Починалият днес някогашен служител на Федералната служба за сигурност (бивш КГБ), Александър Литвиненко обвинява в предсмъртно писмо руския президент Владимир Путин за сполетялата го участ, предадоха световните агенции.

Писмото, продиктувано от Литвиненко на 21 ноември, 48 часа преди смъртта му, беше прочетено днес пред журналисти от неговия приятел Алекс Голдфарб.

"Вие показахте, че нямате никакво уважение към човешкия живот, свободата или която и да е ценност на цивилизацията. Вие показахте, че сте недостоен за поста, който заемате, и за доверието на цивилизованите мъже и жени.

Може да успеете да ми затворите устата, но ще заплатите за това голяма цена. Протестният вой от целия свят ще кънти във вашите уши до края на живота ви, г-н Путин", се казва в писмото на Литвиненко.

То завършва с думите: "Нека Господ ви прости за онова, което сторихте не само на мен, но и на многообичната ни Русия."

В посланието Литвиненко благодари на лекарите, които направиха всичко възможно да го спасят, на британската полиция за разследването, на британското правителство за предоставената му възможност да бъде британски гражданин, на британския народ за подкрепата и интереса към живота му, както и на съпругата си Марина, съобщава Нюзру.

Александър Литвиненко почина снощи в Юнивърсити колидж хоспитал от неустановена все още от лекарите причина. Според приятелите му той е бил отровен от тайните служби по заповед на Кремъл.

Гибелта на бившия офицер от ФСС Литвиненко е следствие от финансов конфликт и политически интриги в обкръжението на Борис Березовски. Това мнение изказали днес депутати от руската Държавна дума, цитирани от ИТАР-ТАСС.

Членът на комисията по сигурността и бивш служител на ФСС Генадий Гудков заяви, че Литвиненко е станал жертва на "междукланови борби в обкръжението на Березовски за контрол над финансови потоци".

Бащата на Литвиненко заяви днес в Лондон, че синът му е убит с "миниатюрна ядрена бомба" по заповед на руското правителство, съобщи ДПА.

"Александър беше убит с миниатюрна атомна бомба. Толкова малка, че човек не може да я види", каза Валтер Литвиненко, лекар по професия, според когото "режимът в Москва представлява смъртна опасност за света".

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 1 минута

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 32 минути

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 2 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 3 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 3 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 3 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо

Доналд Туск

Туск обяви: Полша няма да приема мигранти и няма да плаща за това

Свят Преди 4 часа

Отказът на Полша може да има сериозни отражения върху бъдещето на пакта за миграция и убежище на ЕС, който цели да създаде по-справедлив механизъм за споделяне на отговорността

Калин, Лена, Мина или Михаела - кой ще напусне Big Brother тази вечер?

Калин, Лена, Мина или Михаела - кой ще напусне Big Brother тази вечер?

Любопитно Преди 4 часа

Зрителите могат да подкрепят четиримата номинирани в приложението NOVA PLAY

Никола Бургазлиев

Прегазилият хора с АТВ в Слънчев бряг, иска ново разследване: Семейството на жертвата възмутено

България Преди 5 часа

Никола Бургазлиев поиска разследването да започне отначало

Евакуацията на жители от Николово заради свлачището на язовирната дига до русенското село се отменя

Отмениха евакуацията за Николово, в сила е 72-часова готовност

България Преди 5 часа

По-рано започнаха първите укрепителни действия на дигата на езерото „Липник”

Появи се таен свидетел в делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев

Появи се таен свидетел в делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев

България Преди 6 часа

Кметът на Варна остава в ареста, защитен свидетел говори за 20 000 лв.

The Telegraph: Русия засилва ударите по енергетиката на Украйна преди зимата

The Telegraph: Русия засилва ударите по енергетиката на Украйна преди зимата

Свят Преди 6 часа

Руски удари вече парализираха почти 60% от производството на газ в страната

Тези 4 зодии ги чака голяма промяна в живота

Тези 4 зодии ги чака голяма промяна в живота

Любопитно Преди 7 часа

Всеки нов път започва с малка крачка, направена със смелост и надежда

Земята пулсира под Африка, където земната кора се разкъсва

Земята пулсира под Африка, където земната кора се разкъсва

Любопитно Преди 7 часа

Континентът бавно се разкъсва в ранните етапи на формиране на нов океански басейн