131 българи срещу Джон Ашкрофт. Това е заглавието на "24 часа", който на втора и трета страница публикува собствено проучване за делата, водени от наши сънародници срещу американската служба по имиграция и натурализация.

Данните за 2001г. показват, че общо 131 българи са подали жалби в съда заради отказано убежище в САЩ, като тази бройка е горе - долу същата за предишни и следващи години, отбелязва изданието.

Ответник по делата е американското министерство на правосъдието в лицето на министъра Джон Ашкрофт. Българите се надяват да го убедят, че в родината ги грози преследване и тормоз заради политическите им убеждения. Малцина обаче успяват да намерят достатъчно солидни факти и повечето дела се точат по десетина години.

Проучването ни запознава с няколко конкретни случая на българи и с подробни факти за практиката на много наши емигранти в страната на неограничените възможности. Заключението на "24 часа": до 10 хил. долара и няколко петилетки струва битката за кандидатстване за убежище.

Либия не е длъжна да даде мотивите за смъртните присъди, пише в заглавие "Новинар", който съобщава, че и вчера адвокат Ялнъзов не успя да се запознае с писмените аргументи на съда и се завърна в България без тях.

Едномесечният срок, който изтече на 6 юни, се отнася само за изготвянето на текста на мотивите. Кога обаче ще бъдат дадени на защитата, съдът решава по своя преценка, допълва изданието.

Всъщност драма няма. Тя се създаде напълно излишно от наши дипломати в Триполи, смята от своя страна "Монитор". Ако не бяхме изнервили либийците, можехме да получим мотивите за присъдите и по-рано, пише ежедневникът. Сега те просто ще го направят навреме.

Точно днес е денят, в който мотивите трябва да бъдат депозирани в деловодството на съда. На 6 юни изтече 30-дневният за написването и предаването им. Веднага след това те могат да бъдат получени от страните, които обаче ще отидат в Бенгази във вторник. Тази е законовата процедура, която никой не пожела да научи, коментира "Монитор"

"Страхът от връщане на БСП на власт не е достатъчен да се гласува за десницата", казва лидерът на новосъздадената партия Демократи за силна България Иван Костов в интервю за "Дневник".

На въпроса защо ДСБ не е подписала общите документи на срещата на десните формации в Будапеща, Костов отговаря: "Заради много силните противоречия помежду ни. И за да не се изострят повече тези противоречия с размяна на обвинения. За съжаление това отчасти стана, отчасти не стана. Всъщност основната ни цел беше да се представим, да се види, че не сме крайно десни или националисти, че имаме положително отношение към ЕНП и не се изолираме", казва още Иван Костов пред "Дневник".

Изборите наближават, а десните не могат да си намерят обединител. Ами че той е на лице дами и господа - нарича се Сергей Станишев, смята вестник "Труд" в коментарното си каре на първа страница. Ако БСП не може да ви събере, пише изданието, то смятайте, че сте изгорели - поотделно, завършва "Труд".

И за да припомни, че парламентарните избори наближават, "24 часа" излиза с новината, че ще можем да гласуваме по джиесем. Това твърди за вестника членът на Централната избирателна комисия Михаил Константинов, според когото това може да стане до една година.

Механизмът ще е следният - въвежда се номерът на изборната администрация, след което се слага код и цифра за съответната партия - например 1 за БСП, 2 за СДС и така нататък. Гласуването чрез мобилен телефон ще увеличи избирателната активност с над един милион избиратели, смята още Константинов.

Прочутата българска роза ще стои върху монета евро, когато валутата бъде въведена у нас, пише "Стандарт". Това предложение е направил лично председателят на Еврокомисията Романо Проди при последната си среща с президента Георги Първанов.

"Що пък точно роза?", пита се вестник "Виж". Да, наистина розата е един от символите на България. Първанов сигурно е много възторжен от идеята, като се има предвид, че ще се припокрива със символа на неговата партия, но да мисли по-мащабно, препоръчва изданието, което предлага някои по-различни варианти, като лика на Васил Левски или паметника Шипка.

5 лв. бирата по морето. Гоним гостите с високи цени, казват туроператори. Това е пък водещото заглавие на "Стандарт". Цената е солена дори и за туристите от Евросъюза, които са с три пъти по-високи заплати от нашенци, отбелязва изданието. Затова често се случва двама германци да си поръчат една халба и да я пият цяла вечер.

Чужденците са свикнали навсякъде да им даваме на аванта - взимат три, а плащат две питиета, оправдават се сервитьори пред вестника. Затова те надуват с 200-300% цените. 5 лв. е най-евтината порция риба в Слънчев бряг и Златни пясъци, а хот дог на плажа е между 3 и 4,50 лв., предупреждава "Стандарт".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп призна, че е говорил с Инфантино за Балогун

Тръмп призна, че е говорил с Инфантино за Балогун

Свят Преди 44 минути

Тръмп: Това беше правилното решение

Доц. д-р Койчо Коев е новият ветеринарен санитарен инспектор на България

Доц. д-р Койчо Коев е новият ветеринарен санитарен инспектор на България

България Преди 1 час

Доц. д-р Койчо Коев има дългогодишен професионален и академичен опит

Смениха ръководството на „Български ВиК холдинг“

Смениха ръководството на „Български ВиК холдинг“

България Преди 1 час

Вместо от Управителен и Надзорен съвет както досега, компанията ще се ръководи от Съвет на директорите

„Лицето на една война, която уж не е за жени“: Историите на украинките, които воюват на фронтовата линия

„Лицето на една война, която уж не е за жени“: Историите на украинките, които воюват на фронтовата линия

Свят Преди 1 час

Въпреки равните права по закон много военнослужещи разказват за дискриминация както в армията, така и след завръщането си у дома.

ДПС сигнализира Интерпол, прокуратурата и Европол за Демерджиев

ДПС сигнализира Интерпол, прокуратурата и Европол за Демерджиев

България Преди 1 час

Калин Стоянов: Изложих конкретни факти и аргументи относно това какви злоупотреби са били извършени

Реджеп Ердоган прие Румен Радев в Турция

Реджеп Ердоган прие Румен Радев в Турция

Свят Преди 1 час

Турският президент изрази задоволство от подхода на България към турската общност

Защо много чужденци не остават да работят в Германия

Защо много чужденци не остават да работят в Германия

БезГранично Преди 1 час

Страната полага все повече усилия да привлече чуждестранни специалисти

Мият извънредно „Люлин“ заради пожара

Мият извънредно „Люлин“ заради пожара

България Преди 2 часа

Столичната община продължава да мониторира данните за качеството на въздуха

Хванаха дрогиран без книжка в откраднат „Мерцедес“

Хванаха дрогиран без книжка в откраднат „Мерцедес“

България Преди 3 часа

В сектор „Пътна полиция“ е образувано бързо производство

Спад на продажбите на жилища у нас през 2025 г.

Спад на продажбите на жилища у нас през 2025 г.

Парите ни Преди 3 часа

Купувачите вече имат по-добра позиция при преговори

Села в Монтанско със забрана за консумиране на водата от чешмите

Села в Монтанско със забрана за консумиране на водата от чешмите

България Преди 3 часа

Установени са завишени нива на арсен

„Пълно безумие, това е първоаприлска шега!“: Селекционери и УЕФА скочиха на ФИФА заради отменения червен картон на Световното

„Пълно безумие, това е първоаприлска шега!“: Селекционери и УЕФА скочиха на ФИФА заради отменения червен картон на Световното

Свят Преди 4 часа

Международният футбол се взриви, след като ФИФА погази собствения си правилник и премахна автоматичното наказание на американската звезда Фоларин Балогун. Според УЕФА прецедентът зачерква правилата и поставя под въпрос почтеността на целия турнир

Скандалът „Баба Алино“: Бившата директорка на кадастъра във Варна ще оспорва уволнението си в съда

Скандалът „Баба Алино“: Бившата директорка на кадастъра във Варна ще оспорва уволнението си в съда

България Преди 4 часа

Красимира Божкова ще заведе дела за клевета срещу бившия регионален министър Николай Найденов и срещу настоящия Иван Шишков

Прокуратурата поиска постоянен арест за шефа на ВиК – Бургас и служител

Прокуратурата поиска постоянен арест за шефа на ВиК – Бургас и служител

България Преди 4 часа

Според обвинението двамата са нанесли значителни финансови щети на водоснабдителното дружество

Йотова: Държава, която иска да е технологична, трябва първо да бъде държава на математиката

Йотова: Държава, която иска да е технологична, трябва първо да бъде държава на математиката

България Преди 4 часа

Президентът призова за повече инвестиции в образованието, науката и изследванията, за да може България да бъде конкурентна в технологичната ера