"Нека в ЕС не сме беден роднина в богат клуб", казва в интервю за "Труд" Георги Пирински, председател на 40-ото Народно събрание.

Той заявява: "Тази първа европейска сесия парламентът ще започне с второ четене на закона за лекарствените продукти в хуманната медицина - от него зависи възможността за изписване на голям брой лекарства.

Ще се съсредоточим върху решаващи законопроекти, с които ще се отпушат цели сектори - конституцията, ГПК, закона за съдебната власт."

Пирински посочва и най-голямото предизвикателство пред страната като член на ЕС: "Да осигурим управление, което да направи България наистина богата страна, а не просто беден роднина в богат клуб".

"Борисов скача почти до БСП по евродепутати", сочи представително национално проучване на МБМД от края на годината. В коментар за "24 часа" Мира Янова посочва, че в изборите за евродепутати не трябва да разчитаме на повече от 2 млн. участници, или около 40%.

БСП запазва лидерството си с почти една четвърт от гласовете на избирателите. Това й дава добър старт в кампанията и вероятно тя ще запази първенство по брой на евродепутатите - седем.

ГЕРБ се очертава като втора политическа сила с шанс за четирима до петима депутати.

Възможно е коалиция "Атака" при сегашното съотношение на силите да се окаже трета по значимост политическа сила и да спечели до трима депутати.

Ахмед Доган ще се бори за две места, но може да постигне и три в зависимост от умението си да гарантира сигурни участници в изборите. СДС има почти сигурен един депутат.

"Син пленум реди листи за евродепутати", съобщава "Труд". Имената в листите на СДС за изборите за евродепутати ще бъдат предложени от ръководството на партията, но членовете на Националния съвет ще решат кой кое място ще заеме.

За позицията на всеки кандидат ще се гласува отделно. Засега за първото място в листите се очертава Петър Стоянов.

"Разследване без край", коментира "Сега". Припомня се, че делата срещу обвинители в последните няколко месеца станаха девет, но вече се появи усещането за половинчатост.

"Сигурно делата срещу прокурори са трудни за разследване и доказване. Но когато месеци наред имената на въпросните прокурори се спрягат като нарушители, без дори да им бъдат поискани имунитетите, започват да приличат по-скоро на изкупителни жертви.

Затова е крайно време за по-категорични действия, които да излязат от сферата на добрите пожелания и институционалната омерта", пише вестникът.

"Натура запазва границите", съобщава "Пари". Около 60% от територията на Югозападния район за планиране влизат в екомрежата.

Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров отказа да промени границите на защитените територии на "Натура 2000".

По този начин той отхвърли исканията на бизнес организации и местни власти от екомрежата да бъдат извадени районите с голям инвеститорски интерес.

Министърът обясни, че в рамките на екомрежата всяко инвестиционно намерение ще бъде подложено на оценка в обхвата на процедурите по ОВОС.

"Главният прокурор поиска нов закон за музеите", пише "Новинар". Имаме крайна нужда от съвременен модерен закон за паметниците на културата и музеите, тъй като този от 1969 г. е пълен с противоречия, заяви вчера главният прокурор Борис Велчев.

Той предложи парламентът да излезе с концепция по темата и да каже дали имаме нужда от рестриктивен или либерален закон.

Главният прокурор каза още, че частните колекции не са забранени, но правилата за създаването им не са написани. Според него това създава сериозен проблем на правораздаването.

"Компютри ще сменят митничарите от март", отбелязва "Труд". Компютри вчесто митничари ще обработват документите за внос и износ от септември 2007 г.

Това предвижда планът на правителството от 251 мерки, произтичащи от влизането ни в ЕС. Набелязано е до края на март т.г. да се създаде възможност за деклариране на вноса и износа по електронен път във всички митнически служби у нас.

До септември по ГКПП-тата, които са външна граница на ЕС, трябва да е въведена автоматизирана система за плащания с единен фиш на всички гранични такси.

"Сега" - "Две версии за убийството на кмета на Елин Пелин", "Земя" - "Убиха със 7 куршума кмета на Елин Пелин", " "24 часа" - "Заради какво може да убият един кмет?" Под такива заглавия всекидневниците подробно информират за убийството на кмета на Елин Пелин Янко Янков.

МВР лансира версията, че става дума за личен конфликт. Противно на твърденията на полицията и прокуратурата обаче в цял Елин Пелин вчера се говореше за икономически интереси около смъртта на Янков.

От своя страна общинските съветници от града определиха като нелепи твърденията за икономически мотиви. Те осъдиха убийството с декларация, към която се присъединиха и повечето кметове в страната.

Убийството на Янков провокира интервюто в "Монитор" с Тихомир Безлов, анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.

Според него "с поръчковите убийства се решават главно икономически проблеми". Реално погледнато, казва той, убийството на кмета на Елин Пелин може да бъде наречено "част от бизнеса".

Натискът върху общинската власт очевидно е нараснал твърде много и това става публичен проблем. Но това е неизбежно там, където има недвижима собственост и тя представлява апетитен къс. Особено в курортните места и в малките градове около София, където нещата много са се изострили.

"Каква Европа желаем в България", е анализът в "Монитор". Подчертава се, че като член на ЕС България е наравно с другите - от нея се очаква не просто да участва или да съдейства, а по-скоро активно да предлага, да решава, да поема отговорности, да покаже, че има активно отношение към въпроса какъв иска да бъде този съюз.

Излишно е отново и отново да питаме какво е Европа и какви са нейните правила. Просто те трябва да се спазват.

Повечето от тях имат дълга история, обвързани са с множество други правила, поради което никой отделен национален каприз не е вече в състояние да ги промени лесно, а неспазването им носи повече рискове и неприятности, отколкото обратното.

Въпросът пред България в много по-голяма степен е: каква Европа си представяме, каква Европа желаем, за какво ще работим като членове на ЕС.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Банско

България е в топ 3 на най-изгодните ски курорти в Европа

България Преди 3 часа

Във всички курорти са убедени, че зимният сезон ще бъде много успешен

Протестът в Мексико

Хиляди протестират в Мексико, 120 ранени след жестоки сблъсъци

Свят Преди 4 часа

Шествието беше организирано от младежки групи от поколение Z, като привлече подкрепа от граждани, протестиращи срещу нашумели убийства, включително убийството само преди седмици на кмета на Уруапан Карлос Мансо

Апостол Матей

Днес е ден на промяна и традиции, имен ден имат...

Любопитно Преди 5 часа

Почитаме един от дванадесетте апостоли на Христос свети Матей

Истанбул (Константинопол)

16 ноември: Тайно бягство от двореца и краят на една империя

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Топло и слънчево в неделя, но идва рязка промяна

Топло и слънчево в неделя, но идва рязка промяна

България Преди 5 часа

В София минималната температури ще е около 0°, максималната – около 16°

Давид Бет спечели Big Brother

Давид Бет е големият победител в Big Brother 2025

Любопитно Преди 5 часа

20-годишният любимец на зрителите спечели 100 000 лева

СЗО предупреди за появата на смъртоносен вирус в Етиопия

СЗО предупреди за появата на смъртоносен вирус в Етиопия

Свят Преди 13 часа

Вирусната хеморагична треска "Марбург" е един от най-опасните известни патогени, причиняващ заболяване, което често е смъртоносно

Путин и Нетаняху обсъдиха ситуацията в Близкия изток

Путин и Нетаняху обсъдиха ситуацията в Близкия изток

Свят Преди 13 часа

Споразумението за прекратяване на огъня в Газа влезе в сила на 10 октомври

Мъртва звезда разкрива какво може да стане с нашата Слънчева система

Мъртва звезда разкрива какво може да стане с нашата Слънчева система

Любопитно Преди 13 часа

Парадоксално, но именно смъртта на звездите помага на човечеството да разбере живота на планетите

Ливан внася жалба в ООН заради израелска стена до "синята линия"

Ливан внася жалба в ООН заради израелска стена до "синята линия"

Свят Преди 13 часа

"Синята линия", очертана от ООН, разделя Ливан от Израел и окупираните от него Голански възвишения

<p>Крадци взеха заложници във Франция, задигнаха бижута за 1.2 млн. долара</p>

Кражба на бижута за 1,2 млн. долара във Франция

Свят Преди 14 часа

Образувано е разследване за отвличане, организирана престъпност и въоръжен грабеж

Путин разговаря по телефона с беларуския си колега

Путин разговаря по телефона с беларуския си колега

Свят Преди 14 часа

Двамата лидери обмениха мнения по редица практически въпроси на двустранното сътрудничество

Слухът за пола на Брижит Макрон – феномен с 2 милиарда гледания

Слухът за пола на Брижит Макрон – феномен с 2 милиарда гледания

Свят Преди 15 часа

Конспирацията тръгва от три лица - две жени и един мъж: Наташа Рей, Амандин Руа и Ксавие Пусар

Учени изтъкаха миниатюрен полимер, способен да тегли кола

Учени изтъкаха миниатюрен полимер, способен да тегли кола

Технологии Преди 15 часа

Учените от Университета на Чжъцзян са преплели гъвкави и твърди полимерни вериги на молекулярно ниво

Украйна порази руска рафинерия,  радарната станция и военен влак

Украйна порази руска рафинерия, радарната станция и военен влак

Свят Преди 15 часа

Рафинерията произвежда бензин А-92/95/98/100, дизел, реактивно гориво, втечнени газове и други нефтопродукти