Ж ените от комитета на бесланските майки са сигурни в това, но разследването не откри подобна заповед, а ръководителят на оперативния щаб Валерий Андреев отрича да е вземано такова решение.

Имало заповед не за щурм, а за "бойна операция за спасяване на заложниците и неутрализиране на терористите". Според документите Андреев лично взел това решение.

10. Възможно ли е било "мирно" оттегляне на терористите?

Пострадалите отговарят положително. За тях остава само въпросът "при какви условия?".

Шепел е убеден, че акцията на терористите е подготвена като самоубийствена. Следствието разполага с видеозапис, на който главатарят на бандитите заявява преди акцията им, че е готов за среща с Аллах.

Повечето терористи са действали без маски, без вече да се страхуват от кръвно отмъщение. Фактически те дори не поставили условия за освобождаване на заложниците, твърди прокуратурата.

Защо и до днес не знаем цялата истина за тази чудовищна трагедия? Защо и по време на кризата, и след нея официални лица толкова често лъжеха, оскърбявайки паметта на загиналите?

Никой никога не ще обвини властта, че не е предотвратила терористичната акция. Защото никоя власт не се е научила да предотвратява атентатите.

Ако пожелаят, бунтовниците ще организират нов Беслан. Просто няма достатъчно милиционери.

При атаката срещу сградата загинали много заложници? И това обвинение няма да удари по властта.

Щурмували са сградата, както е било възможно, правели са всичко, за да спасят хората. Кой би ги осъдил, ако са сгрешили някъде?

Всички в Русия разбират, че никой от атакувалите не се е укривал зад гърба на заложниците. Но хората винаги ще помнят лъжите.

За броя на заложниците, за това, че не били използвани огнехвъргачки, за това, че терористите нямали никакви искания. Тази лъжа завинаги се е
запечатала в паметта ни.

Защо в Русия е толкова обичайно да се лъже? И то на всички равнища?

Защо лондонската полиция може да признае веднага, че погрешка е убила в метрото невинен, който бил взет за терорист? А руските компетентни органи ще упорстват в лъжата си чак докато бившите заложници не я опровергаят с веществени доказателства? Дали чиновниците се страхуват да не падне нечий рейтинг?

Не бива - истината няма да удари ничий рейтинг. Затова пък ще успокои поне малко сърцата на онези, които са изгубили близки хора в Беслан.

Следващият атентат не може да бъде гарантирано предотвратен. Може само да бъде намалена до минимум възможността да се случи. Не може с гаранция да бъдат спасени всички заложници.

Възможен е само опит да бъдат спасени колкото може повече от тях. Със сигурност обаче може хората да не бъдат лъгани. Просто да се казва истината - от самото начало и чак до края. Поне малко би олекнало на всички ни.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Тръмп дава краен срок на Путин да покаже сериозни намерения</p>

Тръмп дава на Путин краен срок да докаже, че има сериозни намерения да сложи край на войната в Украйна

Свят Преди 47 минути

Запитан дали вярва, че Путин иска да сложи край на войната, Тръмп отговори: „Не мога да ви кажа това, но ще ви съобщя след около две седмици“

Когато бомбардировач на САЩ замърси Паломарес с радиация

Когато бомбардировач на САЩ замърси Паломарес с радиация

Свят Преди 1 час

През 1966 година аварирарал бомбардировач на САЩ замърсява радиоактивно земите край село Паломарес в Испания

<p>Труден избор: &quot;OnlyFans или Олимпиада?&quot;</p>

Британски кануист е отстранен от състезание заради съдържание в OnlyFans

Свят Преди 1 час

Куртс Адамс Розенталс използва платформата за допълнителни приходи, необходими за Олимпиадата

Израел ще строи нови 22 селища на Западния бряг

Израел ще строи нови 22 селища на Западния бряг

Свят Преди 2 часа

Голяма част от международната общност критикува израелските селища в окупирания Западен бряг

<p>Китай извлича нови поуки от войната между Русия и Украйна&nbsp;</p>

Доклад: Китай извлича нови поуки от войната между Русия и Украйна

Свят Преди 2 часа

Украйна и нейните западни съюзници отдавна обвиняват Китай, че подпомага Русия по време на войната

10 г. и половина затвор за Евелин Банев - Брендо

10 г. и половина затвор за Евелин Банев - Брендо

България Преди 2 часа

Това реши Софийският апелативен съд

<p>Германското оръжие, което Украйна настоява да получи</p>

Ракетите "Таурус" – германското оръжие, което Украйна настоява да получи

Свят Преди 2 часа

Украйна вярва, че "Таурус" би променил хода на войната

Блок 337 в "Младост-3" моли кмета да бутне незаконна "лятна градина" на о. з. офицери

Блок 337 в "Младост-3" моли кмета да бутне незаконна "лятна градина" на о. з. офицери

България Преди 2 часа

Съседите започват изтощителна и безуспешна битка с пенсиониралите се от армията техни колеги

<p>Хейли Бийбър вече е милиардерка&nbsp;</p>

След сделка за милиард долара: Хейли Бийбър надмина Джъстин по богатство

Любопитно Преди 2 часа

Марката за козметика на Хейли Бийбър беше придобита от e.l.f. Cosmetics в огромна сделка за $1 милиард

<p>Смях и сълзи с Роксана и Дивна</p>

Смях и сълзи в блиц предизвикателството на Роксана и Дивна

Любопитно Преди 2 часа

Двете певици застават една срещу друга за поредица от забавни, провокативни и интересни въпроси

Нов щам на COVID-19 в Китай: Симптомите, за които трябва да следите

Нов щам на COVID-19 в Китай: Симптомите, за които трябва да следите

Свят Преди 2 часа

Новият щам, известен като COVID-19 NB 1.8.1, е открит за първи път в Китай през януари тази година, а на 23 май Световната здравна организация (СЗО) го класифицира като вариант „под наблюдение“

САЩ и Германия заплашиха Путин с нови санкции

САЩ и Германия заплашиха Путин с нови санкции

Свят Преди 3 часа

Германският министърът на външните работи е заявил, че "има съгласие за незабавно прекратяване на огъня" и Украйна е готова за това

<p>Почина актьорът Ед Гейл, изиграл куклата Чъки, обсебена от духа на сериен убиец</p>

На 61 години почина Ед Гейл, актьорът изиграл обсебената кукла в "Чъки"

Свят Преди 3 часа

Той изигра зловещия Чъки в хоръра Child’s Play от 1988 г. и неговото продължение от 1990 г.

<p>Социалните мрежи превземат&nbsp;младите в България - 34% вече търсят новините там</p>

"Евробарометър": 34% от младежите в България се информират от социалните мрежи

България Преди 4 часа

Образованието в ЕС се подобрява, но дезинформацията остава сериозен предизвикателство