Н аграждаването на арх. Георги Янев, който подаде сигнала за корупция във фонд "Републиканска пътна инфраструктура", от вътрешния министър Румен Петков е сред основните теми в печата.

Вестниците информират за казаното от арх. Янев, че корупцията в земеделското министерство е кошмарна.

"Действай! Донесоха парите! - записа таен микрофон в сакото ми", разказва за в. "24 часа" Георги Янев. Знаех, че ще стане скандал, но не мислех, че ще се стигне до Брюксел, истински се стреснах, когато разбрах, че заради този случай спират парите от еврофондовете за пътищата, защото по стълбицата нагоре има много по-заинтересовани от Владимиров и Лилов, свързани с усвояването на тези пари, казва той.

В. "Сега" извежда в заглавие настояването на земеделския министър Нихат Кабил Янев да му предостави доказателства за твърденията си за корупция в земеделското министерство.

В материал "Тримата братя и златния фонд" в. "Сега" задава въпроса "дали арестите в "Републиканска пътна инфраструктура" са истинска борба с корупцията или просто ламята си къса опашката". За да има подкупи в такива размери и те да са практика от години, трябва да има изпитана система, разсъждава авторът.

В материал "За кожата на един свидетел" в. "Стандарт" коментира как най-вероятно ще се развие ситуацията оттук нататък. Свидетелят ще спре да дава показания, а ако не изтрезнее, ще се сблъска с ужаса на нашата правораздавателна система - ще се сменят прокурори, ще се конституират свидетели, ще се появи "заплетен" юридически казус, смята авторът.

"Управляващите спазарили коалиционен курбан", е челното заглавие на в. "Класа". Според изданието премиерът Сергей Станишев е решил да уволни здравния министър Радослав Гайдарски, Симеон Сакскобургготски настоявал за смяната на вицепремиера и министър на образованието Даниел Вълчев, а Ахмед Доган търсел наследник на креслото на Нихат Кабил. Ремонтът на кабинета щял да бъде обявен или на 8, или на 10 февруари, твърди "Класа".

Идеите на президента за политическа реформа срещнаха сериозна съпротива единствено от НДСВ, останалите от тройната коалиция ги посрещнаха с разбиране, пише в. "Сега". Премиерът и лидер на БСП Сергей Станишев определил идеите като "изключително полезни". ДПС излезе с обяснението, че Първанов поставя началото на дебат за избирателната система, но лансираните от него идеи не са проект за готово решение, отбелязва изданието.

"Партиите само на държавна ясла", казва пред в. "Стандарт" Желю Желев, първият български президент, избран пряко от хората. Той подкрепя идеята на Първанов президентът да може да инициира референдум. Желев смята също, че президентът трябва да има или законодателна инициатива, или ветото му върху приети закони да се отхвърля само с квалифицирано мнозинство.

"Синият кабинет в сянка ще се състезава с ГЕРБ", коментира пред в. "Труд" Александър Божков, съпредседател на Центъра за икономическо развитие и бивш вицепремиер. Идеята на СДС не е да подреди фигури като членове на правителство в сянка, а да изработи алтернативна политика, посочва той.

Ще се радваме и ГЕРБ да има правителство в сянка, тогава по приятелски ще премерим кои министри са по-силни, посочва Божков. Когато дойде времето да управляваме заедно, ще избираме от два екипа най-добрите кадри, допълва той.

Американската компания "Норт американ стийл" проявява интерес към "Кремиковци", съобщава в. "Труд", като се позовава на премиера Сергей Станишев. Не бихме препоръчали на никого да сключва каквито и да било споразумения и сделки без правителството, цитира вестникът думи на премиера.

"Труд" допълва темата и пише, че ЕК ще открие нова процедура срещу България заради замърсяването от металургичния комбинат "Кремиковци".

Според "Монитор" има вече четирима кандидати за "Кремиковци". Освен Константин Жеваго, имало оферти от друга украинска фирма, от американската "Норт американ стийл" и от мощна европейска корпорация.

Прамод Митал преговаря за продажбата на "Кремиковци" и с по-големия си брат Лакшми, научил "24 часа". Разговорите се водели с люксембургския стоманодобивен гигант "Арселор", който през 2006 г. бе купен от компанията на милиардера.

"Кремиковци - лош сериал за 500 млн. евро", коментира "24 часа". "През последната половин година сякаш гледаме театър на абсурда. На мястото на "Кремиковци" никне Дубай на Балканите!Всъщност не - става най-екологичното предприятие в родната индустрия!? Привлича интереса на стратегически инвеститори и се продава", проследява вестникът развитието на ситуацията около комбината.

"САЩ спряха сделката за "Кремиковци", пише в. "Сега". Минути след като министърът на икономиката одобри украинския купувач Жеваго, премиерът Станишев обеща преговори с американската "Юнайтед стийл", пише изданието.

"Война за "Кремиковци", съобщава от първа страница в. "Стандарт". Заради комбината Бойко Борисов и Сергей Станишев стигнаха до челен удар -столичният кмет извади депеша от Брюксел, че заради пушеците от завода можем да отнесем солени глоби, а премиерът го обвини, че заради икономическите си интереси играе срещу държавата.

Шефът на завода Александър Томов пък заплаши да поведе работниците на бунт, ако кабинетът провали сделката с Жеваго, пише в. "Стандарт".

Недостатъчни резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта и с организираната престъпност ще отчете междинният доклад на ЕК за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешните работи, съобщава в. "Труд".

Твърде вероятно било ЕК да ни критикува и за недостатъчно пълна статистическа информация за наблюдаваната област. Докладът, според "Труд", ще бъде обявен официално най-рано в петък, след като българската страна даде становище и предложи реакции. Важен за нас ще е основният евродоклад по същата тема през юни, отбелязва изданието.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Денис Ремзи си тръгна от Hell’s Kitchen без Черна куртка

Денис Ремзи си тръгна от Hell’s Kitchen без Черна куртка

Любопитно Преди 4 часа

Той даде ексклузивно интервю в подкаста “Кухнята след Ада”

Семен Новиков спечели сребро на Европейското по борба в Тирана

Семен Новиков спечели сребро на Европейското по борба в Тирана

Любопитно Преди 5 часа

По-рано днес Стефан Григоров донесе първи медал за България

Ремонтират 140 км пътища за Джиро д’Италия в Бургаско

Ремонтират 140 км пътища за Джиро д’Италия в Бургаско

България Преди 7 часа

В момента и в трите отсечки се асфалтира, след което ще се постави пътната маркировка

Ново предложение как да се смени Сарафов

Ново предложение как да се смени Сарафов

България Преди 9 часа

Това би могло да стане чрез допълнение в преходните и заключителните разпоредби на Закона за съдебната власт

Пакистан чака отговор от Иран за преговори със САЩ

Пакистан чака отговор от Иран за преговори със САЩ

Свят Преди 9 часа

Примирието приключва в 4:50 ч. тихоокеанско стандартно време на 22 април

Риск от недостиг в Европа на авиационно гориво през лятото

Риск от недостиг в Европа на авиационно гориво през лятото

Свят Преди 10 часа

Европейски авиокомпании вече предупредиха за възможен недостиг на гориво през следващите седмици

Гюров: В градската прокуратура резултатът е 72:0

Гюров: В градската прокуратура резултатът е 72:0

България Преди 10 часа

Гюров: Две трети от разследванията на МВР се удариха в стена от прокурори

Зеленски: Ситуацията в Иран не позволи на руснаците да постигнат това, което искаха

Зеленски: Ситуацията в Иран не позволи на руснаците да постигнат това, което искаха

Свят Преди 10 часа

Зеленски посочи, че продължаването на войната би могло да укрепи позицията на Русия

Кои участници ще заслужат Черни куртки в Hell’s Kitchen?

Кои участници ще заслужат Черни куртки в Hell’s Kitchen?

Любопитно Преди 11 часа

Те ще се борят за седемте места в елитния отбор

Йотова: Имаме всички основания да свикаме Народното събрание

Йотова: Имаме всички основания да свикаме Народното събрание

България Преди 11 часа

Йотова: Давам много висока оценка на и. д. главен секретар на МВР Георги Кандев

10 години без Принс: Истината за фаталната грешка и кой понесе отговорност за смъртта му

10 години без Принс: Истината за фаталната грешка и кой понесе отговорност за смъртта му

Любопитно Преди 11 часа

Десетилетие след смъртта на Принс истината за фаталното предозиране с фентанил продължава да вълнува света. Разкриваме подробностите около последните му часове, тайната битка с болката и съдебното възмездие за трагедията в „Пейсли Парк“

Иран обеща "незабавен и решителен отговор" на САЩ

Иран обеща "незабавен и решителен отговор" на САЩ

Свят Преди 11 часа

Двуседмичното спиране на огъня между Иран и САЩ се очаква да изтече утре

<p>Разходите на рафинерията в Бургас са скочили 10 пъти</p>

Трайков: Разходите на рафинерията в Бургас са скочили 10 пъти

България Преди 11 часа

Параметрите по договора с турската компания „Боташ“ може да се „калибрират“

Съобщените случаи на морбили в страната станаха 149

Съобщените случаи на морбили в страната станаха 149

България Преди 12 часа

Имунизацията в България срещу морбили е задължителна

В критично състояние са майка и двете ѝ деца след катастрофа в Шуменско

В критично състояние са майка и двете ѝ деца след катастрофа в Шуменско

България Преди 12 часа

Майката е в кома, на изкуствена белодробна вентилация

Топ 6 правила за спестяването, които наистина работят

Топ 6 правила за спестяването, които наистина работят

Любопитно Преди 13 часа

Съществуват обаче доказани стратегии, които ви позволяват да спестявате, без да чувствате пълни ограничения и болка