заедно с легендата на маратоните Елиуд Кипчоге

Пентагонът e свалил правителствен дрон в Тексас

Пентагонът e свалил правителствен дрон в Тексас

Свят Преди 1 час

Инцидентът е бил причината гражданската авиация на САЩ да спре вчера полетите в района на Форт Ханкок, Тексас

Ванс: "Няма шанс" американски удар по Иран да въвлече САЩ в дълга война в региона

Ванс: "Няма шанс" американски удар по Иран да въвлече САЩ в дълга война в региона

Свят Преди 1 час

След непреките разговори в Швейцария иранският външен министър заяви, че това е била "най-интензивната" среща с американците и е отбелязан "напредък"

<p>Конфликт за паркинг в квартал &quot;Мусагеница&quot; - жители осъмнаха със заплашителни бележки&nbsp;</p>

Конфликт за паркинг в квартал "Мусагеница" - жители осъмнаха със заплашителни бележки по автомобилите си

България Преди 2 часа

Жителите на столичния квартал настояват за обществен паркинг, след като бележки под чистачките им предупреждават за принудително преместване на автомобилите

Семейството на рибар от потъналия кораб край Маслен нос настоява търсенето да не спира

Семейството на рибар от потъналия кораб край Маслен нос настоява търсенето да не спира

България Преди 2 часа

Близките на единия изчезнал рибар изразяват съмнения за липса на комуникация с институциите и призовават властите да продължат издирването на потъналия риболовен кораб

Земетресение  разтърси Перу

Земетресение разтърси Перу

Свят Преди 3 часа

Трусът е бил усетен в някои квартали на столицата Лима

<p>Клинтън след 7-часово изслушване за Епстийн: Не знам колко пъти трябваше да го кажа</p>

7-часово изслушване на Хилари Клинтън по случая "Епстийн"

Свят Преди 3 часа

Тя посочи, че не си спомня някога да се е срещала с Епстийн, който се самоуби в затвора през 2019 г.

<p>Голямо его, слаби аргументи? Ново проучване разби мит за нарцисистите</p>

Егоцентричните личности правят по-силно впечатление на живо, показват данни

Свят Преди 3 часа

Четири експеримента сочат, че самоуверените личности разчитат на харизма при говорене, но срещат трудности при логическата аргументация в писмен текст.

<p>МВФ отпуска нов заем&nbsp;на Украйна - милиарди потичат към Киев</p>

Нова кредитна програма за Украйна: МВФ отпуска 8,1 млрд. долара

Свят Преди 3 часа

Управителният съвет на фонда одобри финансиране по Програмата за разширено финансиране, като част от мащабна международна помощ за страната

Декларации за Трети март, кмета на Варна и миграцията откриха пленарното заседание на НС

Декларации за Трети март, кмета на Варна и миграцията откриха пленарното заседание на НС

България Преди 3 часа

В рамките на заседанието ще се разглеждат законопроекти за ЮНЕСКО и въпроси към служебния кабинет

Шокиращи тайни излизат наяве за пет зодии: Вашата сред тях ли е?

Шокиращи тайни излизат наяве за пет зодии: Вашата сред тях ли е?

Любопитно Преди 4 часа

Ето кой ще разкрие неочаквани тайни