В много български училища и детски градини имаше едночасова предупредителна стачка. Учителите не влязоха в първия учебен час, а детските градини приемаха един час по-късно.

Зам.-председателят на Съюза на българските учители (СБУ) Стефан Вълков очакваше над 70% от тези учебни заведения да са се присъединили към ефективния протест.

В София от 422 училища и детски градини, в които има стачни комитети, са се включили 207. Според експерта в СБУ Жельо Иванов най-масово са участвали в Перник и Кърджали.

Това става, защото учителските синдикати в образованието не постигнаха споразумение за увеличение на учителските заплати след последните преговори в Министерството на образованието и науката (МОН) снощи.

Този път министрите Орешарски и Вълчев не участваха, с което на протестиращите бе даден ясен знак, че

правителството не възнамерява да отстъпи.

На срещата ги нямаше и председателката на СБУ Янка Такева и председателят на КНСБ Желязко Христов, които са в Брюксел, за да търсят международна подкрепа за протеста.

Отсъствието на синдикалната лидерка обаче предизвика иронични забележки за реалността на обявената от нея преди две седмици гладна стачка и за изявленията й, че властите ще трябва да изнасят протестиращите учители със носилки.

В този ироничен тон бяха и коментарите на шефове на четири столични вестника в сутрешното предаване на БНТ в петък.

В. "24 часа" под заглавие "Министър плаши с наказания учители" цитира вицепремиера Даниел Вълчев. А "Стандарт" отбелязва: "Трябва да бъде ясно, докато няма стачни действия, предизвикани по законовия ред, българското училище ще работи, както трябва. Тези учители, които правят други неща в учебно време, трябва да преосмислят поведението си.".

Не сме доволни от единствената оферта от МОН, Министерството на труда и социалната политика и Министерството на финансите за увеличение на учителските заплати с 3% от 1 януари 2006 г. и 6% от 1 юли догодина за всички бюджетни заплати в сферата на образованието, обяви Вълков.

Както е известно, синдикатите в образованието настояват за 15-процентно средногодишно увеличение на учителските заплати за 2006 г.

От МОН били намерили 13,5 млн. лв. скрити резерви. Финансовиято министър Орешарски заявява, че ще осигури точно толкова средства, колкото открие министерството като резерви. Събират се 27 млн. лв., а исканията на синдикатите могат да се изпълнят с два пъти повече - 53,5 млн. лв.

Вчера парламентарната комисия по жалбите и петициите на гражданите препоръча на трите преговарящи с педагозите министерства и на съответните парламентарни комисии, съвместно с учителските синдикати

"да потърсят вътрешни ресурси за сметка на оптимизация и реформи в рамките на Бюджет 2006

за удовлетворяване на неотложните искания". От тази препоръка не следва абсолютно нищо, убедени бяха повечето народни представители, гласували за решението на комисията.

Междувременно бе съобщено, че като резултат от срещите на Такева и Христов в Брюксел генералният секретар на Интернационала на образованието (EI-IE.org) Фред ван Льовен е изпратил писмо до премиера Станишев, в което изразява дълбоката загриженост на организацията за условията на работа и живот на българските учители и за липсата на продуктивен социален диалог между синдикатите и кабинета.

Подканяме вашето правителство да започне незабавен диалог с нашата
организация член - СБУ, за да осигурите пълното зачитане на трудовите и на профсъюзните права на учителите в България. Интернационалът на образованието ще продължи да наблюдава ситуацията и ако е необходимо, ще изиска солидарност от своите 348 организации от целия свят в подкрепа на българските колеги, се посочва в писмото, съобщиха от КНСБ.

Следващата стъпка вероятно ще бъде национална ефективна стачка още от началото на другата седмица.

Тази събота синдикатите събират представителите на стачните комитети, за да обсъдят ефективните протестни действия, които по техни думи започват от понеделник. В неделя те трябва да се срещнат с президента Георги Първанов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Москва след ожесточени боеве: Богодаровка е под руски контрол

Москва след ожесточени боеве: Богодаровка е под руски контрол

Свят Преди 8 минути

Според Москва селото е превзето след продължителни сражения, а Ройтерс посочва, че не може да потвърди информацията

Откриха боеприпас в двор на училище в Стара Загора

Откриха боеприпас в двор на училище в Стара Загора

България Преди 31 минути

Полицията е отцепила района и е започнала действия по обезвреждане на опасната находка

<p>След обещанието за &bdquo;чист старт&ldquo;: Искат одит на държавните финанси</p>

„Прогресивна България“ предлага одит на държавните финанси за периода 2020 - 2026 г.

България Преди 38 минути

Константин Проданов съобщи, че в парламента са внесени проекторешения за възлагане на проверка от Сметната палата

Никола Цолов

Никола Цолов влиза във Формула 1? Експерти направиха смела прогноза

Любопитно Преди 41 минути

Според анализаторите Ед Стро, Джон Нобъл и Скот Мичъл-Малм, българският талант е сериозен кандидат за място в „малкия“ отбор на „биковете“ – Рейсинг Булс

Сметката пристигна: Как Украйна и пазарите свиват „военната застраховка“ на Кремъл

Сметката пристигна: Как Украйна и пазарите свиват „военната застраховка“ на Кремъл

Свят Преди 51 минути

Петролът и златото, двата стълба на устойчивостта в Русия на Владимир Путин, се намират под все по-голям натиск

Промяната във външния вид на принц Джордж предизвика сериозна реакция

Промяната във външния вид на принц Джордж предизвика сериозна реакция

Любопитно Преди 53 минути

Бъдещият крал, на 12 години, придружи майка си, на 44 години, по време на посещение в базата на Кралските военновъздушни сили (RAF) Конингсби в Линкълншър, за да отбележат Деня на въоръжените сили на 27 юни

Пациентите няма да бъдат заложници: Гладната стачка в „Александровска“ доведе до проверка на МЗ

Пациентите няма да бъдат заложници: Гладната стачка в „Александровска“ доведе до проверка на МЗ

България Преди 58 минути

Министерството заявява, че няма да допусне риск за трансплантационната дейност и международната акредитация

,

„SOS Разтребители“ се изправят срещу миналото и една тежка семейна история

Любопитно Преди 1 час

Новите герои на риалити формата на NOVA ще разчувстват целия екип

БНБ: Спестяванията на домакинствата нараснаха с 19,3% за година

БНБ: Спестяванията на домакинствата нараснаха с 19,3% за година

България Преди 1 час

Данните на БНБ показват над 84,9 млрд. евро депозити в неправителствения сектор

<p>Жена подпали дома на баща си в село Дебелт</p>

Жена подпали дома на баща си в село Дебелт, призна за палежа

България Преди 1 час

Пожарът е унищожил напълно къщата и навеса, образувано е досъдебно производство

Смъртта на трима мъже разтърси цяла България на 2 февруари. Телата им бяха намерени в хижа край прохода "Петрохан"

Мистерията „Петрохан“: Майката на починалия Николай с нови остри въпроси

България Преди 1 час

Ралица Асенова пита каква е причината за спирането на тока точно в нощта зловещият криминален инцидент в хижа „Петрохан“

27-годишен твърди, че е пребит от служител на нощен клуб в Благоевград

27-годишен твърди, че е пребит от служител на нощен клуб в Благоевград

България Преди 1 час

Според първоначалната информация инцидентът е станал след намеса на служител

Първият трилионер в света на 55: Илон Мъск празнува с торта ракета

Първият трилионер в света на 55: Илон Мъск празнува с торта ракета

Любопитно Преди 2 часа

Първият трилионер в света Илон Мъск чукна 55 години с торта-лунна база и специално признание от Ники Минаж. Докато мисията му до Марс се бави, Мъск си пожела светло бъдеще за човечеството и продължи да превзема мрежата X

Великобритания се отказва от нови разрушители и зaлaгa на бойни кораби с дрон системи

Великобритания се отказва от нови разрушители и зaлaгa на бойни кораби с дрон системи

Свят Преди 2 часа

Новите CCV ще управляват дронове във въздуха, на сушата и под водата