Асен Агов от СДС обвини правителството в непрозрачност при сключването на тази сделка и попита как са избрани трите частни банки, които ще посредничат при нея, допълни БНР. Агов, който е и зам.-председател на Народното събрание, направи аналогия с края на 80-те, когато след подобна сделка със западни банки Милко Балев купил от Лондон мотоциклет за сина си. Депутатът разкри, че сред народа по тази тема се говори за "Гепи Морган", но категорично се разграничи от тези квалификации.
Георги Пирински от коалиция "За България" заяви, че затъваме в една консумативна икономика, която ще възпроизвежда дълг и в бъдеще, и е спорно дали ще се реализират очакванията след сделката да се активизира икономическият растеж на страната и да се увеличи платежният баланс, съобщи още БНР. Според Арсо Манов от ДПС е много трудно да се прогнозира дали страната ни ще загуби, или ще спечели от тази сделка, почти толкова трудно, колкото да кажат метеоролозите дали ще вали дъжд през септември догодина.
Мнението на мнозинството в Народното събрание бе, че тази сделка ще намали зависимостта на страната ни от нейните официални кредитори. Заместник-министърът на финансите Красимир Катев внесе допълнителна яснота сред депутатите, като каза, че тази сделка се вписва много добре в приоритетите по управлението на дълга, с които е било ангажирано дори предишното правителство.
Междувременно председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев коментира, че с двете операции по външния дълг се намалява рискът за страната ни и оттам бъдещият финансов ресурс, който се привлече, ще бъде значително по-евтин, предаде още БНР. Ние многократно, още в предишни години, сме казвали, че не може бългаският дълг да бъде експониран само в доларови единици, допълни Данев. За нас тези операции имат изключително положително въздействие върху балансирането на българския дълг, каза още шефът на БСК.