"Ла Ви" излиза на корицата си с френската Мариана, символ на републиката, смутено обкръжена от златните звезди на Европа на син фон. Заключението на изданието е, че Франция е в криза, а Европа блокира.

Социологът Едгар Морен обвинява хората, гласували против хартата, че са отговорни за това, но признава, че в лагера на поддръжниците е липсвала ясна перспектива.

След цунамито във Франция академикът Жан д?Ормесон анализира многото аспекти на случилото се - социални, икономически, интелектуални, морални, които ускоряват "упадъка на Франция".

Коментатор на "Поен" пише, че като президент на републиката Жак Ширак е това, което беше Жак Дерида във философията - герой на разпада, на деконструкцията:от една страна, морална, гражданска деконструкция на страната, увеличаване на безработицата, вътрешна криза, а от друга - дипломатическа деконструкция чрез намаляване на авторитета на Франция.

На следващия ден след референдума, пише "Поен", имаме президент "с отсрочка", опозиция пред взрив, страна в предреволюционна обстановка и ЕС в шок. А още - икономика в блокировка и липсващо социално съгласие.

Сходна констатация прави и "Журнал дьо диманш", който дава превес и на още една новина: Лоран Фабиюс, организаторът на "не"-то, е освободен от ръководството на Социалистическата партия.

Социологът Льо Гоф настоява от страниците на "Темоаняж кретиен" да не се третира народът като стадо.

"Юманите ебдо" прави "снимка" на народната реполитизация и публикува думите на млад тулузец, работещ за малко пари в телекома - искам сутрин, когато трябва да тръгвам за работа, да се събуждам доволен.

"Пари мач" вижда още залози зад вота: Ширак не е "политически мъртъв", той извади карта с двойно лице - Вилпен-Саркози, като качи на една и съща лодка този странен екипаж. Ще гребат ли заедно, пита изданието, и отговаря, че вероятно ще бъдат принудени и така ще се неутрализират - за спокойствието на стария капитан.

"Експрес" пише на първа страница, че пясъчният ширакистки дворец е на път да се срути и разпилее над Франция, като помете доста надежди на десницата.

10 години управление на Ширак, настоява главният редактор Дени Жамбар, бяха 10 пропилени години. Държавата е съсипана, гангренясала от безработицата. Поставена под съмнение е цялата френска политическа система заедно с нейните ценности.

Сп. "Мариан" изказва задоволство от ясното послание отправено от хората към медиите. То трябва да е червена лампичка, смята изданието и прави следното обобщение: знаещите и интелигентните гласуваха за, кретените и фашизоидите - против.

Върнахме си гражданствеността, сега трябва да изградим своята европейска гражданственост, пише сп. "Политис" относно ситуацията на континента.

"Ве Ес Де" предвещава дълги седмици на дебати в Лондон, Берлин и Париж, за да се възстанови Европа.

Проф. Фитуси е далеч по оптимистичен от страниците на "Нувел Обсерватьор": много по-лесно ще е, отколкото изглежда на пръв поглед, да се залепят парчетата на Европа. "Не-то ще накара еврократите да преосмислят бюрократичната система и да изградят по-гъвкави структури.

Според Фитуси новото европейско правителство, след 15-годиншна пасивност, ще започне създаването на европейска политика на заетост.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Урсула фон дер Лайен: ЕС ще предостави 90 млрд. евро на Украйна по един или друг начин

Урсула фон дер Лайен: ЕС ще предостави 90 млрд. евро на Украйна по един или друг начин

Свят Преди 2 часа

Тя заяви това на брифинг в Киев, където пристигна по-рано днес заедно с други европейски лидери

Доставките на руски петрол по „Дружба“ до Унгария и Словакия ще бъдат възобновени

Доставките на руски петрол по „Дружба“ до Унгария и Словакия ще бъдат възобновени

Свят Преди 2 часа

Това съобщи словашкото министерство на икономиката

Лидерите на Г-7 с непоколебима подкрепа за Украйна

Лидерите на Г-7 с непоколебима подкрепа за Украйна

Свят Преди 3 часа

Това е първата съвместна позиция на лидерите на Г-7 за Украйна след завръщането на Тръмп в Белия дом преди година

<p>Мъск провокира теории, че &bdquo;предстои нещо много лошо&ldquo; с коментар за Исус</p>

Илон Мъск провокира теории, че „предстои нещо много лошо“ с коментар за Исус

Свят Преди 3 часа

Признанието на милиардера, че споделя ученията на Христос, раздели мрежите — докато едни виждат духовно израстване, други подозират опит за прикриване на грандиозен скандал

<p>Мъж откри римска гробница в двора си в Свищов</p>

Неочаквана находка: Мъж откри римска гробница в двора си в Свищов

България Преди 3 часа

Тъй като и петте гроба са ограбени през Античността или в ново време, находките в тях са малобройни

<p>Зеленски показа бункера си от първите дни на войната</p>

„Тук казах – трябват ми боеприпаси, не превоз“: Зеленски показа бункера си от първите дни на войната

Свят Преди 3 часа

В обръщение по повод четвъртата годишнина от войната президентът на Украйна разкри мястото, откъдето е координирал първите действия след началото на руското нахлуване

Награда от 1 милион долара: Савана Гътри публикува трогателно видео

Награда от 1 милион долара: Савана Гътри публикува трогателно видео

Свят Преди 4 часа

Нанси Гътри е отвлечена посред нощ от дома си и все още няма и следа от нея, в случай, който шокира цяла Америка

<p>Планирали убийството на Вучич и семейството му</p>

Осуетиха план за убийството на Вучич и семейството му: Арести в Сърбия заради заговор за държавен преврат

Свят Преди 4 часа

Заподозрените са подготвяли насилствена промяна на конституционния ред чрез придобиване на оръжие и планирано покушение срещу най-висшите държавни органи в Сърбия

Путин обвини Украйна в опит за саботаж на мирните преговори

Путин обвини Украйна в опит за саботаж на мирните преговори

Свят Преди 4 часа

Държавният глава посочи, че терористичните атаки срещу Русия са се увеличили

БСП поиска оставките на Надежда Нейнски и Атанас Запрянов

БСП поиска оставките на Надежда Нейнски и Атанас Запрянов

България Преди 4 часа

Делегатите изразиха тревога от безотговорните изявления на министри от кабинетите на Росен Желязков и Андрей Гюров във връзка с възможното ангажиране на България в бъдещи военни действия

Божанов: Отхвърлянето на ветото върху Изборния кодекс може би е сделка

Божанов: Отхвърлянето на ветото върху Изборния кодекс може би е сделка

България Преди 4 часа

По думите му затова от БСП в комисия не са постъпили така, както беше казал новият им председател Крум Зарков

ЕС отива в Украйна с празни ръце - благодарение на Унгария

ЕС отива в Украйна с празни ръце - благодарение на Унгария

Свят Преди 4 часа

Унгария блокира санкциите и заема от 90 милиарда евро за Украйна в навечерието на годишнината от войната

Планират изграждането на Trump Tower в Австралия – не всички са във възторг

Планират изграждането на Trump Tower в Австралия – не всички са във възторг

Свят Преди 5 часа

Проектът за 91-етажен небостъргач на Златния бряг предизвика вълна от недоволство и петиции, докато местната власт вижда в името на Тръмп „златна възможност“ за икономиката преди Олимпиадата през 2032 г.

Министър Игнатов: Българското училище не трябва да се политизира преди избори

Министър Игнатов: Българското училище не трябва да се политизира преди избори

България Преди 5 часа

Образователният министър коментира и настоящите учебни програми като изрази съгласие с опасенията, че не са ефективни

<p>Най-големият самолетоносач в света&nbsp;пристигна на остров Крит</p>

Най-големият самолетоносач в света "Джералд Форд" пристигна на остров Крит

Свят Преди 5 часа

Изпращането на самолетоносача към Средиземно море се свързва с напрежението между САЩ и Иран

Александър Трайков е новият зам.-министър на културата

Александър Трайков е новият зам.-министър на културата

България Преди 5 часа

Трайков притежава висока експертност в сферата на опазване и контрол на културното наследство в резултат от 18-годишния му опит в администрацията на Министерството, и по-конкретно: контрол по опазване на движимото и недвижимото културното наследство