Летният хит в американските киносалони беше френски документален филм за императорските пингвини, но и друго заглавие от този жанр напоследък придобива култов статут зад Океана.

Най-новата творба на Вернер Херцог - документалният "Grizzly Man" (Човекът гризли), първоначално предизвика противоречиви реакции в САЩ заради опасенията, че може да тласне хора с авантюристичен дух към рисково поведение.

Лентата, на която германският режисьор (WernerHerzog.com) е още сценарист, а освен това води разказа, е посветена на Тимъти Тредуел, живял в продължение на 13 години след мечките гризли в Аляска и убит от едно от любимите си животни.

Във филма, забранен до 17-годишна възраст, са използвани и кадри в едър план от близо 100-те часа видеозаписи, направени от покойния изследовател в националния парк Катмай.

46-годишният калифорниец и приятелката му Ейми (37 г.) били изядени от гризли през октомври 2003 г., макар че приживе той основал природозащитната организация "Grizzly People" и предупреждавал, че хищните мечки не бива да бъдат доближавани на по-малко от 100 метра.

Режисьорът обаче коментира критично неговото поведение и подхода а ла "Дисни" към тези диви животни, които не променят нрава си, независимо че ги кръщавате с човешки имена и се отнасяте с тях като с домашни любимци.

Въпреки реакциите филмът бе препоръчан от сп. "Ентъртеймънт уикли" като едно от задължителните културни събития на изтеклия месец и това изглежда подходящ подарък за Херцог, който на 5 септември навърши 63 години.

Критиците го определят го като "търсач на образи", на необичайни герои в необичайни ситуации, или като ексцентрик и мистик, прочут с своето грубиянство и мегаломанията си,

смятан от поклонниците си за пророк, а от мнозина - и за луд.

Роден е като Вернер Стипетич през 1942 г. в Мюнхен, е но отраснал в отдалечено планинско селце в Бавария. Първите филми в живота си гледа на 12, когато пътуващо кино показва в селото две документални ленти - за пигмеите и за ескимосите.

На 14-годишна възраст отива в една продуцентска къща, работеща за телевизията, и им заявява, че е готов за снима филми. Естествено, те го отпращат.

На 22 години заминава за Мексико, където изкарва пари с контрабанда на пистолети и телевизори (така поне твърди, макар че биографите му отбелязват, че има склонност да преувеличава някои моменти от миналото си).

Той е самоук в занаята и през 60-те работи главно по късометражки, а през 1969 г. прави "Летящите лекари на Източна Африка", първата от многото си документални продукции за германската телевизия; година по-рано снима и своя игрален дебют.

Международна известност му носи "И джуджетата някога са били малки" (1970), а "Всеки за себе си и Бог срещу всички", станал популярен в чужбина като "Загадката на Каспар Хаузер" (1974 г.), го утвърждава като

един от най-самобитните представители на новото немско кино.

Главната роля в този филм се изпълнява от непрофесионален актьор - сирак, прехранващ се като уличен музикант, чиято житейска история Херцог по-късно заснема под заглавието "Строшек", показван по света, включително и в нашите студийни кина, под заглавието "Балада за Бруно".

Следващият му любимец е Клаус Кински (1926-1991), с когото започва да работи в началото на 70-те. Действието в "Агире, гневът Божи" от 1972 г. се развива в перуанските джунгли. Героят му е маниакалният испански конквистадор от XVI век Лопе де Агире (първообрази са действителните герои от XVI век Ернан Кортес и Гонзало Писаро), който търси в новооткритите земи митичния златен град Елдорадо.

Филмът е заснет за пет седмици в партизански условия за само 375 000 долара, а посланието му е едно: всички мечтатели са обречени на смърт.

През 1982 г. печели наградата за режисура в Кан с "Фицкаралдо", отново ситуиран по поречието на Амазонка - истинска история за един ирландец, живеещ сред индианците, който мечтае да построи оперен театър в джунглата.

Това е поредната му работа с Кински, а докато текат снимките, наоколо бушуват племенни войни и природни бедствия, което е документирано във филм за филма, "Бремето на мечтите" ("The Burden of Dreams") 1982, реж. Лес Бланк (LesBlank.com).

Актьорът от полски произход, баща на Настася Кински, е смятан за алтер-его на режисьора и не по-малко луд от самия него. С Херцог снимат заедно общо пет игрални филма: "Агире: Гневът Божи" (1972), "Войцек" (1979), "Носферату" (1979), "Фицкаралдо" (1982) и "Cobra Verde" (1988).

Двамата се познават от деца, учили в един и същ интернат. Когато видял Кински за първи път, Херцог си казал: "Съдбата ми е да правя филми, а неговата - да играе в тях." Години по-късно признава:

"Всеки бял косъм в косата ми се казва Кински."

Бурните им творчески взаимоотношения са тема на документалния филм "My Best Fiend" от 1999 г. Заглавието "Най-добрият ми демон" е игра на думи (friend - приятел; fiend - демон,зъл дух).

А историите за тях не са малко - говори се например, че в перуанската джунгла Херцог насочил оръжие към актьора със заканата, че ще го застреля, ако напусне снимките на "Агире: Гневът божи". Режисьорът обяснява: "Той заплаши, че ще си тръгне, а аз любезно му обясних, че имам пушка и той може да стигне брега на реката, но с осем куршума в тялото си. Последният щях да запазя за себе си."

"Кой е чувал пушката да има девет куршума?", контрира Кински.

Херцог го е заплашвал и друг път - например че ще му подпали къщата, и описва работата с този актьор като "опитомяване на звяра".

Кински не му остава длъжен и го описва с куп епитети, сред които "нещастник", "зъл", "алчен за пари", "отвратителен", "садист", "страхливец"...

Филмите му се изучават от бъдещите кинотворци, но самият Херцог веднъж казва: "Ако изминете пеш разстоянието от Канада до Гватемала, ще научите много повече, отколкото в училището."

Работил е в най-различни краища на света -

в Исландия прави "Сърце от стъкло", за който се говори, че хипнотизирал актьорите по време на снимките, а на премиерата сторил същото и с публиката. В Австралия снима "Там, където зелените мравки сънуват", който показва сблъсъка на модерната цивилизация с обичаите и културата на местните жители.

Откриват в него влияния от някои големи творци: мегаломанията му напомня за Д.У. Грифит, неговите поетични видения - за Николас Рей, пейзажите - за Акира Куросава, а хипнотичната мощ - за Фридрих Вилхелм Мурнау, когото Херцог нарича "най-големия германски режисьор" и на чийто класически филм за Дракула "Носферату" прави нова версия.

Един от най-известните му документални филми, на който той е само сценарист, се нарича "Вернер Херцог си изяжда обувката".

22-минутната лента действително е запечатала как режисьорът изпълнява изгубения облог със свой млад студент, който след ироничните думи на Херцог, че ще изяде едната си обувка, ако види готовия му филм, се амбицира и завършва работата си.

Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Свят Преди 20 минути

Кандидатите са общо 11, като четирима от тях са независими

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Свят Преди 25 минути

Този метод за балсамиране никога не е бил виждан досега, казват изследователи

Опасен менингит във Великобритания: Може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт

Опасен менингит във Великобритания: Може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт

Свят Преди 2 часа

Увеличаващата се антибиотична резистентност прави по-трудна борбата с бактериалните инфекции

<p>Заради влошено здравословно състояние:&nbsp;Вучич прекъсна посещението си в САЩ</p>

Вучич прекъсна посещението си в САЩ заради влошено здравословно състояние

Свят Преди 2 часа

Сръбският президент се е почувствал зле и след консултация с медицинско лице е решил да се прибере в Сърбия

5 знака, че спешно се нуждаете от почивка

5 знака, че спешно се нуждаете от почивка

Любопитно Преди 2 часа

В тази статия ви представяме 5 неочевидни признака, че спешно се нуждаете от почивка

Темпераментните Никол и Радо напуснаха “Един за друг”

Темпераментните Никол и Радо напуснаха “Един за друг”

Любопитно Преди 3 часа

Инфлуенсърите Ивелина и Герман покориха “Платформата на любовта”

След влизане в еврозоната: Банкоматите ще пускат само евро

След влизане в еврозоната: Банкоматите ще пускат само евро

Пари Преди 3 часа

БНБ публикува нови отговори на въпроси, касаещи въвеждането на еврото у нас

ДСБ-София: Кметът на „Оборище” дискредитира Стоян Михалев

ДСБ-София: Кметът на „Оборище” дискредитира Стоян Михалев

България Преди 3 часа

Според формацията Георги Кузмов е заблудил всички страни

С изкуствен интелект: Тръмп пусна своя снимка като папа

С изкуствен интелект: Тръмп пусна своя снимка като папа

Любопитно Преди 4 часа

Това предизвика различни реакции в интернет пространството

Жена загина в Солун, след като бомба избухна в ръцете ѝ

Жена загина в Солун, след като бомба избухна в ръцете ѝ

Свят Преди 4 часа

Инцидентът е станал около 6:00 ч. сутринта на паркинг в близост до банков клон

Антибиотичната резистентност: До 25 години жертвите ще са 10 милиона

Антибиотичната резистентност: До 25 години жертвите ще са 10 милиона

България Преди 4 часа

Бактериите много по-бързо се адаптират в сравнение с възможностите на човечеството да развива нови класове антибиотици, заяви инфекционистът д-р Трифон Вълков

🎖️🇺🇸 Готвят военен парад за рождения ден на Тръмп 🎂🚁

🎖️🇺🇸 Готвят военен парад за рождения ден на Тръмп 🎂🚁

Свят Преди 4 часа

На 14 юни американският президент ще навърши 79 години, а армията на САЩ отбелязва 250 години от създаването си

Още два златни медала за България от Европейското по таекуон-до

Още два златни медала за България от Европейското по таекуон-до

Любопитно Преди 5 часа

Така общият брой на отличията ни след първите три дни е 24

Тръмп върна визите за румънците

Тръмп върна визите за румънците

Свят Преди 5 часа

Румъния беше 43-тата държава, включена в програмата за безвизови пътувания до САЩ

Никол или Радо от “Един за друг” прави повече компромиси? (ВИДЕО)

Никол или Радо от “Един за друг” прави повече компромиси? (ВИДЕО)

Любопитно Преди 5 часа

Двамата не крият симпатиите и антипатиите си към останалите двойки от предаването

Почитаме паметта на свети мъченици и епископ, кои са те

Почитаме паметта на свети мъченици и епископ, кои са те

Любопитно Преди 6 часа

На 3 май отдаваме почит на Тимотей и Мавра, както и на Аргоския епископ Петър Чудотворец