Швейцарският "Льо Тан" сравнява двамата най-влиятелни британски политици с известна двойка детективи в американски сериал от 70-те години, наричайки ги "Старски и Хъч на Третия път". "Двамата - подчертава вестникът - демонстрираха проевропейска хармония и ентусиазъм пред международната преса, но както става в сапунените опери, интригата е забавна, обаче напълно нереална". Според вестника двамата са в тандем - "Блеър знае, че без Браун ще затъне, а Браун знае, че е пълна нула без Блеър". Ироничното заключение на "Льо Тан" е, че европейската сапунена опера на Великобритания ще се върти без изненади.
Коментар в излизащия в Париж "Интернешънъл Хералд Трибюн" отбелязва, че досега американската публика е свикнала да вижда Блеър като другар на Буш, но изглежда отношенията на британския премиер с финансовия му министър са далеч по-студени. Вестникът отбелязва, че в едночасовата съвместна пресконференция вчера двамата са избягвали да се погледнат в очите и са се смеели заедно само, за да отхвърлят намеците за взаимна вражденост.
Датският "Информатион" предрича тежки времена за Полша след референдума за присъединяване към Европейския съюз. "През следващите 11 месеца Полша трябва да приложи голям блой административни и икономически реформи, които ще засегнат живота на много хора", посочва "Информатион". Един от примерите, които посочва изданието е, че мълниеносната приватизация в много сектори трябва да бъде проведена, когато броят на безработните е близо 20%. Друг проблем според вестника са трудностите в прехода от неразвито селско стопанство към европейската аграрна политика, която облагодетелства най-вече големите, ефективни ферми.
Датският всекидневник обаче вижда и положителни страни от референдума, който според него е осигурил положителния вот за европейското членство в Чешката република, Естония и Латвия. От европейска гледна точка разширяването на Изток е гарантирано, тъй като Полша е смятана за ключовия компонент в разширяването заради големината си.
Коментар в чешкия "Лидове Новини" отбелязва, че предстоящият референдум за европейско членство може да се окаже повратен момент за Комунистическата партия на Бохемия и Моравия, като я върне в редиците на основните политически сили. Вестникът обаче открива противоречие в политиката на парията по този въпрос. "Докато Централният комитет препоръчва на привържениците на партията да отхвърлят европейското членство, повечето партийци са съгласни да пуснат бюлетината "за"..."
Въпреки че повечето страници на френските вестници са запълнени с коментари и анализи на стачната вълна срещу реформата на пенсионната система, на страниците на "Нувел Обсерватьор" излиза интересна статия за борбата за влияние в ЕС между отколешните врагове Великобритания и Франция. "Свидетели сме на триумфа на британската дипломация в систематичните й усилия да унищожи Европа и на опитите на френската дипломация да направи Европа независима сила", пише днешният "Нувел Обсераватьор".
Изданието смята, че Европа е на път да се превърне по-скоро в географско понятие и националните особености излизат на повърхността. Склонността на испанците да се държат за пеша на англосаксонците вестникът приписва на неизживения им стар комплекс за малоценност. "Италия - констатира френският всекидневник - е станала дълбоко американизирана и вече няма собствена воля, докато Полша, която в миналото бе често окупирана, е доволна от изгледите да окупира Ирак.".
"Нувел Обсерватьор" не спестява и на Франция острите думи. Изданието посочва, че Франция дава воля на чувството си за превъзходство с арогантност, която вбесява съседите й. Единствената надежда за вестника е, че Германия скоро ще излезе от летаргията си, благодарение на решимостта си да проведе болезнени социални реформи. "Нувел Обсерватьор" вижда в укрепването на оста Франция-Германия единствената надежда за спасяване на европейския идеал от американския неоимпериализъм.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!