К акво да се прави с ядрените отпадъци е въпрос, който вълнува не само страните с атомна енергетика. Отпадъците от АЕЦ със сигурност ще ни надживеят, а също и много поколения след нас.

В Северна Германия, до 4-5 години трябва да бъде изграден първият център за окончателно складиране на радиоактивните отпадъци. Той ще има капацитет от около 300 хил. т.

Мястото, където ще се заравят отпадъците носи името "Кладенеца Конрад", по името на старата мина намирала се тук. В този район почвите са много подходящи за отглеждането на цвекло и зърнени култури, но след пускането в действие на ядреното бунище това вече няма да бъде възможно.

Валтер Траубе е местен земеделец и определено не е доволен.

"Фермата ми е на 200 м от "Кладенеца Конрад". Живея и работя тук, а съдът не призна правото ни да подадем жалба под претекст, че не сме достатъчно засегнати. А кой тогава е засегнат, ако не ние?", възмущава се Валтер.

Траубе е представлявал в съда потърпевшите и от съседните общини, но искането им за спиране на проекта не е било прието. От министерството на околната среда в провинция Долна Саксония обаче успокояват, че са взети всички необходими мерки за опазване на природата и населението.

Йоахим Блут, който отговаря за този случай, разказва, че научните изследвания са извършени на международно ниво, а и съдът е потвърдил, че всички защитни мерки валидни днес, ще бъдат спазени дългосрочно.

Проектът за "Кладенеца Конрад", лансиран по времето, когато сегашният канцлер Ангела Меркел е била министър на околната среда в правителството на Хелмут Кол, не предвижда складирането на силно радиоактивни отпадъци.

Тук ще се съхраняват отпадъци със слаба и средна радиация от ядрената промишленост и медицината.

В Холандия складирането на радиоактивни отпадъци е също много деликатен проблем, въпреки че първият център за складиране бе открит през 2003 г., а производството на атомна енергия в страната е незначително.

Местните еколози се противопоставят на складирането на ядрени отпадъци на територията на страната. Отработеното ядрено гориво от единствената холандска атомна електроцентрала се складират във Флисинген, югозападната част Холандия.

Отпадъците обаче се рециклират във Франция и от години стоят на склад там, което според Гринпийс е абсолютно незаконно.

Ядрените специалисти във Флисинген твърдят, че отпадъците престават да са радиоактивни след 100 години, докато от Гринпийс говорят за... 240 хил. години.

Зелените в Холандия се борят за пълното премахване на ядрената енергетика.

При посещението на молдовския външен министър Андрей Стратан у нас най-дълго бе обсъждан въпросът за транзита на ядрените отпадъци от българската АЕЦ.

Отработеното гориво от атомната централа се изпраща в Русия, но минава през територията на Молдова и Украйна, а Молдова не бе ратифицирала спогодбата за транспортиране на ядрени материали между София и Москва.

Досегашните договори за ядреното гориво между България и Русия изтичаха през 2007 г., което щеше да постави пред сериозен проблем страната ни.

Още в началото на 90-те Москва обяви, че не желае да съхранява отработеното ядрено гориво на нашата централа.

България няма все още практически действаща стратегия за дългосрочно съхраняване на ядрените си отпадъци. Противниците на строежа на втората атомна електроцентрала изтъкват именно, че при липсата на такава стратегия изграждането на АЕЦ "Белене" ще застраши екосистемата в района.

Предвижда се ядрените отпадъци от новата централа да се съхраняват в хранилище дългосрочно, каквото е новото изискване на Европейската комисия.

Хранилищата на АЕЦ "Козлодуй" обаче бяха запълнени до 75% от капацитета си още миналата година.

Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" има вече утвърдено заявление за изграждане на нов склад за ниско и средно активни ядрени отпадъци, но предстои избор на площадка и лицензиране на хранилището.

В началото на тази година руската корпорация ТВЕЛ се ангажира с дългосрочно съхраняване на отработеното ядрено гориво.

Според споразумението ядрените отпадъци от 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" ще се превозват и съхраняват в заводите на ТВЕЛ до края на експлоатацията на тези блокове през 2020 година.

Същото споразумение важи и за 3 и 4 блок, но тяхната експлоатация приключва през настоящата година.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 7 часа

Нападателят е успял да избяга

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 9 часа

Новата система може да забави проверките по границите

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 10 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 11 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

,

Председателят на СОС: Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука

България Преди 11 часа

"Кметът пое ангажимент да изготви план за излизане от тежката ситуация", подчерта Цветомир Петров

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 11 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 12 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 12 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 13 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 13 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 13 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 14 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 14 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 14 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 14 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо