П о повод кончината на бившия държавен глава Борис Елцин руският президент Владимир Путин обяви 25 април за ден на траур, предаде ИТАР-ТАСС. От пресслужбата на Кремъл съобщиха, че експрезидентът на Русия ще бъде погребан същия ден в Москва.

В специално изявление по повод смъртта на Елцин Путин заяви, че той ще остане в историята като първия президент на Русия.

"Отиде си човек, благодарение на когото започна цяла една епоха. Роди се нова, демократична Русия - една свободна, отворена към света държава. Държава, в която властта наистина принадлежи на народа", се казва в изявлението на Путин.

Руският президент определи Елцин като прям и смел национален лидер, който се е ползвал с подкрепата на хората.

"Борис Елцин поемаше пълната отговорност за всичко, за което призоваваше, към което се стремеше. За всичко, което се опитваше да направи и правеше - заради страната, заради милионите руснаци", се посочва още в изявлението.

В него Путин изразява съболезнованията си на вдовицата на Елцин Наина и на останалите му близки.

"Ние скърбим заедно с вас. Ще направим всичко, за да може споменът за Борис Николаевич Елцин, неговите благородни помисли, думите му: "Пазете Русия!" винаги да ни служат като нравствени и политически ориентири", заявява руският президент.

Борис Елцин бе историческа фигура и изигра важна роля в установяването на съвременни отношения между Русия и САЩ, каза американският държавен глава Джордж Буш.

"Президентът Елцин бе историческа фигура и служи на страната си през период на кардинални промени. Той изигра ключова роля в разпускането на Съветския съюз, помогна за полагането на основите на свободата в Русия и стана първият демократично избран лидер на своята страна", се казва в изявлението на Буш, цитирано от ИТАР-ТАСС.

Борис Елцин беше "могъщ лидер" и работата с него беше "голямо удоволствие", заяви и Джордж Буш-старши.

Аз го уважавах, за нас той и очарователната му съпруга Наина бяха добри приятели, посочва експрезидент на САЩ в изявление, изпратено до ИТАР-ТАСС.

Борис Елцин "заслужава да бъде почетен като патриот и освободител", смята бившият британски министър-председател Маргарет Тачър.

Без Борис Елцин Русия щеше да остане под империята на комунизма и балтийските държави нямаше да са свободни, подчертава в комюнике желязната лейди.

Бившият германски канцлер Хелмут Кол изтъкна, че Елцин е успял да превърне Русия във партньор в международната общност.

"Отиде си велик държавник и мой личен приятел. Неговият принос в развитието на руско-германските отношения и в борбата за мир в целия свят все още не е получил достатъчно висока оценка", посочва Кол в свое изявление.

Според американският държавен секретар Кондолиза Райс Елцин ще бъде запомнен заради неговия значителен принос за края на Студената война, както и за усилията му, насочени към разпространяването на политическите и икономическите свободи в Русия и зад граница.

Френският президент Жак Ширак също се присъедини към съболезнованията по повод смъртта на Елцин.

В спомените на съотечествениците си и на целия свят президентът Елцин ще остане като човек, който успя благодарение на своята смелост, упоритост и политическа воля, да постигне победа на свободата и да тласне Русия по пътя на демокрацията, се казва в писмото на Ширак, изпратено до Наина Елцина.

Борис Николаевич ще остане в паметта ми не само като държавен деец, който отделяше особено внимание на развитието на отношенията между Русия и Франция, но и като добър приятел, с който се срещах с огромно удоволствие, изтъква френският президент.

Държавният глава на Германия Хорст Кьолер определи кончината на Елцин като голяма загуба за Русия, за Европа и за целия свят.

В телеграма до Путин Кьолер подчертава, че германците са особено благодарни за приноса, който той със своите решения е оказал върху германското единство.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун изрази дълбоките си съболезнования на семейството на Елцин, на руския народ и на правителството на страната.

В декларация, разпространена в Ню Йорк, той изтъква, че първият демократично избран президент на Руската федерация ще бъде запомнен преди всичко с ролята си за провеждането на политически и икономически реформи в страната.

Бан Ки-мун посочи още, че Елцин е спомогнал за установяването на добросъседски отношения между Изтока и Запада.

Президентът Георги Първанов също изпрати съболезнователен адрес по повод кончината на първия президент на Руската федерация Борис Елцин до семейството и близките му.

Първанов изразява своите най-дълбоки съболезнования, съобщи прессекретариатът на държавния глава.

"Личността на Борис Елцин се свързва с изграждането на съвременна демократична Русия, с осъществяването на решителни реформи в нейната вътрешна и външна политика. В нашата памет той ще остане и като приятел на България, допринесъл за развитието на съвременните българо-руски отношения", пише още в съболезнователното писмо на държавния глава.

– Докторе, имам алергия към понеделниците. – Симптоми? – Работя трудно.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
дрон

Атака с дрон на пазар в Судан уби 10 души

Свят Преди 6 часа

Не се съобщава кой е отговорен за удара

Пхенян: Ядрените амбиции на Япония трябва да бъдат предотвратени "на всяка цена"

Пхенян: Ядрените амбиции на Япония трябва да бъдат предотвратени "на всяка цена"

Свят Преди 7 часа

В съобщението не се споменава ядрената програма на самия Пхенян, който проведе ядрени опити в нарушение на резолюциите на ООН

,

След Австралия: Швейцария може да забрани социалните мрежи за деца

Свят Преди 9 часа

Това заяви министърката на вътрешните работи Елизабет Бом-Шнайдер

.

Песков: Русия и САЩ могат да реализират множество проекти в близко бъдеще

Свят Преди 9 часа

Това заяви говорителят на руския президент днес

,

Американският сенатор Линдзи Греъм обвинява "Хамас" и "Хизбула", че се превъоръжават

Свят Преди 9 часа

Спиране на огъня между Израел и "Хизбула" влезе в сила през ноември 2024 г. в Ливан, след два месеца на открита война

Мариета Георгиева: Антарктида е като океан, замръзнал с всичките си вълни

Мариета Георгиева: Антарктида е като океан, замръзнал с всичките си вълни

България Преди 10 часа

Тя разказа, че първият ден е бил най-труден по време на експедицията от последния градус до Южния полюс

Защо сърдечните болки се появяват по-често през зимата?

Защо сърдечните болки се появяват по-често през зимата?

Любопитно Преди 10 часа

Студът, късите дневни часове, инфекциите и промените в начина на живот увеличават риска от инфаркт и инсулт, дори при хора, които се смятат за здрави

САЩ преследват трети петролен танкер близо до Венецуела

САЩ преследват трети петролен танкер близо до Венецуела

Свят Преди 10 часа

Това е втората подобна операция през уикенда и третата за по-малко от седмица, отбелязва агенцията

.

Силен взрив отекна в Одеса след ракетна атака

Свят Преди 11 часа

Това съобщават местни канали в "Телеграм"

Орбан: Колапсът на Украйна би бил катастрофа за Унгария

Орбан: Колапсът на Украйна би бил катастрофа за Унгария

Свят Преди 11 часа

По време на речта си в южния град той се спря на външната политика на Унгария

Многохилядни протести в Румъния

Многохилядни протести в Румъния

Свят Преди 12 часа

На фокус са съдебната система и борбата с корупцията

.

Тревожна тенденция: Все повече хора използват изкуствения интелект като психотерапевт

Технологии Преди 12 часа

Повече по темата може да прочетете в следващите редове

Зеленски иска да разговаря с представители на ЕС след преговорите със САЩ

Зеленски иска да разговаря с представители на ЕС след преговорите със САЩ

Свят Преди 12 часа

Той обвинява Русия във военни престъпления

,

Руски войски са отвлекли 50 украинци от граничната Сумска област

Свят Преди 13 часа

Това написа украинският омбудсман Дмитро Лубинец в Telegram

Макрон в ОАЕ: Разговори за сигурност и наркотрафик

Макрон в ОАЕ: Разговори за сигурност и наркотрафик

Свят Преди 13 часа

Очаква се Макрон да се срещне с президента на ОАЕ Мохамед бин Зайед Ал Нахян