"Малко сме изненадани. Не е елементарен проблемът, защото има подводни камъни", каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) проф. Константин Шушулов за решението на правителството увеличението на цената на парното отопление в София да бъде премахнато.
"Добре е, от гледна точка на потребителите, как обаче ще се компенсират загубите на "Топлофикация-София", е вторият въпрос", посочи той пред журналисти.
Според председателя на ДКЕВР
големите разлики в януарските сметки за парно отопление
на отделните потребители се дължат или на неправилно извършено извънредно отчитане на топломерите, или на грешки в разпределението на топлинната енергия в отделните сгради.
"Със собствени сили топлофикацията извърши извънредно отчитане на топломерите, не знам дали хората от администрацията й бяха достатъчно компетентни да извършат това отчитане и според мен в резултат се получи неравномерно разпределение на цените до отделните потребители", каза Шушулов.
Не е възможно да има 40, 50, дори 70 процента увеличение на цената на парното за януари, при положение че тя трябваше да е с около 10% по-висока, посочи председателят на ДКЕВР и припомни, че и потреблението за януари е било с 11,5% по-ниско в сравнение с януари 2008-ма по данни на "Топлофикация София".
Произведената топлинна енергия като цяло и енергията, достигнала до отделните сгради, е вярно отчетена, но проблемът може би е в разпределението, посочи Шушулов.
Той отбеляза, че дружествата за дялово разпределение не са под контрола на ДКЕВР, а на Министерство на икономиката и енергетиката, макар че
регулаторната комисия е настоявала да има контрол върху тях.
Очевидно е, че
цената на природния газ от второто тримесечие на годината ще намалее драстично,
така както е в цяла Европа, каза Шушулов.
По думите му съгласно изменената наредба за ценообразуване това автоматично води до намаление на цената на топлинната енергия и на електрическата енергия от когенерации.
Ако ние не намалим от 1 април цената на топлинната енергия с намалението на цената на горивната компонента - природния газ, ще ощетим всички останали топлофикации и абонатите към тях, заяви Шушулов.
Той посочи, че ще присъства на днешната среща на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров с представители на топлофикационните дружества, на която ще бъде обсъден проблемът.
Ръководителят на ДКЕВР коментира, че определяните от регулатора цени на енергията са пределно допустимите и не могат да бъдат надвишавани, за да се компенсират загуби от предходни месеци, така че трябва да се търсят други способи.
Според Шушулов един от възможните варианти за покриване на загубите на "Топлофикация София" е дружеството като член на Българския енергиен холдинг да бъде кредитирано от холдинга за плащането на природния газ в периода, в който цените на топлинната енергия не съответстват на консумацията.
Принципалът не трябва да допуска обществена дейност, каквато е топлофикацията в столицата, да стигне до фалит, посочи председателят на ДКЕВР.
Шушулов изрази мнение, че може да се наложи и нова промяна на наредбата за ценообразуване, приета от Министерския съвет.
Председателят на ДКЕВР каза, че заради грешките при разпределение на топлинната енергия може да се наложи да бъде направено ново разпределение на енергията в отделни сгради от фирмите.
В отговор на въпрос членовете на държавната комисия изразиха становище, че
абонатите на "Топлофикация София" не могат да търсят компенсации
за влошеното качество на услугата през януари, защото топлофикацията е работила при форсмажорни обстоятелства - в ограничителен режим.
Резултатът от ограничителния режим е с 11,5% по-малко подадена
енергия и тя не се плаща, заяви Шушулов.