С тратези в Пентагона разработват планове за унищожителни бомбени въздушни удари с подкрепата на изстрелвани от подводници балистични ракети срещу ядрени обекти в Иран като "последно средство" за блокиране на опитите на Техеран да се сдобие с ядрено оръжие, пише британският вестник "Сънди телеграф".
Плановиците от Централното командване и от Статегическото командване определят целите, изчисляват необходимото оръжие и работят върху логистичното обезпечаване на военна операция.
Това е много повече от стандартен военен анализ, е казал съветник от Пентагона, добавяйки, че през последните месеци работата се е активизирала повече от обичайно.
Перспективата за военен удар може да скара Вашингтон с Великобритания, която се опасява, че една атака ще предизвика насилие в целия Близък изток, ответни удари в Европа и в крайна сметка може и да не блокира иранската ядрена програма, смята вестникът.
Но непрекъснатия приток на нови сведения за тайните ядрени намерения на Иран и антиизраелските заплахи от президента Махмуд Ахмадинеджад карат Вашингтон да направи нова преценка на военните опции.
Най-вероятната стратегия ще включва въздушни удари от летящите на огромни разстояния бомбардировачи Бе-2, всеки въоръжен с прецизни бомби, включително с най-новите противобункерни.
Бомбардировачите ще летят от бази в Мисури и ще бъдат презареждани с гориво във въздуха.
Неотдавна администрацията на Буш обяви планове да прибави конвенционални балистични ракети към въоръжението на своите ядрени подводници "Трайдънт" до около две години. Ако бъдат готови навреме, те също ще бъдат част от плана за атака.
Техеран е разпръснал ядрените си обекти, като някои от тях са дълбоко под земята, а напоследък засили противовъздушната си отбрана, но стратезите от Пентагона смятали, че въздушни удари биха могли да нанесат сериозни поражения върху ядрената му програма, продължава статията.
Белият дом казва, че се стреми към дипломатическо решение, но Буш отказва да изключи категорично военна акция и отново заяви миналата седмица, че ядрените амбиции на Иран няма да бъдат толерирани, припомня "Сънди телеграф".
Сенаторът Джон Маккейн, смятан за главния претендент на републиканците за кандидат за президентските изори през 2008 г., също е за военни удари срещу Иран като последно средство.
Нетодавна той заяви:"Има само едно по-лошо нещо от това САЩ да прибегнат до военна опция - Иран, въоръжен с ядрени оръжия."
Според вестника президентът Буш едва ли би искал да си тръгне от Белия дом след две години, след като е позволил на иранските аятоласи да се сдобият с ядрена бомба.