Искат откуп за изчезналия кораб "Арктик сий"
Източник: netinfo
Фл ландската полиция съобщи, че в компанията собственик на изчезналия товарен кораб "Арктик сий" е било получено искане за откуп, предадоха ИТАР-ТАСС и Франс прес.

Финландската компания собственик "Солчарт", базирана в руския пристанищен град Архангелск, е получила "искане за откуп на пленения товарен кораб", се казва в изявление на полицията, цитирано от финландски медии.

В ефира на финландската обществена телевизия следовател заяви, че става дума за "доста значителна сума". Той обаче отказа да я назове.

По-рано финландските медии съобщиха, че откупът може да е в размер на 1,5 милиона долара.

Едновременно с искането за откупа е било изпратено и предупреждение, че ако сумата не бъде платена, ще бъде застрашен животът на екипажа, съобщи телевизията, позовавайки се на свои източници.

Финландската полиция посочи, че за изчезването на кораба "Арктик сий" се води международно разследване, в което са ангажирани следователи от Финландия, Швеция, Малта и още 20 страни, като се използват също каналите на "Европол" и "Интерпол".

Предмет на разследването официално е "рекет при утежняващи обстоятелства и предполагаемо отвличане на кораба". Следствието продължава и на този етап не може да бъде предоставена никаква друга информация, се казва в официалното съобщение на финландската полиция.

Няколко часа по-рано бе съобщено, че неочаквано е заработила автоматичната идентификационна система (АИС) на изчезналия кораб, след което сигналът отново изчезнал.

По информация на на сайта "Морски бюлетин - Совфрахт" данните на системата показвали, че корабът се намира в Бискайския залив и се движи със скорост 10,3 възела. При повторната проверка обаче сигналът не бил засечен.

По думите на редактора на изданието Михаил Войтенко сигналът със сигурност е бил излъчен от "Арктик сий". "Постъпилият сигнал е уникален и може да принадлежи на един единствен плавателен съд", каза Войтенко в интервю за телевизия "Вести".

По неговите думи сигналът можел да се долови в продължение на един час, след което отново изчезнал.

Системата действа в радиус от 50 мили от приемниците, които са инсталирани по протежение на цялото европейско крайбрежие.

Вчера беше съобщено, че "Арктик сий" се намира северно от архипелага Кабо Верде, но информацията не беше потвърдена.

Междувременно високопоставен военен източник в Брюксел съобщи, че местонахождението на кораба е установено, но не се огласява от оперативни съображения.

Товарният кораб, плаващ с руски екипаж под малтийски флаг, отплава от Финландия на 22 юли и трябваше да пристигне в алжирския пристанищен град Бежая на 4 август. Връзката с "Арктик сий" прекъсна на 28 юли, когато корабът се намираше край бреговете на Португалия.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кремъл обвини Франция: Това граничи с пиратство

Кремъл обвини Франция: Това граничи с пиратство

Свят Преди 7 часа

Русия ще предприеме мерки за осигуряване на безопасността на превозваните товари в отговор на инцидента

Русия забрани износа на авиационно гориво

Русия забрани износа на авиационно гориво

Свят Преди 7 часа

През последните седмици Киев увеличи атаките срещу руски енергийни обекти

След "Баба Алино" не могат да уволнят директорите на строителните служби във Варна

След "Баба Алино" не могат да уволнят директорите на строителните служби във Варна

България Преди 9 часа

Шефката на Службата по кадастър се крие от регионалното министерство

Разбиха международна група за трафик на мигранти

Разбиха международна група за трафик на мигранти

България Преди 9 часа

Задържани са трима сирийци

„Газпром“: Рекорден износ на руски газ през България към Европа

„Газпром“: Рекорден износ на руски газ през България към Европа

Свят Преди 10 часа

Само през май износът на газ по това направление е нараснал с 3%

Дете избяга от дома си в София след забрана да гледа видеа онлайн

Дете избяга от дома си в София след забрана да гледа видеа онлайн

България Преди 10 часа

Момчето е открито около два часа по-късно в района на входа на “Южен парк”

Проверяват апелативния прокурор на Пловдив след сигнал от полицай

Проверяват апелативния прокурор на Пловдив след сигнал от полицай

България Преди 10 часа

Това съобщи изпълняващият функциите главен прокурор Ваня Стефанова

,

Хит в мрежата: Естонски депутат стана популярен заради уникална прическа тип „каска“

Любопитно Преди 11 часа

Рейн Еплер взриви социалните мрежи с геометрията на косата си, която прилича на подстригана с паничка, а след това сам предложи лика си за опаковка на бонбони с ликьор

Смениха директора на „Медицински надзор“

Смениха директора на „Медицински надзор“

България Преди 11 часа

Върнаха на поста Иванка Динева

Мораториум върху цената на водата предлага ДПС

Мораториум върху цената на водата предлага ДПС

България Преди 11 часа

В мотивите се казва, че това ще спомогне да се избегне влизането на увеличението на цените по новата наредба

Пребиха жестоко 19-годишно момиче в Пороминово

Пребиха жестоко 19-годишно момиче в Пороминово

България Преди 11 часа

Търсят извършителя на побоя

Съдят епилептик, че излъгал за книжка и прегазил 2 жени във Варна

Съдят епилептик, че излъгал за книжка и прегазил 2 жени във Варна

България Преди 11 часа

Мъжът може да получи наказание „лишаване от свобода“ за срок от десет до петнадесет години

Рап звездата A$AP Rocky идва за първи концерт в България

Рап звездата A$AP Rocky идва за първи концерт в България

Любопитно Преди 11 часа

Световната рап звезда и модна икона ще взриви зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври. Концертът е част от мащабното му турне в подкрепа на новия му рекорден албум, чиято обложка е дело на легендарния режисьор Тим Бъртън.

Скандалът около Епстийн: Великобритания публикува нови документи по случая с Манделсън

Скандалът около Епстийн: Великобритания публикува нови документи по случая с Манделсън

Свят Преди 11 часа

Разкрити са имейли, съобщения и кореспонденция, свързани с бившия британски посланик в САЩ

<p>Nvidia обяви следващия голям скок в изкуствения интелект</p>

Nvidia представи RTX Spark - нов чип за локален изкуствен интелект в компютрите

Свят Преди 11 часа

Компанията навлиза по-агресивно на пазара на компютри и процесори, като се изправя срещу конкуренти като AMD, Intel и Apple