П резидентът Джордж Буш обяви решението си да назначи за посланик на САЩ в Москва сегашния посланик в София Джон Байърли, съобщи Белият дом.

Байърли вече е работил в дипломатическата мисия на САЩ в Москва като заместник-посланик. Преди това е бил съветник по политико-икономическите въпроси на посланика на САЩ в Прага.

Дипломатът има бакалавърска диплома от Grand Valley State University, щата Мичиган, а магистърска - от Националния военен колеж на САЩ във Вашингтон.

Байърли ще замени на поста Уилям Бърнс,

който ще стане зам.-държавен секретар на САЩ по политическите въпроси. Кандидатурата му преди това обаче трябва да бъде утвърдена от Сената.

Байърли говори руски, български, чешки, френски и немски. В кариерата му не е имало неочаквани зигзаги, а винаги плавно движение нагоре към нови, по-отговорни длъжности, коментира "Российская газета".

Байърли е в системата на Държавния департамент на САЩ от 1983 г. По време на своята работа във Вашингтон е заемал поста помощник на президента и директор по въпросите на Русия, Украйна и Евразия в Съвета по национална сигурност на САЩ, а също така и и.д. специален съветник на държавния секретар на САЩ за страните от бившия СССР.

Когато през януари се появиха първите слухове за възможното му преместване от България в Москва, на прекия въпрос на един от журналистите той отговори на руски: "Времето ще покаже". И добави: "Въпреки, че слуховете са малко преувеличени, това е възможно".

Както се очаква Джон Байърли

ще напусне София и ще замине за Москва в края на лятото

Изглежда преди заминаването си американският дипломат ще бъде награден с най-високото българско отличие орден "Стара планина".

Така че - по всичко изглежда, назначаването в Москва не е било изненадващо. Отзивите за Байърли в България са по-скоро положителни.

Българите подчертават неговата дружелюбност, обаятелност, готовност да общува. Той не се опитва да използва поучаващ тон в отношенията си с представителите на българското ръководство, с което често грешаха неговите предшественици. Не се стреми да демонстрира открито превъзходството на САЩ над останалия свят.

Но по принципните за неговата страна въпроси Джон Байърли заема твърда позиция, винаги се стреми да отстоява интересите на Вашингтон по всички направления.

От време на време американският посланик си позволява рязка критика на българското правителство, на неговата вътрешна политика. Нещо повече -

често той прави това публично

За последен път дипломатът остро разкритикува ситуацията във връзка с борбата с корупцията във висшите ешелони на властта. Той критикуваше и водещите политически партии в България, парламента, силовите структури, коментира "Российская газета".

Байърли с удоволствие общува с журналистите, негови интервюта по различни въпроси както от областта на външната, така от вътрешната политика редовно могат да се видят на страниците на водещите български издания, по главните телевизии.

Съдбата е определила Байърли да кръжи около Москва. Сега Америка разполага с посланик в Русия, чиято семейна история е преплетена с живота на тази страна по уникален начин, пише още изданието.

Бащата на Джон Байърли - Джоузеф, починал през декември 2004 г., е единственият американски войник, който е успял да воюва по време на Втората световна война и в американската, и в съветската армия. Той е служил като десантчик.

След десанта на съюзниците в Нормандия е успял да изпълни няколко диверсионни задачи, след което е бил взет в плен от германците. През януари 1945 г. е избягал от лагер за военнопленници. Попада при съветските войници.

През септември 1994 г. на тържествена церемония в Белия дом Джоузеф Байърли бе сред групата ветерани, които бяха наградени от президентите на Русия и САЩ Борис Елцин и Бил Клинтън.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Земетресение край турския град Анталия

Земетресение край турския град Анталия

Свят Преди 24 минути

Трусът е отчетен в 8:48 ч. местно време, като епицентърът му се намира в морето, в близост до крайбрежния град Демре

Ожесточени боеве в южен ливански град, смятан за бастион на „Хизбула“

Ожесточени боеве в южен ливански град, смятан за бастион на „Хизбула“

Свят Преди 34 минути

Ливанското шиитско движение заяви, че е обстрелвало израелски войници в района с ракети.

<p>Дербито между ЦСКА и &quot;Левски&quot;: МВР с предупреждение към феновете</p>

Засилени мерки за дербито между ЦСКА и "Левски" в София: МВР с предупреждение към феновете

България Преди 1 час

Футболната среща е от 16:00 ч. на Националния стадион „Васил Левски“

Тръмп: Няма значение дали Иран ще се върне на масата на преговорите

Тръмп: Няма значение дали Иран ще се върне на масата на преговорите

Свят Преди 2 часа

"Армията им вече я няма, а ракететите им са изчерпани", заяви американският държавен глава

Започва Светлата седмица

Започва Светлата седмица

Любопитно Преди 2 часа

Светли понеделник e, почитаме и паметта на свещеномъченик Артемон Лаодикийски

САЩ с твърд ход срещу Иран, цената на петрола се повиши мигновено

САЩ с твърд ход срещу Иран, цената на петрола се повиши мигновено

Свят Преди 3 часа

СЕНТКОМ обяви, че от днес ще започне блокада на иранските пристанища

<p>Орбан поздрави Мадяр за победата на изборите</p>

Орбан поздрави Петер Мадяр за победата на изборите в Унгария

Свят Преди 3 часа

"Резултатът е болезнен, но ясен", заяви Орбан

,

Великденски прически, които ще издържат на дъжд и вятър: 3 идеи, от които всички печелят

Любопитно Преди 3 часа

Не позволявайте на времето и други обстоятелства да развалят визията ви за почивка

8 плашещи истории, които лекарите от спешното отделение чуват непрекъснато

8 плашещи истории, които лекарите от спешното отделение чуват непрекъснато

Свят Преди 3 часа

Много от ситуациите, с които лекарите от спешното отделение се сблъскват, по думите им, не са случайни

Очаква ни слънчев понеделник с температури до 18 градуса

Очаква ни слънчев понеделник с температури до 18 градуса

България Преди 3 часа

На изолирани места в крайните югозападни райони ще превали слабо

Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа

Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа

Свят Преди 11 часа

Урсула фон дер Лайен: Съюзът става по-силен

В Иран: Заплахата на Тръмп за Ормузкия проток е „нелепа"

В Иран: Заплахата на Тръмп за Ормузкия проток е „нелепа"

Свят Преди 11 часа

Това заяви командващият иранския флот Шахрам Ирани

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Свят Преди 12 часа

Саудитска Арабия възобнови екзекуциите за наркопрестъпления в края на 2022 г.

Разгромна загуба за Виктор Орбан на изборите в Унгария

Разгромна загуба за Виктор Орбан на изборите в Унгария

Свят Преди 13 часа

„Тиса“ е първа политическа сила в Унгария