Руският президент призова съвременните политици на двете страни да продължат достойно делото на руските войници и българските опълченци отпреди 125 години, предаде БНР. "Уверен съм, че руско-българските взаимоотношения ще бъдат голям принос за единна, процъфтяваща Европа. Но, разбира се, зад тези красиви общи думи ние не трябва да забравяме за главното - а то трябва да бъде насочено към подобряване на социално-икономическия живот на обикновените руснаци и българи", подчерта Владимир Путин.
Шипка е най-здравият и солиден мост на вековната българо-руска дружба, каза от своя страна президентът Георги Първанов в подножието на върха. "Днес ние с вас, скъпи сънародници, ще изкачим отново връх Шипка. В това изкачване има и нещо много вътрешно. Това изкачване означава разделяне с дребнотемието и с личното, с онова, което ни е излишно. И когато застанем пред този гранитен паметник със застиналия каменен връх, сигурен съм, че всички ние с вас ще бъдем по-спокойни, по-уверени, по-горди, че сме българи. В днешно време имаме нужда повече от всичко от това национално самочувствие, от това национално достойнство", заяви Първанов. И двамата държавни глави импровизираха речите си.
Посещението на Владимир Путин на връх Шипка и в Стара Загора премина при изключителни мерки за сигурност. Заради строгия пропускателен режим много граждани от Габрово и Казанлък не са били допуснати до върха, съобщи БНР. От МВР са обяснили, че правилата за охрана са били предварително съгласувани с представителите на нашите и руските служби. След създаденото напрежение около недопускането на граждани на Шипка на част от тях е било разрешено да стигнат до храма "Рождество Христово" в града Шипка.
Сутринта проявите по случай Трети март - националния празник и 125-годишнината от Освобождението от турско робство, бяха открити в София с издигане на националното знаме край Паметника на незнайния воин. За тържествената церемония там се събраха президентът Първанов, премиерът Сакскобургготски, председателят на Народното събрание Герджиков, българският патриарх Максим, главният мюфтия Селим Мехмед. Единствен президентът Първанов, като символ на държавната власт, поднесе венец пред паметника на Незнайния воин.