С ега в България най-популярните валути, в които се отпускат кредити, са левове и евро. Една от причините за това е, че страната ни се намира в режим на валутен борд. Привързването на лева към еврото, като резервна валута дава известна стабилност на националната парична единица.

Може би ще възникне въпросът само това ли са офертите на банките, няма ли оферти и в други валути. Разбира се, че има, но техният дял е достатъчно малък, за да може да се каже, че почти няма такива. Първоначално изглежда, че няма някакво съществено значение какъв ще е видът на валутата, тъй като кредитът може да бъде отпуснат в левове или да се кандидатства направо за равностойността му в евро, долари или друга валута.

Тук следва да се отчете значението на вида на избраната валута. Видът на валутата има отношение към кредита дотолкова, доколкото той ще се погасява в същата тази валута. В този смисъл по-голямо значение има как се променя стойността на паричната единица, в която е отпуснат кредитът.

Всеки е свидетел как се променят курсовете на основните валути в случая при отпускане на кредити - някои растат, други падат. Съвсем нормално е да има подобно движение, но въпросът е как това се отразява на кредита.

Ако разгледаме съвсем хипотетично един кредит отпуснат например в американски долари, това означава, че погасяването му вероятно ще се извършва в същата валута. Възможно е курсът на долара по време на изплащането на кредита да нараства, което респективно означава, че ще трябва да се плаща относително повече. Това е така, защото ако кредитът е получен в долари, а доходите на заемателя са в лева, то ще е необходимо по-голямо количество от тях за закупуването на валутата.

В същото време е възможна и обратната ситуация - курсът да пада. Тогава описаният механизъм приема обратна посока, т.е. кредитът става относително по-евтин. Можем да обобщим, че принципно по-удачно би било, когато се кандидатства за кредит да се избере валута, чийто курс пада или се очаква да пада.

От друга страна, ако имаме гледната точка на банката и приложим същите разсъждения, ще достигнем до логичен извод. Щом вземането на кредит във валута с падащ курс е изгодно (относително намалява цената на кредита) за заемателя, то това означава, че банката би получила по-малък приход. Естествено, това не е добра алтернатива за нея.

Рискът от колебание в курса на дадена валута е известен също, като валутен риск. Това понятие е широко разпространено в банковите среди и на него се обръща достатъчно внимание, поради различни причини, на които няма да се спираме.

Важното сега е да разгледаме как банките се защитават от валутния риск. Неутрализирането на този риск, разгледан през призмата на кредитирането, може да има следния вид: Банките, оценявайки възможността за колебания в курса на дадена валута, като мярка срещу това могат предприемат ограничаване на офертите в тази валута. Друга мярка, която се използва е завишаване на лихвения процент при кредити в рискова парична единица. Така потенциалните загуби от спадането на курса се компенсират от по-високата лихва, която носи допълнително количество от валутата на кредита. Като цяло това са мерки, които банките предприемат за защита от опасността от девалвация на валутата.

Отпускайки кредит, банката съставя погасителен план и изчислява погасителни вноски. Вноските са във валутата, в която е договорен кредитът. При желание от страна на заемателя, погасителните вноски могат да се внасят и в друга валута. Но принципно вноската е изискуема във валутата, при която е отпуснат кредита. Когато вноската се прави в друга валута, тя се преизчислява съобразно курса на другата валута към договорената.

Един пример: Договорен е кредит при 100 евро месечна вноска, а вноските се правят в лева по желание на клиента. Към момента на внасяне на вноската равностойността й в лева може да възлиза например на 197 лева. Това в практиката се прилага основно при ипотечните кредити. В този случай съществува известен риск от разликата в курсовете на валутите. Ако курсът на валутата, в която се погасяват вноските, падне, ще е необходимо по-голямо количество от нея, за да се достигне еквивалента й стойност.

Съществува също така възможност договореният в определена валута кредит да бъде предоговорен в друга. Банките предоставят такава възможност, но за това изискват такса в размер обикновено в диапазона 1%-2%, казват консултантите от "Кредитланд" - Българския кредитен посредник (www.creditland.bg). Таксата се изчислява върху остатъка от главницата на кредита.

Проучванията на "Моите пари" показват, че практиката на превалутирането е доста популярна в съседните държави. Нещо повече, за разлика от България, в Румъния например смяната на валутата на кредита е особено развита при потребителските кредити. Замяната на договорената валута на кредита се заменя в местната валута по определен курс. Така например договорен кредит за 5000 евро се отпуска под формата на 17622 леи (курс към 15.06.2006 г. 1 евро = 3.5244 леи).

Подобно е състоянието в Сърбия и Турция. За Турция е характерен сравнително висок интерес към националната валута (нови турски лири) и предпочитанията на някои банки да отпускат кредити в швейцарски франкове. Банките предпочитат да договарят кредитите в чужда валута поради нестабилността на националната валута и опасността от девалвация.

В заключение на разсъжденията до тук могат да се оформят някои практически съвети относно избора на валута при кандидатстване за кредит:

Ако има възможност да се избере валута, чийто курс пада или се очаква да пада, би било подходящо да се избере тази валута (разбира се, ако това не е свързано с по-висока лихва с цел неутрализиране на опасността от девалвация).

Съветът на "Моите пари" е добре да се прецени вида на валутата, тъй като ако се наложи превалутиране, за това се заплаща такса до 2%.

На сайта на "Моите пари" (www.moitepari.bg) можете да откриете над 130 оферти за кредити в левове и евро, както и възможност да тяхното сравнение по основни показатели - ГПР, общо изплатени суми, месечна вноска и др.. На сайта има поместена и детайлна информация за кредитите, както и погасителните планове изчислени според зададените критерии.


 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп очаква с Ердоган да приключат войната в Украйна

Тръмп очаква с Ердоган да приключат войната в Украйна

България Преди 7 часа

Тръмп: Президентът ме покани да отида в Турция в бъдеще и по същия начин той ще дойде във Вашингтон

Така ЕС може да удвои военната помощ за Украйна

Така ЕС може да удвои военната помощ за Украйна

Свят Преди 7 часа

Европейският съюз и САЩ са отпуснали около 40 млрд. евро годишно за военна помощ на Украйна

Тир падна в 40-метрова пропаст на Хаинбоаз

Тир падна в 40-метрова пропаст на Хаинбоаз

България Преди 10 часа

Произшествието е станало край село Мишемерков хан

Катастрофа със загинал на Прохода на Републиката

Катастрофа със загинал на Прохода на Републиката

България Преди 11 часа

Инцидентът е станал в района на с. Вонеща вода

Украйна внезапно атакува Русия

Украйна внезапно атакува Русия

Свят Преди 12 часа

Води се тежка битка по границата

<p>Първа официална поява на кралското семейство след скандалното интервю на Хари</p>

Кралското семейство се появи по време на честванията на Деня на победата в Европа

Свят Преди 12 часа

Тази година възпоменателното настроение идва на фона на подновеното напрежение в кралското семейство. Само преди дни принц Хари разкри, че баща му, крал Чарлз, вече не му говори

Ето защо Русия отмени парада в Севастопол

Ето защо Русия отмени парада в Севастопол

Свят Преди 12 часа

Украйна свали два руски многоцелеви изтребителя с дронове

NOVA отбелязва 6 май със специална програма

NOVA отбелязва 6 май със специална програма

Любопитно Преди 12 часа

Студио, посветено на силата на бойния дух и мисията да защитаваш родината, очаква зрителите в празничния ден

Вече е ясно: Израел иска да превземе Ивицата Газа

Вече е ясно: Израел иска да превземе Ивицата Газа

Свят Преди 12 часа

Израелските сили ще останат в териториите, които са завзели

Димитър и Христо: Не повярвахме на Маги, че влизаме в шоуто!

Димитър и Христо: Не повярвахме на Маги, че влизаме в шоуто!

Любопитно Преди 13 часа

Един дует с много нестандартни истории в Капките Podcast

Папамобил на папа Франциск стана детска линейка в Газа

Папамобил на папа Франциск стана детска линейка в Газа

Свят Преди 13 часа

Това е станало според желание на папата

Трима полицаи застреляни в Русия

Трима полицаи застреляни в Русия

Свят Преди 13 часа

Единият от нападателите е убит

Снимката е илюстративна

Яхта за милиони с 32-ма инфлуенсъри на борда потъна край Маями Бийч

Свят Преди 13 часа

Няколко пътници, които са били на плавателния съд, споделят в социалните медии видеоматериал, на който се вижда как яхтата започва да се пълни с вода

,

Няма начин да бъдеш перфектна майка, но има милион начини да бъдеш добра

Любопитно Преди 13 часа

Събитието „Ох, на мама!“ за бременни и родители ще се проведе в София на 17 и 18 май 2025 г. в Event Space 2020

Met Gala 2025: Защо на Доналд Тръмп е „забранено“ да присъства на събитието?

Met Gala 2025: Защо на Доналд Тръмп е „забранено“ да присъства на събитието?

Любопитно Преди 14 часа

Иванка Тръмп също бе редовен участник в събитията на Met Gala

Симион планира да направи Джорджеску премиер

Симион планира да направи Джорджеску премиер

Свят Преди 14 часа

Ще сменя членовете на Конституционния съд и тайните служби, ако стане президент на Румъния