0

Ю гоизточна Европа е един от последните пазари с големи възможности за растеж, заяви Ян ван дер Орд от консултантската компания A.T. Kearney. Това е перфектна възможност "Да станеш голям", от която българските компании правят опити да се възползват най-вече в посока на Румъния и Сърбия.

Синхронно с това растат и в България. Дискусията за балканската и местната експанзия на годишната среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал", представи четири от историите на задграничния успех и някои от основните проблеми пред бизнеса.

Четири балкански истории

Стратегията на "Техномаркет", българската компания за бяла и черна техника например, е да влезе в топ пет на европейските търговци на електроника, съобщи изпълнителният директор на "Техномаркет" Николай Китов. Той обясни, че бизнесът им се е развил благодарение на относително ниските мита и по-свободния достъп до банкови кредити и лизинг в България.

А после са потърсили икономия от мащаба, навлизайки в Румъния и Сърбия. Сега компанията е лидер на българския пазар в сектора си с продажби от 300 млн. евро за 2006 г. След като купи Domo Retail - вторият по продажби търговец на електроника в Румъния, тя очаква да достигне продажби на същата стойност и там през 2008 г.

Според Китов основното предимство на българските компании е, че разходите им са по-ниски от тези в страните, на които навлизат. Съседните държави превъзхождат България по отношение на инфраструктурата, пазара и прозрачността на приватизацията, добави той.

Бизнес средата в Румъния е далеч по-добра, отколкото в България, каза индиректно Иван Соколов, изпълнителен директор на "Оргахим" - Русе. Мажоритарният собственик на българското предприятие притежава и румънското "Поликолор", което е със сходна дейност.

Според Иван Соколов държавният апарат в северната ни съседка е компетентен и се грижи както за интереса на държавата, така и за този на бизнеса. При стартирането на проект на зелено румънските чиновници се опитват да помогнат още в началото, за да предотвратят инвеститорски грешки и да сведат до минимум последващият контрол.

Друго предимство е и по-добре работещата съдебна система, която увеличава шансовете за събиране на дължими суми от неизрядни платци. Проблем в размяната на работна ръка между двете страни е по-високият стандарт на живот в северната ни съседка.

"Но дори ако работодателят реши да плати 10 пъти повече на румънски работник, усложненото българско законодателство няма да му позволи да го направи", добави изпълнителният директор на "Оргахим". Румънският пазар е привлекателен за българските компании заради обема си и заради факта, че там абсолютно съпоставими продукти са с 30-50% и дори двойно по-скъпи в сравнение с България, коментира Иван Соколов.

Търговската верига "Пикадили" пък заяви амбиции да стане лидер в търговията на дребно в България до четири години. Това стана, след като мажоритарният пакет на дружеството беше купен от сръбския холдинг "Делта М".

Холдингът е част от бизнес империята на най-богатия човек в Сърбия Мирослав Мишкович. Свързването със стратегическия партньор от Сърбия дава възможност за експанзия на "нашия местен пазар", каза изпълнителният директор на "Пикадили" Стефан Косев. Под "местен пазар" той вече разбира Балканския полуостров.

Драган Филипович, управляващ директор на "Делта Макси", обясни, че сделката с "Пикадили" дава възможност за растеж на нови пазари и за българските фирми производителки, които произвеждат под собствените марки за "Пикадили". За тази година се очаква оборотът на "Делта М" да достигне 1 млрд. евро.

Развитието на "Белла България" на българския пазар в последните години отваря възможности за реализация на други пазари, заяви изпълнителната директорка на холдинга Елза Маркова. Компанията изнася масирано свои продукти в Румъния. Според Елза Маркова проблемите на холдинга не са по-различни от тези на останалите компании в страната - разрешителни, срокове, борба с институциите.

Местните проблеми

Българските фирми растат и на местно ниво едновремено с търсенето на ниши на съседните пазари. Развитието им в страната обаче среща два ключови проблема - ниската производителност и недостигът на квалифицирани кадри.

Пряко за проблема заговори Николай Беров, който беше изпълнителен директор на белгийската високотехнологична компания "ЕПИК електроник асембли" до 2007 г. "Липсват обучени специалисти, които да преструктурират производствата така, че да увеличат ефективността", смята той.

А липсата на добре образовани специалисти носи след себе си и ниска производителност. Макар да има и изключения.

"Условията за подобряване на производителността в България не са по-различни от тези в други части на света. В ЕПИК успяхме да постигнем производителност от над 60 хил. евро годишно на човек", отчете Беров. И думите му са далеч от хвалба, защото средната производителност на българина за 2006 г. е под 7000 евро.

Печелившата стратегия за ЕПИК е, че към евтината работна ръка се прибавят висока добавена стойност и добър избор на продукт, който да произвеждаш. Още повече че България е с добро географско разположение и шансовете за износ към Европа са големи.

"Тук може да се развие високотехнологично производство, конкурентно на световното. И доказателство за това е ЕПИК, който стартира с персонал от 200 души през 1997 г., а сега дава работа на над 2500 души", смята Беров.

За част от бизнеса обаче кадрите все още не са спирачка. Пример за това е "IBM България". Изпълнителният директор на компанията Георги Ранделов избра деня на конференцията, за да обяви официално откриването в София на втория по големина в Европа център за глобални услуги.

"Той ще помага на нашите клиенти от Северна и Южна Америка, Европа и Азия с информационни и технологични решения", допълни Ранделов. Според него, за да остане България атрактивна дестинация за чуждия капитал, й трябват инвестиции в образование и наука и поддържане на малкия и средния бизнес като гръбнак на икономиката. Иновациите пък са начин за постигане на бърз и стабилен ръст в ерата на глобализация.

"Добрият малък обикновено става голям", са наблюденията на Огнян Донев, изпълнителен директор на "Софарма", който се съгласява, че иновациите са в основата на успеха.

За да станеш по-голям, са нужни дългосрочни промени и инвестиции в иновации и технологии, каза и Ян ван дер Орд. Според него проблемът на местните фирми е , че се ограничават с краткосрочни стратегии, вместо да мислят за 5-10 години напред.

Повечето компании на Балканите увеличават приходите си, но трябва да помислят и за растежа на печалбата, препоръча експертът от A.T. Kearney. Той подчерта, че процесите на консолидацията в корпоративния свят са необратими и няма да подминат и региона.

Изследванията на A.T. Kearney показват, че влиянието на политиците върху фирмите в региона е относително малко. Какво обаче смята да направи равителството, за да има компании шампиони.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Блондинка в банката: - Здравейте, бих искала да отворя обща сметка... - С кого? - Все ми е едно... Важното да е с някой, който…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>Обвинителен акт срещу Божков и още девет души</p>

Прокуратурата внесе обвинителен акт срещу Божков и още девет души

България Преди 27 минути

Обвинението твърди, че са нанесени щети за близо 560 млн. лева на държавния бюджет

Прокуратура даде на съд Адриан Антонов

Прокуратура даде на съд Адриан Антонов

България Преди 37 минути

През януари тази година Антонов бе на свобода с мярка "подписка"

АЕЖ: МВР превиши правомощията си по случая с Димитър Стоянов

АЕЖ: МВР превиши правомощията си по случая с Димитър Стоянов

България Преди 2 часа

Според АЕЖ вътрешното министерство трябвало да публикува всички записи, а не част от тях

Гражданите на ЕС с право на ремонт

Гражданите на ЕС с право на ремонт

Свят Преди 2 часа

Новите правила въвеждат засилено „право на ремонт“

БГ фестивал в Йокохама

Български фестивал се проведе за втора поредна година в японския град Йокохама

България Преди 2 часа

Целта на събитието е да представи България като "привлекателна туристическа дестинация"

Министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов

Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъжда обезщетенията при безработица

България Преди 3 часа

Предстои и избор на ротационни заместник-председатели на Националния съвет

Започна излъчването на сериал за живота на кралица Максима

Започна излъчването на сериал за живота на кралица Максима

Свят Преди 3 часа

Първият епизод на телевизионната продукция "Максима" беше излъчен през уикенда

<p>Тодоров: Виждал съм Димитров пред кабинета на Рашков</p>

Петър Тодоров: Виждал съм Стефан Димитров пред кабинета на Бойко Рашков

България Преди 3 часа

По думите му е засичал в МВР и бащата Марин

Десет партии и осем коалиции са подали документи за регистрация за изборите

Десет партии и осем коалиции са подали документи за регистрация за изборите

България Преди 4 часа

От подалите документи до момента са регистрирани пет парти и две коалиции

Сградата, където се помещава СГС

В СГС е внесено искане за задържането на Марин Димитров

България Преди 4 часа

Синът му Стефан Димитров и Петя Банкова са окончателно в ареста

<p>Разкриха причината за рекордната градушка в Испания</p>

Какво причини градушката с големина на бейзболна топка в Испания

Свят Преди 4 часа

Заради гигантската градушка, връхлетяла Жирона, загина дете

<p>Какво се крие зад един от най-великите народи?</p>

Уникалната магия на персийската култура

Любопитно Преди 4 часа

Персийската култура е интересна, много различна и завладяваща, но какво всъщност знаем за нея?

Главчев официално стана и външен министър

Главчев официално стана и външен министър

България Преди 4 часа

В сградата на Министерство на външните работи Главчев проведе и работна среща с ръководния състав

Екипът на "Шогун" на премиерата

Ще има ли втори сезон на хитовия сериал "Шогун"?

Любопитно Преди 4 часа

Уникалният успех на първи сезон може и да промени плановете на продуцентите

Украйна връща от чужбина мъжете във военна възраст

Украйна връща от чужбина мъжете във военна възраст

Свят Преди 5 часа

Кулеба: Пребиваването в чужбина не освобождава гражданина от задълженията му

"Честит рожден ден, Луи!": Малкият принц днес навършва 6 годинки

"Честит рожден ден, Луи!": Малкият принц днес навършва 6 годинки

Свят Преди 5 часа

Дворецът Кенсингтън пусна лъчезарна снимка на Луис на шестия му рожден ден