П од това заглавие берлинският вестник публикува откъс от серията пътеписи, които неговата репортерка Карета ван Банго изпраща от пътешествието си през цяла Европа към Йордания.
32-годишната журналистка пътува с 31-годишен бус "Мерцедес 508" и 30-годишен оператор с арабски произход.
Акцентите в публикацията представя радио "Дойче веле" с уговорката, че впечатленията на ван Банго от България са "повърхностни и субективни", но са "показателни за начина, по който някои чужденци възприемат страната".
На влизане в България - една страна, която все пак има 12,8% ислямско население, шефът неслучайно се радваше. Щеше да има възможност да пости и да се моли във функционираща джамия сред своя религиозна общност.
Планът ни да прекосяваме всички граници само нощем обаче, щеше да ни изиграе лоша шега, пише ван Банго във в. "Тагесцайтунг".
Българските митничари бяха много любезни и както обикновено изобщо не ни провериха. Затова пък ни връчиха четири страници информационни материали.
Там пишеше, че сме добре дошли в България, ала не бива никому да се доверяваме, нощем не бива да пътуваме из страната и по никакъв начин не бива да спираме край пътя.
Към това издателите от Министерството на бедствията и авариите бяха добавили и фотографии на полицаи с надпис "Българският полицай изглежда само така и по никакъв друг начин".
Причината е, че някои българи - естествено самите българи твърдят, че това са "цигани и роми", се преобличат във фалшиви полицейски униформи, спират колите по пътя и нападат с калашници пътуващите.
И още информация" "Пътища извън населените места не се контролират от полицията нощем".
Наплашеният транзитен пътник през България все пак може срещу 18 евро да получи в колата си устройство за викане на спешна помощ, което на излизане от страната да предаде на границата.
Така че, ако случайно счупи полуоска или го нападнат от засада, просто да натисне копчето. Тогава полицията ще знае накъде точно да се закандилка по нощите и по тотално разбитите пътища.
За щастие на нас не си се случи нищо лошо, Аллах ни опази, така че успяхме да стигнем до красивата стара джамия в центъра на София навреме за първата дневна молитва.
Шефът намери своите братя от Ирак и от Палестина, запозна се и с един имам, който говореше български по-добре от арабски, и се срещна с една активна религиозна общност, която му помогна да изкара по-приятно Рамадана.
"Само че, турците, които официално съставляват 12,8% ислямско население в България, учудващо ги нямаше в джамията", пише в заключение германската журналистка.