Б ългария ще има бъдеще в соларната енергия, смята председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) проф. Константин Шушулов. По думите му скоро страната ни ще бъде пример в Югоизточния регион.
От една страна в западноевропейските държави почти са се изпълнили местностите с достатъчно слънчево греене, а от друга, България предлага изключително добри бизнес условия.
Тези аргументи Шушулов изложи днес пред участниците в първата конференция за фотоволтаична слънчева енергия в Югоизточна Европа, която се състоя в хотел "Шератон".
"България е южна държава, разполага с достатъчно много слънцегреене и в същото време с недостатъчно собствени енергийни източници. За съжаление соларната енергия у нас все още е изключително малко", коментира шефът на ДКЕВР.
По думите му към момента работят около 159 киловата инсталирани соларни мощности. В ДКЕВР има заявки за издаване на предварителни лицензи за около 850 мегавата. Те са значително по-малко от заявките, дадени за построяване на ветрови паркове в България, които към момента са за около 3000 мегавата при изградени около 50-60 мегавата, съобщи още Шушулов.
Според него изключително негативно влияние за изграждане на соларните мегамощности в страната ни оказва липсата на оборудване за тях на световния пазар за близките 2-3 години.
Най-добрите модели в Япония, Китай, САЩ и др. държави нямат свободни мощности за три години напред. Нашите инвеститори са поискали да получат лицензи за получаването им след около три и половина години години.
ДКЕВР изслуша на свое заседание днес и инвестиционен проект, който предвижда изграждането на 149,1 мегавата инсталирана мощност в землището на община Каварна.
Проектът предвижда обособяване на пет ветроенергийни парка в землищата на селата Раковски, Хаджи Димитър, Поручик Чунчево, Камен бряг и Свети Никола.
Предвидения срок за изграждане и въвеждане в експлоатация на всички ветрогенератори ще бъде ноември 2013 г., а срокът, поискан от заявителите за лицензията за производство на електрическа енергия, е 35 години.