В тората по големина германска компания в енергийния сектор РВЕ (RWE) стана днес шестият партньор в приоритетния за ЕС проект за газопровод "Набуко".

На церемонията във Виена от българска страна присъства министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

България е силно заинтересована от реализацията на "Набуко", защото го смята за един от стратегическите проекти, които гарантират енергийната сигурност на Югоизточна Европа и Западните Балкани, осигурява нови източници и маршрути за оформящия се общ европейски енергиен пазар, каза Петър Димитров пред журналисти.

По думите на министъра българската страна е силно заинтересована от ускоряването на проекта.

Той посочи, че проектът остава основен приоритет за България. Искам да разсея всички съмнения, проектът "Южен поток" не конкурира "Набуко", каза Петър Димитров.

След парафирането на договора в присъствието на нотариус бе извършено прехвърлянето на равен дял на новия съдружник. Шестте компании ще притежават равни дялове от 16,67%.

Другите партньори в консорциума "Набуко Газ пайплайн интернешанъл къмпани" са: "Боташ" (Турция), "Булгаргаз Холдинг" (България), "Трансгаз" (Румъния), "МОЛ" (Унгария) и ОМВ (Австрия).

Целта е изграждането на 3300-километрова газопроводна система от източната турска граница до газовия разпределителен център в гр. Баумгартен, Австрия, с годишен капацитет за пренос на природен газ от 25 млрд. куб. м от Близкия Изток и каспийския регион.

Проектът е проучен и предвиден с възможност за увеличаване на капацитета до 31 млрд. куб. м годишно.

Руският газов гигант "Газпром" се договори в края на януари т.г. с австрийската ОМВ за съвместно дружество с по 50% участие, което ще управлява газоразпределителния център при Баумгартен, който е най-големия в Европа.

Понеже това е крайната точка на газопровода "Набуко" и един от трите ключови възела на газовия транзит на стария континент, анализатори обясняват, че сега руснаците ще държат и потоците по евро-американския газов проект.

Компанията "Газ дьо Франс" (Gaz de France) ще се включи в проекта "Набуко", заяви вчера румънският президент Траян Бъсеску на съвместна пресконференция с френския си колега Никола Саркози, който е на посещение в Букурещ.

"Ние се договорихме френската компания "Газ дьо Франс" да се включи в проекта "Набуко" и Румъния ще подкрепи нейното участие", подчерта Бъсеску.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел обяви повишена бойна готовност

Израел обяви повишена бойна готовност

Свят Преди 57 минути

За момента все още не е взето решение за военни действия

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 1 час

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 5 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 5 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 5 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 6 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 6 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 6 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 7 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 7 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания

<p>Шега със &quot;зловещо агнешко&quot; превърна сладкарница в хит</p>

Шега със "зловещо агнешко" превърна сладкарница в Детройт в хит онлайн

Любопитно Преди 7 часа

Въпреки хумора, реакциите не са изцяло безобидни

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Любопитно Преди 8 часа

"Аз съм егоистичен човек. Не съм направил достатъчно добро", споделя актьорът пред Мариян Станков – Мон Дьо

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

България Преди 8 часа

Илияна Йотова и Андрей Гюров призоваха за надежда, мир и доброта в „размирни времена”

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Свят Преди 9 часа

Властите заявиха, че нямат съмнение за връзка с тероризъм в инцидента

Снимката е илюстративна

Циклон удари Северния остров на Нова Зеландия, стотици са евакуирани

Свят Преди 9 часа

В редица региони е обявено извънредно положение, като са издадени предупреждения от най-високо „червено“ ниво