Кп паниите се стягат за нашествието на европейски марки, пише "Дневник". Български производители и чужди компании, внасящи в България, масово регистрират в Патентното ведомство търговските си марки. Последните месеци потвърждават тенденцията от миналата година, когато ръстът на заявките нарасна с 14%. Очаква се големият бум в запазването на марките да бъде преди влизането на страната в Евросъюза.

Освен заради обичайните опасения от фалшификати българските производители бързат да защитят пазарното си присъствие, преди страната да е влязла в ЕС. Тогава у нас автоматично ще бъде призната т.нар. европейска марка, а и пазарът ще се отвори за нови стоки от съюза.

Румънското правителство избра австрийската петролна и газова компания ОМV за предпочитан купувач на петролната компания "Петром" (Petrom), в която държавата притежава 93% от акциите. Схемата на сделката предвижда продажба на 33,34% от капитала плюс възможност австрийската компания да закупи и новоемитирани акции на дружеството, с които да увеличи дела си в него до 51%.

Засега финансовите детайли по сделката не са обявени, но анализатори оценяват мажоритарния дял в румънската петролна компания на около 1 млрд. долара. "Петром" разполага с близо 700 бензиностанции предимно в страната и две рафинерии и контролира близо 60% от пазара на горива в страната.

Компаниите за младежки пътувания ще се обединят в Асоциация на агенциите за младежки културен обмен (ААМКО), съобщи управителят на "Интеграл" Ирина Христова. Учредяването ще е през лятото и целта е да се защитят интересите на участниците в програми в чужбина, да се лобира на правителствено и институционално ниво, за да се избегнат проблемите, свързани с т.нар. бригади. Сред учредителите на асоциацията са компаниите "Интеграл", "Юзит калърс", "Ориндж" и други дружества с такава дейност.

Властта обсъжда с фирми енергийната ефективност, информира "Сега". В продължение на две седмици, от 26 май до 11 юни, представители на фирми от хранително-вкусовата, пивоварната и фармацевтичната промишленост ще обсъждат възможностите за прилагане на енергоспестяващи мерки.

Цех на обща стойност 100 672 евро открива старозагорското дружество "Захара". От тях 50 000 са по програмата ФАР - "Икономическо и социално сближаване", а останалите са от националното съфинансиране. Фирмата е специализирана в производството и търговията с тестени сладкарски изделия и е първата сред 89-те дружества, които са получили грант по проекта. Той предвижда помощ в размер на 3 435 701 евро - от тях 2576 775 по ФАР и 858 925 съфинансиране от държавния бюджет.

Месечният абонамент за обикновен телефонен пост не може да поскъпва с повече от 3 лв. всяка година независимо как са се променили икономическите условия в държавата. Това предвиждат публикуваните вчера в "Държавен вестник" правила за определяне цените на фиксираната телефонна услуга от страна на БТК.

Чакат суперреколта от жито, пише "Стандарт". Най-качествената пшеница за последните няколко години ще жънат в Добруджа, съобщи ентомологът проф. д-р Христо Контев от Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево. Пшеница 2004 ще бъде от първа и втора група, смята ученият. Очакват се средно 400-450 кг от декар, а на места и рекордни - до 700-800 кг.

"Благоевград БТ" има пазарна капитализация на борсата от около 160 млн. евро. Това е първоначален критерий, от който може да започне да се мисли за цената на предприятието, ако за приватизация се предложи мажоритарен пакет, каза по Би Ти Ви изпълнителният директор на "Булгартабак холдинг" Илия Калоферов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Обилни валежи предизвикаха свлачище в Индонезия, има жертви и изчезнали

Обилни валежи предизвикаха свлачище в Индонезия, има жертви и изчезнали

Свят Преди 4 минути

Свлачището, причинено от обилни валежи, удари три села в провинция Централна Ява

Жест на помирение: Ватиканът върна 62 артефакта на Канада

Жест на помирение: Ватиканът върна 62 артефакта на Канада

Свят Преди 13 минути

Повечето от предметите в колекцията са били изпратени в Рим от католически мисионери за изложба през 1925 г. в градините на Ватикана

Малък самолет падна в Сърбия, има загинал и ранен

Малък самолет падна в Сърбия, има загинал и ранен

Свят Преди 1 час

Загиналият е бил вторият пилот на 30 години, който е бил обявен за мъртъв на мястото на инцидента.

Нощна атака: Украйна свали две ракети „Кинжал“ и 91 дрона, жертва в Днепър

Нощна атака: Украйна свали две ракети „Кинжал“ и 91 дрона, жертва в Днепър

Свят Преди 3 часа

Една ракета и 41 дрона са поразили целите си на 13 места в Украйна

9 души загинаха, 32 ранени при взрив в полицейски участък в Кашмир

9 души загинаха, 32 ранени при взрив в полицейски участък в Кашмир

Свят Преди 4 часа

Сред загиналите при експлозията са разследващи полицаи и фотографи

Премиерът Желязков: Постигнахме най-доброто за рафинерията

Премиерът Желязков: Постигнахме най-доброто за рафинерията

България Преди 4 часа

Това заяви министър-председателят Росен Желязков по повод на получената дерогация през вчерашния ден

Обвинение за подкуп срещу един от задържаните митничари на ГКПП „Калотина“

Обвинение за подкуп срещу един от задържаните митничари на ГКПП „Калотина“

България Преди 4 часа

Вторият задържан е освободен още вчера без обвинение

Радев: Назначаването на особения управител на "Лукойл" е извън закона

Радев: Назначаването на особения управител на "Лукойл" е извън закона

България Преди 5 часа

Правителството вчера назначи Румен Спецов за особен търговски управител на четирите дружества на „Лукойл“ в България

AI навлиза стремглаво и неравно, но хората го ползват

AI навлиза стремглаво и неравно, но хората го ползват

Технологии Преди 5 часа

Вече поне 1,2 млрд. души са използвали AI инструменти

Тежка катастрофа с трима загинали на АМ "Тракия"

Тежка катастрофа с трима загинали на АМ "Тракия"

България Преди 5 часа

Движението в участъка е спряно и се пренасочва по обходни маршрути

„Истинската Матрица?“ – мистериозен димен пръстен над "Дисниленд" стресна минувачите

„Истинската Матрица?“ – мистериозен димен пръстен над "Дисниленд" стресна минувачите

Любопитно Преди 5 часа

Черният пръстен се оказа дим от пиротехническо оборудване

Деница Сачева: Спецов е подготвен, ще се справи с "Лукойл"

Деница Сачева: Спецов е подготвен, ще се справи с "Лукойл"

България Преди 5 часа

Тя добави, че коледни добавки за пенсионерите не са планирани заради ограничените възможности

Тръмп оттегли подкрепата си от емблематичната Марджъри Тейлър Грийн

Тръмп оттегли подкрепата си от емблематичната Марджъри Тейлър Грийн

Свят Преди 6 часа

"Маги "Лудата" само СЕ ОПЛАКВА, ОПЛАКВА, ОПЛАКВА", написа Тръмп по адрес на законодателката от щата Джорджия

Рязък скок: 191 депутати отсъстваха неоправдано от парламента през октомври

Рязък скок: 191 депутати отсъстваха неоправдано от парламента през октомври

България Преди 6 часа

Депутатът с най-много неоправдани отсъствия е председателят на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски – пет

"63 сенки ще ви следят": Започна „Маршът за ангелите“ в памет на жертвите от „Пулс"

"63 сенки ще ви следят": Започна „Маршът за ангелите“ в памет на жертвите от „Пулс"

Свят Преди 7 часа

При пожара в нощния клуб „Пулс“ загинаха 63 души, а над 200 бяха ранени