Разделиха страната на шест района по схемата на Костов, пише ТРУД и информира за вчерашното решение на кабинета Бургас, Варна, Видин, Пловдив, Русе и София да са новите регионални столици.
Според коментар във вестника, озаглавен "Делене ли бе да го опишеш", "районирането на татковината винаги е съпровождано с бурни прояви на местен патриотизъм. Ако София, Пловдив и Варна така или иначе винаги са били безспорни и за избора им е важал т.нар. "обективен фактор", за определянето на други центрове винаги и важал т.нар. "субективен фактор" - т.е. дали от тях има силен на деня по върховете на държавата. Да кажат грядущите поколения: А бе, направи нещо за нашия край. И да споменават името му от век на век", коментира ТРУД.
По повод обаче спора защо Русе, а не Плевен е избран за център на област, вестниците цитират изказвания на министри, според които това няма нищо общо с факта, че министърът на регионалното развитие Валентин Церовски и министърът на държавната администрация Димитър Калчев са от Русе.
ТРУД пише, че днес ще бъдат оповестени хората, включени в книгата "Най-значимите българи на ХХ век".
Сред първите държавници са цар Борис III, Александър Стамболийски, Гоце Делчев и Тодор Живков, като авторите са приели да не класират живи българи с изключение на спортисти.
В раздела "Спорт" сред имената са Дан Колов, Гунди, Христо Стоичков, Христо Проданов.
СЕГА информира за нов скандал покрай подновеното искане за национален статут от страна на Софийския университет.
Най-старото висше учебно заведение в страната за пореден път е поставило ребром въпроса в писмо до просветното министерство.
Писмото е на Академичния съвет и е изпратено още до парламента и президента.
Зад националния статут на университета стои една основна цел - Алма матер да си извоюва специален режим на финансиране.
СУ настоява да стане първостепенен разпоредител с бюджетни средства по примера на Българската академия на науките.
Така обаче ще се финансира по-скоро институцията, отколкото извършваната от нея дейност, твърдят експерти.
Според тях това противоречи на промяната във философията на финансиране на университетите, пише СЕГА.
24 ЧАСА прогнозира, че Държавната комисия за енергийно регулиране ще реши цената на тока да се вдигне с 13,51% над евтините 75 киловатчаса.
Евтината квота ще се запази на цена 9,8 стотинки, но киловатът над нея ще струва 17,4 стотинки.
Това ще стане от 1 юли, пише 24 ЧАСА.
По повод одобрения от кабинета доклад за Стратегическия преглед на отбраната, според който армията ще бъде намалена до 39 000 души, МОНИТОР коментира, че войската ще стане "малка, но не боеспособна".
Причината, според коментара, е липсата на пари, както и разнобоят между ГЩ и МО.
Водеща за СТАНДАРТ е здравна тема.
"Лекуващият доктор е длъжен да съобщи заболяването на своя пациент независимо дали то е с фатален изход или не. Това решиха депутатите, като приеха текстове от Закона за здравеопазването на второ четене. Само при писмен отказ от страна на пациента здравната информация може да бъде спестена", пише вестникът.