С обственикът на "Челопеч майнинг" - канадската фирма "Дънди прешъс" - ще може да разшири проучването на находището на злато и мед край Челопеч срещу по-висока цена на концесионното възнаграждение за държавата, съобщи пред журналисти министър-председателят Сергей Станишев.
В продължителните преговори от българска страна са участвали и депутатите Милен Велчев, Петър Кънев и Йордан Цонев.
За последен път концесионният договор е бил променян през 2004 г. "Дънди" са заплащали концесионно възнаграждение 0,75%. За 2007 г. възнаграждението към държавата е било 1,7 млн. лв.
Сега новото концесионно възнаграждение ще доведе до влизане в бюджета на повече от 51 млн. лв. при сегашните цени на медта и златото", каза Станишев и посочи сериозното увеличение на цените на златото и медта.
"Дънди" щели да предоставят пълно финансово обезпечение за рекултивация на околната среда. "Това е едно от първите такива финансови обезпечения в европейската практика", заяви премиерът.
Между "Дънди" и българската държава се учредява публично-частно партньорство за изграждане и експлоатация на нова, модерна хидрометалургична инсталация за производство на злато и мед.
Българската държава ще има 25% участие в публично-частното партньорство чрез акции посредством Сребърния фонд. "Това означава, че всички дивиденти от участието на българската държава ще се прехвърлят директно в пенсионната система. В следващите десет години това ще вкара в Сребърния фонд близо 700 млн. лв.", каза Станишев.
Правителството и компанията ще изготвят съвместна експертиза за добив на метали със стратегическо значение. Над 155 млн. долара ще струва инсталацията, която ще изгради канадската компания.
Йордан Цонев от ДПС заяви, че канадската компания ще оттегли жалбата си до ЕК и ще направи всичко възможно за възстановяване на международния инвестиционен имидж на България. Концесионното възнаграждение, което компанията ще плаща за добития метал, ще бъде по формулата от 2 до 8% за метала при рентабилност от 10 до 60%.
Преди година "Дънди прешъс метълс" подаде жалба в Европейската комисия срещу българското правителство. Причина беше забавянето на двата й проекта за добив на злато - в Челопеч и Крумовград, на обща стойност 250 млн. долара.
Оплакването беше, че министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров "не е изпълнил задълженията си, а бездействието му е пряко нарушаване на няколко разпоредби на общностното право".
Министър Чакъров твърдеше, че няма да промени позицията си, защото била взета от съвета на тройната коалицията през 2006 т.
Минната компания заплашваше, че ще търси правата си в международен съд, защото за времето, откакто се бавят двата им проекта, са пропуснали ползи за 1 млрд. долара.
Докладите по оценките на въздействието върху околната среда на проектите бяха задържани в екоминистерството и "Дънди" заведе дела във Върховния административен съд срещу мълчаливия отказ на Чакъров. В края на април 2007 г. съдът задължи министъра да се произнесе за Челопеч.