Ф ренският президент Никола Саркози, известен повече със своята прямота, отколкото с дипломатически такт, изглежда е най-силният "коз" на Европа да се установи мир между Русия и Грузия, пише АП в анализ преди започналата днес визита в Москва на Саркози, председателя на Европейската комисия Жозе Барозу и дипломат номер едно на ЕС Хавиер Солана.

На 1 септември срещата на върха на ЕС реши да бъдат замразени преговорите с Русия за ново споразумение за партньорство, докато Русия не изтегли войските си от Грузия. Тогава френският президент каза: "Трябва да дадем шанс на дипломацията на 8 септември. Ако тя проработи, ЕС ще докаже своята ефикасност. Ако не, ще се съберем и ще вземем други решения".

За разлика от Вашингтон, Париж може да твърди, че е безпристрастен посредник. Освен това Саркози е подсилен и от настоящата си роля на председател на 27-членния Европейски съюз, най-големия търговски партньор на Русия.

Но споразумението за прекратяване на огъня, което Саркози изготви, се препъва. Внезапните му дипломатически визити в Москва и Тбилиси днес може да са последния му шанс да го спаси, както и да спаси доверието към него като миротворец.

Официално Саркози, който е придружаван от председателя на Европейската комисия Жозе Барозу и от върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана, е натоварен със задачата да гарантира, че точките от договора се спазват.

Дори за най-опитния дипломат това не е шега работа. Руските войски се запъват като магаре на мост, руският президент Дмитрий Медведев не дава знак, че отстъпва, а историческият и правен контекст е сложен.

Саркози си изгради репутация на енергичен и рязък вътрешен министър, преследващ конкретни резултати - качества, които са в контраст с т есногръдите, красноречиви и възвишени френски дипломати от миналото. Понякога грубият, нехарактерен за държавниците стил на Саркози засенчваше посланието му.

Няколко анализатори казаха, че главната цел на днешната мисия на Саркози трябва да бъде намаляване на напрежението между Русия и Грузия - мисия, която няма количествено измерение за разлика от твърдите резултатите, които Саркози обикновено търси.

Саркози носи мандат на ЕС: лидери от блока, които на 1 септември имаха извънредна среща заради кризата, разкритикуваха Москва, че не изпълнява ангажиментите си по споразумението, тъй като руски танкове са останали на грузинска територия. Русия ги нарича мироопазващи сили и твърди, че споразумението позволява те да са там.

Приоритетът на Саркози е да накара Москва да изтегли стотиците войници, които нахлуха от сепаратистките зони Южна Осетия и Абхазия и заеха позиции дълбоко в грузинска територия, казаха френски дипломати.

Водената от Саркози мисия цели също да бъдат постигнати споразумения, които ще позволят на повече международни наблюдатели да бъдат разположени в Абхазия и Южна Осетия, за да следят за спазване на примирието и да съставят график за преговори за сигурността и стабилността на отцепилите се републики, които Русия признава за независими.

Първата "совалка" на Саркози в първите дни след избухването на военния конфликт на 7 август доведе до подписване на примирие. Втората му визита в Москва и Тбилиси за по-малко от месец показва, че това е една от най-големите кризи, с които ЕС някога се е сблъсквал.

"Много добре е, че френското президентство реагира така бързо", каза Сабин Фишер, експерт по Русия към Института за изследване на сигурност на Европейския съюз в Париж. Но сделката за примирие е проблемна, добави тя. "Тя дава на руската страна възможност за интерпретация...точно за това бе критикуван Саркози".

За 16-те му месеца като президент досега упоритостта на Саркози даде своите плодове на международната сцена. Той помогна да се освободят шестимата български медици, които бяха държани в Либия, засили дипломатическата и военна роля на Франция в Афганистан и възстанови отношенията на Франция със Сирия, наред с други неща.

Преди всичко обаче Саркози закърпи отношенията със САЩ, които силно пострадаха заради позицията на президента Жак Ширак срещу войната в Ирак.

Почти толкова важно е, че Саркози успя да протегне ръка на някои европейски страни, които Ширак сгълча, че подкрепят правителството на Буш по въпроса за войната в Ирак.

Отчасти поради тази причини, смятат анализатори, Саркози успя да постигне единна европейска позиция срещу Русия на извънредната среща на 1 септември. Той трябваше да намери компромис между призивите за твърди действия от страна на Полша и балтийските държави и колебанията на страни като Италия, чийто премиер Силвио Берлускони се противопостави на санкции срещу Русия.

Анализаторите се разминават в мненията си за значимостта на ролята на Саркози. Франсоа Есбур от подкрепяната от държавата Фондация за стратегически проучвания в Париж даде "отличен" на френския лидер, задето се съобразил с мнението на Силвио Берлускони.

Тома Гомар от независимия Френски институт по международни отношения каза, че действията на Русия и "недоловимата" по думите му роля на САЩ, са главните движещи сили зад единството на ЕС, повече отколкото е Саркози.

"Позициите на страните членки се сближиха. Страни като Франция и Германия втвърдиха позициите се към Москва, а други като балтийските държави и Полша станаха по-реалистични. Те смятат, че САЩ са резервирани по този проблем", каза той.

Франция не изпитва такъв исторически антагонизъм към Русия и не е толкова зависима от руския петрол и природен газ както някои от нейните партньори в ЕС. Затова френското председателство на ЕС точно в този момент е късмет за Париж, твърдят някои.

Французите могат да направят така, че добрите отношения, които Париж има както с Москва, така и с Тбилиси, да се окажат плодотворни, каза Гомар.

Ако беше друга страна, например Полша, посредничеството на ЕС щеше да е много по-сложно, посочва той.

В тази криза ЕС говори в един глас - нещо необичайно, казаха анализатори, и това служи на дългосрочната цел на Саркози да сближи още повече страните членки по дипломатически, политически и военни въпроси.

От друга страна Саркози няма силни козове, които да разиграе в мисията си в Москва.

Основният проблем е, че ЕС разполага само с дипломатически средства, каза Гомар. Те разбират, че за да бъдеш възприеман сериозно от страна като Русия, трябва да си също играч в областта на сигурността, добавя той.

Вкъщи с жената сме рапъри. Аз съм "100 кила" и по цял ден лежа на дивана, а "Устата" не спира да нарежда от кухнята...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК: Мирни преговори не може да има при тези условия в Украйна

ЕК: Мирни преговори не може да има при тези условия в Украйна

Свят Преди 10 минути

ЕС ще продължи натиска над Москва

мода

Летен шик с ливанския дизайнер Уалид Атала: 7 ценни съвета за стил и елегантност

Любопитно Преди 10 минути

Време е за летен шик и затова е нужно да сверим часовниците си с най-съвременните модни тенденции

Светла Иванова: Защото грижата за себе си не е егоизъм

Светла Иванова: Защото грижата за себе си не е егоизъм

Любопитно Преди 30 минути

Светла ще засегне темите как да спортуваме след естествено раждане или след секцио

Тайван тества за пръв път "Хаймарс", доставен от САЩ

Тайван тества за пръв път "Хаймарс", доставен от САЩ

България Преди 37 минути

Китай смята Тайван за неразделна част от своята територия и многократно е заплашвал да използва сила, за да поеме контрола над острова

<p>Русия предлага пари на бременни ученички</p>

Държавна сделка с тийнейджърки: Русия предлага пари на бременни ученички

Свят Преди 39 минути

Общо 74% от руснаците смятат, че е недопустимо деца под 18-годишна възраст да стават майки.

Говорител на партията на Ердоган коментира решението за разпускането на ПКК

Говорител на партията на Ердоган коментира решението за разпускането на ПКК

Свят Преди 48 минути

Процесът по разпускането на ПКК ще бъде следен отблизо от държавните институции

Как бе спасена мистериозната усмивка на Мона Лиза

Как бе спасена мистериозната усмивка на Мона Лиза

Любопитно Преди 50 минути

По време на Втората световна война едва не загубихме Мона Лиза - най-известната картина в света

Израел поиска МНС да отмени заповедта за арест на Нетаняху

Израел поиска МНС да отмени заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 1 час

Израел отхвърля юрисдикцията на базирания в Хага съд

Фестивалът в Кан: Какво да очакваме от звездното издание през 2025 г.

Фестивалът в Кан: Какво да очакваме от звездното издание през 2025 г.

Любопитно Преди 1 час

Филмовият фестивал в Кан ще се проведе от 13 до 24 май

Първи разговор на Зеленски с новия папа Лъв Четиринадесети

Първи разговор на Зеленски с новия папа Лъв Четиринадесети

Свят Преди 1 час

Първият разговор между двамата е бил по телефона

Пам Бонди

Проверка за главния прокурор на САЩ Пам Бонди след луксозният самолет, подарен на Тръмп от Катар

Свят Преди 1 час

Бонди е работила като чуждестранен лобист за държавата Катар, като е получавала 115 000 долара месечно на тази длъжност, която е заемала през 2020 г. и в периода преди Световното първенство по футбол през 2022 г.

Катастрофа между лек и товарен автомобил във Видинско, има жертва

Катастрофа между лек и товарен автомобил във Видинско, има жертва

България Преди 1 час

Предстои оглед на местопроизшествието, уточниха от полицията

Ново откритие в Помпей разкрива истинския мащаб на човешкото страдание

Ново откритие в Помпей разкрива истинския мащаб на човешкото страдание

Свят Преди 1 час

За едно местно италианско семейство този ден е бил като всеки друг

34 дрона ще пазят държавната ни граница

34 дрона ще пазят държавната ни граница

България Преди 2 часа

Те могат да летят до 8 километра, общо 45минути на полет и са с по три комплекта батерии

<p>Светът предпочита Путин и Си пред Тръмп</p>

Проучване: Популярността на САЩ се срива в световен мащаб след завръщането на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Светът е по-разделен от всякога, но все още има нещо (почти), с което всички са съгласни: САЩ не са обичани

Делото срещу Пъф Деди започва, ето каква присъда може да получи

Делото срещу Пъф Деди започва, ето каква присъда може да получи

Свят Преди 2 часа

Рапърът и основател на Bad Boy Records днес се изправя пред сериозни наказателни обвинения в САЩ