0

Д оскоро в Германия специален закон забраняваше на федералните провинции да събират такси за висшето образование. Нещата обаче се променят и Конституционният съд даде на провинциите правото да избират и ако университетите поискат могат да се превърнат в платени учебни заведения.

Студентските асоциации в страната съвсем естествено отхвърлят изцяло новите разпоредби. Висшето музикално училище в Хамбург е едно от най-реномираните в Европа и приема студенти от цял свят.

Сред тях е и 21-годишната французойка Фани, която е решила да продължи обучението си в Хамбург, но новината, че училището й ще стане платено я изненадва неприятно:

"Това ме възмути силно. Намирам за ненормално да увеличат сумата за толкова кратко време. Когато влязох тук се плащаше по 50 евро на семестър, а сега в рамките на една година ще струва по 500 евро на семестър. Тези пари трудно се намират от студенти, тъй като ние не печелим."

Учащите във вузове се оплакват, че няма достатъчно преподаватели, помещенията за работа също са малко, но се съмняват, че с въвеждането на такси обучението ще се подобри, както твърдят от ръководството на университетите.

За да се обновят университетите само в Северен Рейн-Вестфалия са нужни 20 млрд. евро, а тази сума не може да бъде събрана от студентските такси.

Докато продължават обсъжданията във всяка една от провинциите,

банките подготвят вече нова услуга - кредити за финансиране на образованието.

Критиците на тази система са категорични, че ако студентите не си намерят добре платена работа или, ще останат с дългове за цял живот.

Новото британско законодателство също предизвиква гнева на студентите. Приетите наскоро текстове позволяват значително да бъдат увеличени таксите за прием в университетите, а това със сигурно ще лиши по-бедните от възможността да получат висше образование.

За разлика от френски държавни университети, британските от доста време насам са платени и повечето студенти са принудени да взимат заеми, за да се издържат.

В момента общата задлъжнялост на британските студенти възлиза на около 20 млрд. евро. 

Според новите текстове от идната година ще стане възможно университети да взимат такси до 4500 евро за година, за разлика от досегашните 1500.

Аргументите на правителството са прости: целта е все повече студенти да се обучават до край в университети, включително и тези от бедните семейства, но в същото време държавата не може да плаща образованието на всички и затова призовава студентите да участват също във финансирането.

Много учащи обаче забравят, че от 2006 г. те няма да плащат нищо преди влизането в университета, а също така, че ще започнат да изплащат студентските си права и дълговете едва след дипломирането си и то при условие, че получават еквивалента на 22 хил. евро на година.

Междувременно отново ще се появят премахнатите стипендии за най-бедните, които всъщност се явяват най-печелившите от новостите в системата.

Въпреки добрите намерения лейбъристите ще трябва доста да се потрудят, за да обяснят смисъла на реформата, тъй като тя засяга средната класа, довела ги на власт.

42 000 държавни училища и 575 000 преподаватели се оказват често трудно за издръжка от страна на турското министерство на образованието.

Официално образованието в южната ни съседка е безплатно, но родителите често са призовавани да проявяват щедрост. Практиката съвсем не е нова, но в началото на тази учебна година доби скандални размери.

Директорът на едно от истанбулските училища бе хванат в шантаж. Той обяснил на родителите, че заради липсата на дарение за училището детето им ще бъда преместено в клас за изоставащи ученици, където всичко, което ще научи е да чете и пише.

Гласността, която бе дадена на този случай накара министерство на образованието да започне разследване, въпреки че местните власти категорично отрекоха да има подобна практика.

Даването на пари по нерегламентиран начин обаче е обществена тайна в Турция и е познато на всички явление. Родителите често се приканват да участват във финансирането на разходите за отопление и хигиена.

Често се случва майки от по-бедни семейства да чистят в училищата, за да компенсират невъзможността да плащат исканата сума.

Синдикатите смятат, че над 25 % от началното образование функционира по този нерегламентиран начин на заплащане заради недостатъчните средства, които държавата отпуска.

Промените в закона за висшето образование у нас дадоха възможност на университети да обучават платени магистри и докторанти. Макар съжителството между държавна и частна форма на обучение да е неестествена за държавните вузове , тя вече е практика.

Така студентите са разделени на можещи да плащат и не можещи да плащат. Университетите увеличиха разнообразието от магистърски програми както по отношение на специалностите, така и в по отношение на таксите.

Сумите варират от 400 до 2000 лева в различните софийски държавни висши учебни заведения.

Платените форми за обучение в Художествената академия е 1100 лева. Най- скъпата магистърска програма в Софийския университет "Молекулярна биология" предлага обучение на завършили бакалаври срещу 2000 лева на година.

Най-евтините са по обща педагогика и книгоиздаване средно по 400 лева. Затова повечето студенти, които кандидатстват за различните магистърски програми полагат усилия да попаднат в класирането по държавна поръчка, за да платят само семестриална такса, която в размер на 170 лева годишно.

Проблем е, че за най-скъпата магистратура няма обявена държавна поръчка. По друга популярна магистърска програма като "Вирусология" също не са предвидени субсидирани места.

В най-големия държавен университет най-много субсидирани места могат да се намерят в специалността "Информатика".

Платените форми вече дадоха и негативен ефект. В някои много желани и модерни специалности като "Връзки с обществеността" се стигна до свръхприем, а това неминуемо води до девалвация на специалността.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Сержант обяснява на новобранците: - Ако камък бъде хвърлен нагоре, то той ще падне на земята. Това се дължи на земното притегляне. Новобранец: - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Йотова: Странно е отстраняването на Росен Желязков от поста председател на НС

Йотова: Странно е отстраняването на Росен Желязков от поста председател на НС

България Преди 7 минути

Може би имаше много повече случаи през изминалите месеци, през които трябваше да се "вземе главата" на председателя на парламента, отбеляза тя

Петков: Желязков нямаше да наруши Конституцията и правилата, ако имаше свободна воля

Петков: Желязков нямаше да наруши Конституцията и правилата, ако имаше свободна воля

България Преди 40 минути

Това, което аз чух Борисов да казва, е, че има голям гръб, който е хлъзгав, коментира съпредседателят на ПП-ДБ

<p>Арестуваха министъра на земеделието на Украйна</p>

Заподозрян в корупция за милиони: Арестуваха украинския земеделски министър

Свят Преди 1 час

Солски е обвинен в незаконно завземане на земя на стойност над $7 млн., когато е бил ръководител на голяма земеделска компания и член на парламента

“Това е моят дом”: Животът в забранената зона на Чернобил

“Това е моят дом”: Животът в забранената зона на Чернобил

Свят Преди 1 час

38 години след ядрената катастрофа в Чернобил

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

Любопитно Преди 1 час

Поводът е юбилейният епизод 1000 на емблематичното предаване на NOVA

Новият сгъваем Z Fold на Samsung ще има Ultra версия

Новият сгъваем Z Fold на Samsung ще има Ultra версия

Технологии Преди 1 час

Той се очаква на пазара това лято

Огромна дупка „погълна” кола в Пловдив (ВИДЕО)

Огромна дупка „погълна” кола в Пловдив (ВИДЕО)

България Преди 1 час

Превозното средство било паркирано пред жилищен блок

<p>&quot;Изменението на климата сее глобален хаос&quot;</p>

Нигерия се движи напред: Електрически превозни средства на хоризонта

Свят Преди 1 час

Нигерия има за цел да постигне нулеви нетни емисии до 2060 г.

99-годишна

Когато духът е най-важен! 99-годишна баба счупи 3 световни рекорда по плуване (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

История, която звучи като от филм, но всъщност е самата истина

“Шпионска заплаха от Китай“: Пекин с бурна реакция

“Шпионска заплаха от Китай“: Пекин с бурна реакция

Свят Преди 2 часа

Острото отхвърляне на обвиненията от страна на Пекин подчертава неговата чувствителност към обвиненията в задгранични разузнавателни операции

Пожар на товарен кораб, плаващ към България, има ранен (ВИДЕО)

Пожар на товарен кораб, плаващ към България, има ранен (ВИДЕО)

Свят Преди 2 часа

Екипажът на плавателния съд е евакуиран на пролива Дарданели

<p>Борисов: Много добре го сглобихте, браво, унижихте ни, разстроихте ни</p>

Борисов: Вчерашното действие срещу Росен Желязков беше насилствено

България Преди 2 часа

Следващият парламент може да бъде много по-различен, заяви лидерът на ГЕРБ

<p>Доц. Кунчев обяви ще се въвежда ли&nbsp;извънредна епидемична обстановка заради коклюша</p>

Кунчев: Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка заради коклюша

България Преди 2 часа

Карантина ще се въвежда само в конкретни училища и детски градини, където има заболели, като се въвежда и онлайн обучение

Най-често срещаните предизвикателства при управлението на служители от Gen Z

Най-често срещаните предизвикателства при управлението на служители от Gen Z

Любопитно Преди 2 часа

Днес работодателите са изправени пред много сериозни предизвикателства

Какви са щетите след градушката в Старозагорско (ВИДЕО)

Какви са щетите след градушката в Старозагорско (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Силни бури се разразиха в централните и южни части на страната в четвъртък следобед