Нашият водещ ще бъде Борат, най-голямата тв звезда в Казахстан, обявяват от MTV в анонсите си за церемонията по връчването на Европейските музикални награди (EMA 2005) на 3 ноември в Лисабон.

Въпросното лице е задграничен кореспондент на местна телевизия и обикаля света, за да прави репортажи за политическия живот и културните особености на другите държави.

Твърди за себе си, че е шестата по известност публична фигура в бившата съветска република. Изпитва огромно уважение към някогашния съветски диктатор Йосиф Висарионович Сталин.

Преди да пробие на екрана, е работил във ферма за изкуствено осеменяване. Хобитата му: тенис на маса и борба. Може да уцели циганин с камък от 15 метра (10, ако обектът не е завързан).

Често обсъжда семейния си живот и своите роднини с хората, които интервюира. Сестра му е проститутка, а брат му Било - психично болен. Не харесва евреите. Изпада в шок, когато научава, че американките имат право на глас.

Първата му жена е застреляна случайно по време на лов - помислили я за мечка. Борат преживял загубата и оттогава насам се е женил няколко пъти. Поддържа и извънбрачни връзки - приятелка, любовница и поне една проститутка.

Борат Сагдиев обаче всъщност не съществува. Той е герой в телевизионното "Da Ali G Show", където в неговата роля влиза актьорът Саша Барон Коен, познат повече с другото си коронно изпълнение - като Али Джи.

За непросветените - невежият и арогантен гангста рапър в жълт лакиран анцуг от Томи Хилфигер, който носи очила с червени стъкла (а ла Боно), масивни пръстени и златни вериги на врата.

Най-известната му поява, освен в едноименното комедийно предаване по Ейч Би Оу (HBO.com/AliG) и британския Ченъл 4, е като шофьор на лимузината на Мадона във видеоклипа й "Мюзик". Той беше водещ на Европейските музикални награди през 2001-ва във Франкфурт; записал е и албум с рагазвездата Шаги.

Истинското име на Али Джи е Алистър Греъм, а критиците още спорят дали е пародия на рапкултурата от гетата или на белите и азиатците от крайните квартали, които копират като папагали чернокожите си събратя, техните песни, говор, привички, начин на обличане.

Новата звезда обаче е Борат. Актьорът базира този свой персонаж на лекар, с който се запознал в Южна Русия. Сега казахстанецът се появява във всеки епизод на шоуто и прави майтапски интервюта с разни хора, които

не загряват, че предаването е пародия.

Почти всичките му твърдения за нацията, която представлява, са неистински, но невежеството на западния зрител позволява на сценаристите да правят с представителя на горкия казахски народ каквото си искат.

За да мине все пак за чужденец пред хората, които интервюира за шоуто си, Саша си води записки на иврит, а когато му се налага да говори на родния език на Борат, използва познанията си по полски.

Прическата и мустака му са истински - растат за месец и половина. Костюмът на Борат обаче никога не е пран.

Най-много протести сред зрителите предизвикват антисемитските му убеждения - макар че самият актьор е евреин. Нерядко участниците в предаването откликват и също се изкушават да правят антисемитски изказвания - или поне реагират на тях одобрително.

Един републикански кандидат за Конгреса на САЩ например заявява в интервю пред репортера на шоуто, че "евреите ще отидат в ада". Преди това му е заявено, че интервюто ще се излъчи в чужбина, а целта е хората там да се запознаят с американската политическа система.

Казахстанското посолство в САЩ (KazakhEmbUS.com) също реагира с оплакване

до Ейч Би Оу и настояване героят да бъде свален от екран. Борат им отговаря със специално изявление, написано с... произволни букви от кирилицата.

Често Саша Барон Коен е сравняван с друг британски класик на комедията - Питър Селърс ("Д-р Стрейнжлов", "Лолита", "Розовата пантера"), който също е изпълнявал по няколко роли в един филм.

В момента се снима и игрален филм за Борат - нискобюджетна комедия в документален стил, която ще разказва за казахстанския имигрант Борат и пристигането му в С, А и Щ със специална мисия.

Третият персонаж в шоуто на Али Джи е Бруно, репортер и водещ на модно предаване в измислената австрийска Гей тв.

Самият Саша Барон Коен, който навърши 34 години на 13 октомври, се пробва в телевизията именно като Борат, и то още в далечната 1994 г.

Звездния му миг идва с Али Джи чак през 2000-та; година по-късно печели британската тв награда БАФТА за най-добър комедиен сериал. В САЩ шоуто му се излъчва от 2003 г., там са го номинирали и за престижните статуетки "Еми".

Любопитно:
* Преди телевизията е учил история в Кеймбридж.
* Можете да чуете гласа му в анимационния филм "Мадагаскар", където озвучи краля на лемурите Жулиен и предизвика сравнения с комика Робин Уйлямс.
* Али Джи и Борат вече са герои на пълнометражен филм - "Ali G Indahouse", пародия, в която гангста-рапърът става неволно част от заговор за свалянето на британския премиер (в ролята - Майкъл Гамбън).

Гледайте тази седмица по музикалния канал предварителна информация за номинациите и шоуто. Европейските музикални награди се определят от публиката, така че можете да дадете своя глас на MTV.tv.

Церемонията, която ще бъде показана пряко и у нас, ще включва изпълнения на Мадона, "Фу файтърс", Роби Уйлямс, "Колдплей", "Блак айд пийс" и "Грийн дей".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тежка катастрофа с жертва между "Бе Ем Ве“ и "Фолксваген“

Тежка катастрофа с жертва между "Бе Ем Ве“ и "Фолксваген“

България Преди 31 минути

"Фолксваген“, управляван от 25-годишен мъж, е навлязъл в насрещното платно

Меланшон заплаши еврото и взриви дебата във Франция

Меланшон заплаши еврото и взриви дебата във Франция

Свят Преди 2 часа

Премиерът Себастиен Льокорню нарече идеята „измама в най-чист вид“

Над 100 малки населени места повишават готовността си за реакция при пожари

Над 100 малки населени места повишават готовността си за реакция при пожари

Любопитно Преди 3 часа

НАДРБ изгражда противопожарни депа, предоставя оборудване и обучава местните общности с подкрепата на Фондацията на Кока-Кола ХБК

Дрога за 5 милиона евро трябвало да бъде прекарана с подводен джет до Турция

Дрога за 5 милиона евро трябвало да бъде прекарана с подводен джет до Турция

България Преди 3 часа

Част от дрогата е намерена в търговски обект в „Слънчев бряг“

<p>Папата оглави престижна класация за най-добре облечени в света</p>

Папа Лъв XIV оглави класацията за най-добре облечени на Vanity Fair

Любопитно Преди 3 часа

Папа Лъв XIV оглави годишната класация за най-добре облечени личности на Vanity Fair. Светият отец очарова мо критиците с умението да съчетава традиционните ватикански одежди с класически спортни елементи като бейзболни шапки и винтидж маратонки

Откриха антракс край Ловеч, взимат незабавни мерки

Откриха антракс край Ловеч, взимат незабавни мерки

България Преди 3 часа

Областният управител е свикал епизоотичната комисия на извънредно заседание

14 бебета починаха при пожар в болница в Исламабад, Пакистан

„Вратата беше заключена“: Шок след пожара, убил 14 бебета в Пакистан

Свят Преди 3 часа

Пожарът е избухнал в климатично устройство на третия етаж в отделението за майчина и детска грижа в PIMS, една от основните държавни болници в Исламабад. Само едно от 15-те налични бебета е било спасено

Принц Хари и Меган пристигнаха във Великобритания

Принц Хари и Меган пристигнаха във Великобритания

Любопитно Преди 3 часа

Херцогът и херцогинята на Съсекс пристигнаха от Калифорния заедно с децата си Арчи и Лилибет. Семейството се установява за постоянно в Котсуолдс, като децата вече са записани в местно училище, а въпросът с охраната им остава спорна тема

„Чистка няма“: заяви здравният министър

„Чистка няма“: заяви здравният министър

България Преди 4 часа

Ивкова коментира и оставката на главния държавен здравен инспектор

Разследват чиновник от МЗ заради смъртта на дете в Пловдив

Разследват чиновник от МЗ заради смъртта на дете в Пловдив

България Преди 4 часа

Проверяват се действията и бездействията на длъжностни лица, свързани с поддържането и контрола на разрешението за лечебна дейност

НСИ: Плащаме повече за храна при почивка у нас, отколкото зад граница

НСИ: Плащаме повече за храна при почивка у нас, отколкото зад граница

България Преди 4 часа

Най-много са пътували българските граждани на възраст 45 - 64 години - 502.0 хил., или 38.2% от всички пътували лица

Министърът на отбраната: Дроновете няма да спрат

Министърът на отбраната: Дроновете няма да спрат

България Преди 4 часа

Стоянов: Хубавото е, че няма боеприпаси към момента в тях

Ваня Запрянова

Ваня Запрянова: Сезонът на шампионите ме зове!

Любопитно Преди 4 часа

Ваня Запрянова ще се завърне на Арената с една единствена цел - победата

Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди

Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди уловени в гореща прегръдка в Лондон

Любопитно Преди 5 часа

Моделът Кендъл Дженър и актьорът Джейкъб Елорди засилиха слуховете за връзката си с поредица от романтични срещи в британската столица. Двамата демонстрираха все по-голяма близост пред папараците, преди да се завърнат в САЩ

САЩ качват цената и забавят доставката за България на "Страйкър"-ите

САЩ качват цената и забавят доставката за България на "Страйкър"-ите

България Преди 5 часа

Парламентът гласува още близо 45 млн. долара по договорите за бронираните машини