Анулираха полети от София заради вулкана в Исландия
Облаците вулканична пепел блокираха въздушния трафик в цяла Северна Европа   
Източник: ЕПА/БГНЕС (Исландска брегова охрана)

Изригването на вулкан под ледника Ейяфятлайокутл в Исландия обърка въздушния трафик в Северна Европа и се отрази дори на полетите до София, заради разнеслата се пепел.

Анулирани са два полета до летища "Гетуик" и "Хийтроу" и един е отложен. Допълнителна информация може да бъде получена на телефоните за полетна информация на Летище "София".

Заради изригналия вулкан практически

цялата акватория на Северно море

се оказа покрита с движещи се облаци пепел.

Британското въздушно пространство е затворено до 19 ч. заради облаците от пепел, разнесли се от изригналия вулкан.

Британският въздушен оператор БАА обяви, че всички полети до и от лондонското летище "Хийтроу" и "Станстед" бяха временно спрени от 13 ч. "Хийтроу" е най-натовареното летище в Европа, като всеки ден обслужва над 1200 полета.

Стотици полети във Великобритания вече са анулирани, а летища в Шотландия са затворени.

Дания прекъсна трафика над въздушното си пространство над Северно море и ще го спре над цялата си територия към 18 ч., ако ветровете, донасящи облаците от пепел, продължат да духат към Дания, съобщи говорител на службата за контрол над въздухоплаването.

Никакви самолети няма да летят над Дания, ако сигурността на полетите не е гарантирана напълно, добави говорителят.

Цялото въздушно пространство на Норвегия е вече затворено.

Въздушните коридори между Великобритания и САЩ също са затворени заради облаците вулканична пепел, предаде телевизия Скай нюз.

Швеция ще затвори изцяло въздушното си пространство заради наближаването към Северозападна Европа на облаци от пепел от изригналия вулкан, предаде АФП.

Това ще стане поетапно, обясниха от националната служба за въздушен контрол. Шведското въздушно пространство ще бъде окончателно затворено в 23 ч. българско време.

Въздушният трафик в Северна Швеция вече е прекъснат.

В Северна Финландия полетите бяха спрени до 15 ч.

Европейската агенция за авиационен контрол Юроконтрол съобщи, че холандското въздушно пространство ще бъде затворено от днес следобед заради наближаващите въздушни маси с пепел.

Днес бяха отменени и десетки полети от и до амстердамското летище "Схипхол", предимно от Великобритания, скандинавските държави и Русия.

Въздушният трафик в страните от Бенелюкс и отСеверозападна Германия ще бъде силно нарушен при преминаването на облака от вулканична пепел от Исландия след 17 ч. българско време, съобщи още Юроконтрол. В същото време службата уточни, че въздушното пространство на нито една от тези държави няма да бъде затворено.

Всички полети от парижкото летище "Роаси"за Лондон, Шотландия, Копенхаген и Осло бяха анулирани от днес по обед, съобщи говорител на аерогарата, цитиран от АФП. Той уточни, че са отменени и част от полетите за Стокхолм.

Британската авиокомпания "Бритиш еъруейз" съобщи, че анулира всички свои полети поне до утре сутринта.

Очаква се международното летището на Брюксел да спре да приема тази вечер самолети, съобщи белгийското радио "Класик 21", без да уточнява час.

Според радиото летищата в Германия вече налагат подобна мярка.

Исландски вулканолог обаче твърди, че

активността на вулкана се е засилила.

Вулканичната дейност под ледника Ейяфятлайокутл не показва признаци на затихване почти 24 часа след началото на изригването, каза вулканологът Арман Хоскулдсон от Исландския университет.

"Тя става по-интензивна, но няма да има лава - това е просто експлозивно изригване", каза той.

Стотици хора бягат от района на изригналия вулкан, който предизвика вчера топене на леда и прииждане на реките, чието ниво достигна до 3 м. предаде АП.

Вулканът продължава днес да изхвърля пепел и пара, наводненията са намалели. Част от пепелта покрива ненаселени области, но духащите от запад ветрове носят я носят към Северна Европа.

Миналия месец имаше друго изригване край ледника Ейяфятлайокутл, но то беше 10 пъти по-слабо и стана в район, където нямаше лед, докато вчерашното изригване беше под шапката на ледника, а това според специалистите е

по-рисковано,

защото създава възможност за бързо охлаждане на лавата и превръщането й в малки частици, подобни на стъкло, които могат да бъдат разнесени от вятъра и да предизвикат например проблеми във въздушния трафик, както се случи сега.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Църквата почита свети Паисий Светогорец – монахът, чиито думи вдъхновяват милиони

Църквата почита свети Паисий Светогорец – монахът, чиито думи вдъхновяват милиони

Любопитно Преди 14 минути

На 12 юли православните християни отбелязват Шестата неделя след Петдесетница и отдават почит на един от най-обичаните съвременни светци – преподобни Паисий Светогорец

Стрелба в Торонто: Двама души загинаха, петима са ранени, издирват нападателя

Стрелба в Торонто: Двама души загинаха, петима са ранени, издирват нападателя

Свят Преди 36 минути

Полицията предупреди за активен стрелец и призова хората незабавно да напуснат района, докато продължава мащабна операция по издирването му

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

България Преди 9 часа

Детето е с опасност за живота

,

Почина бившият собственик и президент на "Челси" Кен Бейтс

Свят Преди 9 часа

Бейтс купи клуба за 1 паунд през 1982 година и стана третият му най-дълго управляващ ръководител

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

Свят Преди 10 часа

Иранският външен министър Абас Арагчи посети Оман за спешни разговори относно регионалната обстановка. Техеран и Маскат обсъдиха механизми за безопасното преминаване на кораби през стратегически важния за света Ормузки проток

,

Кола се удари в спрял камион край Дупница, има жертви

България Преди 10 часа

На място е изпратена и въздушна линeйка

,

Доналд Тръмп е преминал медицински преглед и нов когнитивен тест

Свят Преди 11 часа

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че е преминал успешен медицински преглед в центъра „Уолтър Рийд“. Той подчерта, че се е справил отлично и с когнитивен тест, но без да уточнява кога точно са били проведени изследванията

,

Повдигнаха обвинения на шофьора от тежката катастрофа на АМ „Тракия”

България Преди 11 часа

Той е задържан за срок от 72 часа с прокурорско решение

,

Скандалът с полетите на Пеевски: Бизнесмен отрече да е пътувал с лидера на ДПС

България Преди 11 часа

Бизнесменът Любомир Петров категорично отрече пред NOVA да е летял заедно с Делян Пеевски до Истанбул и обяви, че ще си търси правата по съдебен път. Междувременно конституционният съдия Десислава Атанасова също отхвърли данните от ГДБОП

,

Световен рекорд на Гинес: Над 22 000 фенове с „плешиви перуки“ заляха концерт на Питбул

Любопитно Преди 12 часа

Рапърът Питбул постави рекорд на Гинес за най-голямо събиране на хора с перуки, имитиращи плешивост. Точно 22 141 фенове се преброиха пред сцената в Лондон при 32-градусова жега, за да подкрепят своя идол в характерния му стил

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Любопитно Преди 12 часа

Испанската инфлуенсърка дебютира на модната сцена с бранда MIMOA, съчетаващ спортна визия и елегантност

,

Жители на село Анево спасиха малко щъркелче и го върнаха в гнездото му

България Преди 12 часа

Местните вярват, че появата на четири щъркелчета е знак, че тази година в селото ще се родят много деца

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

България Преди 12 часа

Лошата новина в бюджета на ДОО е, че социалните плащания или обезщетенията остават същите, коментира лидерът на КНСБ

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Свят Преди 13 часа

Най-малко 44 души загинаха, а над един милион са изолирани след опустошителни наводнения и свлачища в Бангладеш. Прекъснатите комуникации и липсата на ток затрудняват спасителите, докато армията доставя храна и вода с лодки

.

След седмици ограничения: Руските власти в Крим пуснаха гориво в 99 бензиностанции

Свят Преди 13 часа

Назначеното от Русия правителство в Крим обяви, че горивото вече е достъпно за свободна продажба в 99 бензиностанции. Мерките идват след седмици на ограничения и дефицит, предизвикани от украинските атаки срещу линиите за доставки

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

България Преди 13 часа

Бившият председател на парламента отбеляза, че основният въпрос остава „кой заплаща пътуванията на народния представител и с каква цел са те“