По неофициална информация оръжието било намерено на 5 км от базата "Вавилон", където са разположени полски войници. Става въпрос за бойни глави от ракети и минометни снаряди 82 мм, пълни с течна субстанция. Първите изследвания сочат, че те съдържат силно отровен боен газ (иприт), твърди Шмайжински пред "Газета Виборча".
Според негови пояснения въпросните бойни глави и снаряди са намерени от полското разузнаване в бункер с муниции, показан от решили да сътрудничат иракчани. Откритието било направено преди две седмици.
Министърът на отбраната спомена, че този път е внимавано да не стане като с намерените от полски войници миналата година френски ракети "Роланд", които се оказаха от предембарговия период и се наложи Полша да се извинява на Франция за скандала.
Същевременно от анализите в американски лаборатории стана ясно, че в ракетните глави има циклозарин - боен отровен газ с петкратно по-продължително и също толкова по-силно действие от зарина, заяви в пряко телевизионно изявление от базата "Вавилон" командващият дивизията Център-юг.
Ген. Мечислав Бенек потвърди информацията, че този тип снаряди са били произвеждани и използвани в периода 1981-1988 г., когато резолюция на Съвета за сигурност на ООН задължава Саддам Хюсеин да ликвидира всички видове оръжия за масово поразяване.
"Макар и стари, пораженията при използване на тези ракетни глави и снаряди срещу някоя от базите ни биха били ужасяващи", заяви ген. Бенек.
Иприт - течно вещество, което изпуска опасна пара, причиняваща изгаряния и мехури по изложената на въздействие кожа. Когато е вдишан, ипритът уврежда дихателните пътища, а когато бъде погълнат, причинява повръщане и диария. Той атакува и уврежда очите, лигавиците, дробовете, кожата и кръвообразуващите органи. Ирак използва иприт многократно между 1983 и 1988 г. Най-сериозните дълготрайни поражения възникват поради това, че ипритът е канцерогенен и мутагенен; не съществува противоотрова.
Зарин - безцветна течност или пара, която в зависимост от степента на излагане може да причини затруднено виждане, трудно дишане, мускулни спазми, потене, повръщане, диария, кома, конвулсии и спиране на дишането, водещо до смърт. Високата степен на излагане може да бъде смъртоносна, както се констатира при пускането на зарин през 1995 г. от Аум Шинрикьо в токийското метро. Ирак признава, че произвежда от 100 до 150 т зарин, превърнат в оръжие чрез поставянето му в артилерийски снаряди, 122-милиметрови ракети и въздушни бомби.