Истинско чудо е, че бомбата над Нагасаки преди 60 години е последната използвана, обяснява Андре Фонтен в статия, проследяваща историята на ядреното оръжие от 1945 г. до наши дни, публикувана във вестник "Монд". Не е сигурно обаче, че пълното унищожение на атомните оръжия, би увеличило значително шансовете за мир по света, смята авторът.

Нападайки Пърл Харбър на 7 декември 1941 г., японците, естествено, не можеха да предположат, че предишния ден Рузвелт е взел решение, вследствие на което четири години по-късно щяха да предвкусят ужаса от апокалипсиса.

Убеден от Айнщайн и от физика Сцилард, че германските учени работят по изобретяването на атомно оръжие, американският президент беше поставил началото на проекта Манхатън. Целта е Америка да се сдобие с такива оръжия.

Но старателното претърсване на лабораториите в Страсбург след освобождаването на града показа, че германците са се отказали от разработките. Трябваше ли да бъдат продължени американските планове, които се бяха оказали доста по-обещаващи?

Военните бяха твърдо "за", но Айнщайн и Сцилард се опитаха, напразно, да убедят Хари Труман, дошъл на мястото на покойния Рузвелт, да се откаже от проекта.

Нобеловият лауреат по физика Джеймс Франк изпрати на министъра на отбраната Хенри Стимсън доклад, насочващ вниманието му към невъзможността Чичо Сам да запази задълго монопола върху атомните оръжия и предупреждавайки го за опасността от употребата им срещу Япония без преди това да са изпитани в пустинна зона.

По онова време имало само три готови за употреба екземпляра. Първият бил пробван в пустинята в Ню Мексико на 16 юли 1945 г.

Труман от няколко часа вече бил в Потсдам за среща със Сталин и Чърчил. Посъветвал се с англичанина, който много се въодушевил. И наистина, сър Уинстън очаквал "отчаяна съпротива по самурайска традиция" и съзрял "в появата на това почти свръхестествено оръжие извинение, което би позволило на японския народ да спаси честта си и да се освободи от задължението да се остави да бъде избит до крак", пише Труман в мемоарите си.

Наследникът на Рузвелт предвидливо не навлязъл в подробности пред съветския генералисимус, на когото само споменал за някакво "оръжие за унищожение с необикновено голяма мощ".

В действителност "гениалният вожд" имал първокласна шпионска мрежа, благодарение на която още през 1942 г. бил започнал да разработва собствена атомна бомба. Случващото се в Ню Мексико не било тайна за него.

Така че, едва приключил разговора с Труман, той извикал при себе си отговорниците за съветския ядрен проект и им казал, че този проект вече е приоритетен и че "нищо няма да им бъде отказвано".

Недоверието му към англосаксонците винаги е било много голямо, така че през лятото на 1942 г., след посещение при Чърчил, казал на Берия: "Изменяйки на обещанието си да работят заедно с нас по военните си проекти, те подготвят супербомба срещу СССР".

Истината е, че в отговор на поредна пледоария на Сцилард, на 28 май 1945 г. държавният секретар Джеймс Бърнс посочил, че "СССР щял да бъде впечатлен, ако узнае, че САЩ притежават бомбата, а това щяло да улесни нещата след войната".

Американските военни командири били в пълно неведение доколко ефективна е бомбата, поради което доста натискали Рузвелт и Труман да правят сериозни отстъпки на Сталин, в Близкия изток и спрямо Полша, за да бъде сигурно, че те ще удържат обещанието си да се намесят срещу Япония в рамките на три месеца след капитулацията на Райха.

Както е известно, обещанието било изпълнено, но 48 часа след Хирошима, което освободи Труман от ангажимента да даде на генералисимуса окупационната зона, която той се надяваше да получи в Япония.

Освен това няма никакво съмнение, че първото премерване на силите през студената война (Азербайджан, Иран, гражданската война в Гърция, турските проливи и блокадата на Берлин) бе последвано от съветско отстъпление само защото Кремъл се сдоби с атомни оръжия едва след 1949 г., а Съединените щати имаха смазващо преимущество до 1962 г., когато настъпи кризата с ракетите в Куба.

Едва след развръзката на тази драматична криза Кремъл се впуска в надпревара във въоръжаването, която завършва с установяването на т. нар. "равновесие на страха" между двете суперсили.

Това обаче изтощава съветската икономика до такава степен, че принуждава Горбачов да погребе студената война. Така че днес Русия е докарана дотам, че е принудена да получава огромни субсидии от Съединените щати, за да ликвидира по-голямата част от ядрения си арсенал.

През 1979 г. в света имаше 60 000 ядрени глави - с по 4 тона експлозиви на всяка от тях. Военните разходи по това време достигаха 1 млн. долара на минута.

Според лондонското издание "Ню сайънтист", цитирано от "Курие ентернасионал", днес те са не повече от 27 000. Както знаем, огромна част от тях принадлежи на Съединените щати, а все по-малко и по-малко - на Русия.

Франция, Великобритания, Израел, Индия, Пакистан и Северна Корея (ако се вярва на твърденията й) си поделят останалото количество.

Решението на Иран да преработи урана, натрупан в Исфахан, породи силни подозрения, че желае да го използва за военни цели, макар да се кълне в обратното.

За разлика от Северна Корея, Техеран продължава да е член на Договора за неразпространение на ядреното оръжие от 1975 г., който през 1995 г. беше подписан от 175 страни.

Бразилия, Аржентина, Република Южна Африка и Либия прекратиха програмите си, а отношенията на Индия със съседен Китай и с Пакистан по-скоро се разведриха, откакто и тя като тях разполага с най-опасното от всички оръжия.

Истинско чудо е, че бомбата над Нагасаки преди 60 години е последната използвана. Популярността на Труман едва не се срина, когато след китайската намеса в Корея отзова своя проконсул Макартър, за да попречи Манджурия да бъде подложена на ядрен огън.

Френското правителство напразно направи вял опит да убеди Айзенхауер да осъществи ядрен удар, за да осигури развръзката при Диен Биен Фу. Но днес вече знаем, че сме се разминали на косъм с катастрофата най-вече по време на Карибската криза.

До доказване на противното, опасността за този, който първи прибегне до ядреното оръжие е толкова голяма, че никой не се осмелява да натисне прословутото копче.

Северна Корея, която е в близко съседство със Съединените щати, Русия и Китай, не може да очаква нищо от евентуална употреба на атомно оръжие. Но странният режим на Ким Чен Ир може да си въобрази, че ако притежава ядрена сила, има повече шансове да оцелее от драматичната икономическа криза.

Иран, който се бои като от чума от САЩ и Израел, и който най-вече иска да избегне всякаква зависимост, може да си помисли, че притежанието на бомбата е най-добрата гаранция за неговата независимост. Същата идея обаче може да хрумне и на други.

Не е сигурно обаче, че пълното унищожение на атомните оръжия, въпросът за което периодично се поставя, би увеличило значително (ако въобще това е възможно) шансовете за мир по света.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 7 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 7 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 9 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 10 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 10 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 11 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 11 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 11 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 12 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 12 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 13 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 13 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 13 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 14 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 14 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 14 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.