й й-сетне тръгна". Според "Паризиен" началото на френската президентска кампания е било дадено едва вчера. Изданието отбелязва, че този път Ширак и Жоспен излязоха на арената. Жоспен вече осветли ателието на кампанията и представи своя медийно-политически план, Ширак представи икономическата и социалната си програма.

Медийният план на сегашния френски премиер минава и през Интернет. Но "Либерасион" не е доволен от сайта на Жоспен, макар да намира, че смешната виртуалност не убива. И така на www.lioneljospin.net вие също можете да прочетете коментарите на г-н Вуземоа, което всъщност е "Вие и аз". Г-н Вуземоа е персонаж от латекс, с големи уши и издължен нос. Вярно е, отбелязва "Либерасион", че в продължение на час г-н Вуземоа не беше направил никакъв коментар, но сайтът същствува все пак само от вчера.

"Фигаро" и "Паризиен" излизат на първите си страници с портретите на двамата кандидати. "Либерасион" пък слага само снимката на Ширак, който според изданието "сеел на всички страни". Той обещава и да намали подоходното облагане на 33%. Кой би обещал повече, пита Жан-Мишел Елвиг и смята, че това не е програма, а направо приказка за феи. "Вярно е - съгласява се "Фигаро", - че предизборните обещания имат своята цена. Във всеки случай изкуството на кандидата е в това да дава щедри обещания, без обече те да повлекат бюджетни лудости".

"Фигаро" прави равносметка и на това "какво Жоспен казва за Ширак". Книгата на премиера "Време на отговор" излиза утре, но "Фигаро" публикува няколко откъса от нея. Няма сензационни разкрития, твърди изданието, нито големи анекдоти. Но се налагало едно общо впечатление, което не е тайна: Жоспен не обича Ширак.

В Съединените щати Джордж Буш пък е решил да се заеме с бедността. Как? Отговор дава "Лос Анджелис таймс": насърчавайки брака. Консерваторите са убедени, че бракът е противоотрова срещу бедността. Стойността на предвидените мерки и социални насърчения е 300 млн. долара. Освен това "Лос Анджелис таймс" подчертава, че американският президент възнамерявал да похарчи 135 млн. долара и за да насърчи "сексуалното въздържание". Причината е следната: бедните младежи влизат в безпорядъчни сексуални контакти още преди брака, така се стигало до нежелани бременности и се разпространявали различни болести.

В Мадагаскар пък има сблъсъци. "Експрес" от Мадагаскар говори за вълна от насилие в столицата. Взимали се спешни мерки за възстановяване на националното съгласие.

Много издания се спират и върху сексуалното насилие в бежанските лагери в Западна Африка. "Либерасион" дори говори за "хуманитарeн ужас", за "конспирация на мълчанието". Събрани са повече от 1500 свидетелства. Млада либерийка разказва как хора, участвали в хуманитарните операции, са спазарявали храна срещу сексуални услуги. Бежанец от Сиера Леоне свидетелства, че са му казвали следонто: "Няма да получите помощ, ако не представите жена или сестра на членове на хуманитарните екипи на ООН". Отново в "Либерасион" предсeдателят на "Лекари без граници" Ерве Брадо потвърждава, че знае за съществуването на подобни случаи.

И накрая - отново Милошевич. "Монд" прави равносметка на заседанието в понеделник и вторник. Свидетелства Агрон Бериша, всички подчертават, че за първи път един свидетел не се е оставил да бъде объркан от бившия югопрезидент. Защото Агрон Бериша е от печално известните оцелели от Косово. Човек, изгубил 44 роднини от фамилията си след екзекуции с картечница и гранати в една пицария.
"Полицаите държаха ли се коректно с вас?", пита го Милошевич.
"Зависи какво разбирате под коректно - отговаря свидетелят. - Взеха ми 1000 марки, за да ме оставят жив, но ми подпалиха къщата."
"В Косово стана опасно - прекъсва го Милошевич. - Значи не сте били експулсиран?"
"50 души бяха убити в една пицария в Сува река. Не виждам по-ясно посляание за това, че трябваше да напуснем Косово. Страхувахме се", отговаря Агрон Бериша.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп предупреди Иран с "нещо много крайно"

Тръмп предупреди Иран с "нещо много крайно"

Свят Преди 3 часа

Президентът на САЩ посочи също така, че обмисля изпращането на втори американски самолетоносач

Мистерия с изчезналата майка на известна водеща в САЩ

Мистерия с изчезналата майка на известна водеща в САЩ

Свят Преди 4 часа

Въоръжено лице изглежда е манипулирало камерата на входа на дома ѝ

Осъдиха афганистанец за брутално изнасилване на дете в Англия

Осъдиха афганистанец за брутално изнасилване на дете в Англия

Свят Преди 6 часа

Първоначално полицията не разкри, че обвиняемият има статут на кандидат за убежище

Полша иска европейска заповед за арест на Жобро

Полша иска европейска заповед за арест на Жобро

Свят Преди 6 часа

Адвокатът на Жобро каза, че на бившия полски министър на правосъдието е било предоставено убежище в Унгария

Великобритания удължи лиценза за българските дружества на "Лукойл"

Великобритания удължи лиценза за българските дружества на "Лукойл"

България Преди 7 часа

Първоначално лицензът трябваше да изтече на 14 февруари 2026 година

Слави Трифонов обяви ПП-ДБ за „секта“ заради „Петрохан“

Слави Трифонов обяви ПП-ДБ за „секта“ заради „Петрохан“

България Преди 7 часа

Василев определи критиките към коалицията във връзка със случая „Петрохан“ като „гнусна атака“

Протест блокира парламента в Скопие

Протест блокира парламента в Скопие

Свят Преди 7 часа

Искат депутатите да намалят собствените си привилегии и да предложат закон за повишаване на работническите заплати.

Съдът в Ловеч оправда бившия кмет Минчо Казанджиев

Съдът в Ловеч оправда бившия кмет Минчо Казанджиев

България Преди 8 часа

Оправдателна присъда получи и Тотка Симеонова

Освободиха Пастор от ЦСКА от ареста, осъден е условно

Освободиха Пастор от ЦСКА от ареста, осъден е условно

България Преди 8 часа

Той ще трябва да заплати и около 31 хил. евро

Приеха оставката на директора на детската болница в София

Приеха оставката на директора на детската болница в София

България Преди 9 часа

Министерството на здравеопазването категорично отхвърля внушенията за упражняван институционален натиск

Как изглежда хижа „Петрохан” след пожара

Как изглежда хижа „Петрохан” след пожара

България Преди 9 часа

Разследването по случая продължава

Андрю Маунтбатън-Уиндзор, бивш принц

Може ли бившият принц Андрю да свърши в затвора

Свят Преди 9 часа

Има „основателни причини“ опозореният член на кралското семейство да бъде разследван и обвинен в длъжностно престъпление

Източник: Принц Уилям смята Каръл Мидълтън за негова "втора майка“

Източник: Принц Уилям смята Каръл Мидълтън за негова "втора майка“

Любопитно Преди 9 часа

„Уилям винаги е имал добри отношения с родителите на Кейт, но особено с майка ѝ, Каръл“, разкри бивш кралски иконом на кралското семейство

Мъж от Оряхово прегази човек и избяга

Мъж от Оряхово прегази човек и избяга

България Преди 9 часа

Няколко часа по-късно е получено съобщение, че прегазеният е починал

Мъж уби пет души с чук и брадва в Украйна

Мъж уби пет души с чук и брадва в Украйна

Свят Преди 9 часа

Мотивът за атаката, станала рано тази сутрин, все още не е ясен

"Уау, сериозно ли?": Марго Роби разкри за обиден подарък от колега актьор

"Уау, сериозно ли?": Марго Роби разкри за обиден подарък от колега актьор

Любопитно Преди 9 часа

Марго Роби разкрива, че в началото на кариерата си е получила обиден и непоискан подарък от колега актьор – книга, която ѝ намеквала, че трябва да яде по-малко и да отслабне