Изчезващите спомени
Източник: iStock/Guliver Images
0

К аква част от нашите спомени избледняват с течение на времето и кои от тях остават непокътнати? Да се даде категоричен отговор на този въпрос е трудна задача. Ново изследване на учени от университетите в Глазгоу и Бирмингам се опитва да хвърли повече светлина върху тази тема. Резултатите, публикувани наскоро в изданието Nature Communications, разкриват неизвестни досега подробности за това защо забравяме редица детайли, а спомените ни стават все по-неясни, като се запазва единствено тяхната т. нар. централна същност. Авторите на проучването смятат, че техният труд може да окаже влияние върху редица области, включително изследванията на посттравматични стресови разстройства, анализирането на резултати от свидетелски показания и дори за създаването на нови практики за усвояване на учебен материал преди изпити.

Всеизвестен факт е, че спомените не са точни копия на събития от миналото. Учените всъщност предполагат, че те на практика се променят всеки път, когато ги възпроизвеждаме в съзнанието си. Но как точно паметта се различава от първоначалните преживявания и как се трансформира с течение на времето е въпрос, на който към момента е невъзможно да се даде отговор в лабораторни условия. Затова авторите на новото проучване решили да използват една проста задача, с която да измерят колко бързо хората могат да възстановят определени характеристики на визуалните спомени. За какво става въпрос? На участниците в изследването били показани няколко двойки от думи и образи, след което те трябвало да си спомнят различни елементи от изображението – например, дали то е било цветно или черно-бяло (детайл от възприятията) или дали е било анимирано или статично (семантичен елемент).

С помощта на въпросните тестове учените искали да установят колко подробни и достоверни са визуалните спомени. Резултатите показали, че участниците по-бързо и точно си припомняли семантичните елементи, отколкото онези, свързани с възприятията. Джулия Лифанов, която е част от екипа, провел изследването, отбелязва: „Много теории предполагат, че с течение на времето хората забравят повърхностните детайли, но не и основното съдържание на дадено събитие. Представете си, че сте вечеряли със свой приятел преди избухването на пандемията от COVID-19. Днес вероятно ще си спомните какво сте си поръчали, но не и цветът на покривката. Ще си спомните и темата на вашия разговор, но не и дали приятелят ви е бил с риза или пуловер“. Експертите наричат тази характеристика на паметта „семантизация“.

Проф. Мария Уимбър от Университета в Глазгоу на свой ред добавя: „Моделът за запомняне на важните, т. нар. семантични елементи, който е разгледан в това проучване, показва, че паметта поставя като приоритет същественото съдържание. Това „пристрастие“ е ясно отразено и в мозъчните сигнали. Казано по-просто, нашите спомени се променят с времето и това, което запазваме непокътнато, е онази част от тях, която би ни била полезна, ако в бъдеще се сблъскаме с подобни ситуации“. Учените добавят, че това на практика е една от основните характеристики на еволюционния процес – запазването и развитието на онези умения, които повишават адаптивността и шансовете за оцеляване.

Изследователите установили, че въпросното „пристрастие“ към семантичното съдържание на спомените се увеличава с течение на времето. Два дни след провеждането на тестовете, участниците в тях отново били повикани в лабораторията, за да им бъдат зададени няколко въпроса. Веднага било забелязано нещо много интересно – всички отговаряли по-бавно и неточно на въпросите за детайлите, свързани с възприятията. Не така стояли нещата със семантичните елементи – хората продължавали да си ги спомнят без съществени проблеми. Освен това, преминаването от спомени, които са богати на детайли към такива, които са базирани на концепции, било далеч по-трудно при онези участници в изследването, които многократно разглеждали изображенията, но не трябвало да описват подробно своите спомени на учените.

Авторите на новото проучване обобщават, че то разкрива редица полезни детайли, свързани с човешката памет. Резултатите могат да се превърнат във важен инструмент за изследването на някои посттравматични стресови разстройства. Хората с подобни проблеми често страдат от натрапчиви и болезнени спомени, в резултат на което са склонни да прехвърлят впечатленията си от отминали преживявания в нови ситуации. Проучването също така може да промени начина, по който се анализира достоверността на спомените на очевидци при разследването на престъпления – особено ако са разпитвани многократно, описвайки едно и също събитие.

Авторите на изследването добавят и още нещо интересно. Заключенията им недвусмислено показват, че ако тествате своите познания с помощта на т. нар. флашкарти (картончета, които често се използват при ученето на нови думи, термини, факти и т.н. От едната им страна е написан въпрос, а от другата – неговият отговор. Картите се разделят на две купчинки в зависимост от това дали е бил даден верен отговор или не) преди изпит, ще запомните учебния материал по-лесно и за по-дълъг от време – особено ако след това си починете добре и се наспите.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Българчетата са първи в Европа по алкохол, цигари и канабис

Българчетата са първи в Европа по алкохол, цигари и канабис

България Преди 1 час

Това сочи доклад на ООН за здравословното поведение на децата в училищна възраст

Русия може да влоши отношенията си със САЩ в такъв случай

Русия може да влоши отношенията си със САЩ в такъв случай

Свят Преди 1 час

Рябков заяви, че Москва ще предприеме икономически и политически ответни мерки, ако руските активи бъдат конфискувани

Румен Радев настоя за ясна стратегия за българската енергетика

Румен Радев настоя за ясна стратегия за българската енергетика

България Преди 3 часа

Радев: Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България

Починa театралният режисьор Александър Илиев

Починa театралният режисьор Александър Илиев

България Преди 3 часа

Режисьорският му дебют е с „Адвокатът Пиер Патлен” във Видинския театър през 1986 г.

ММС не дава „Септември“ и „Юнак“ на Столична община

ММС не дава „Септември“ и „Юнак“ на Столична община

България Преди 4 часа

Министерство на младежта и спорта не е било уведомено

Електроразпределителна мрежа

Само в Унгария са плащали по-ниски цените на ток от нас за второто полугодие на 2023 година

България Преди 4 часа

Битовите сметки за електричество и газ в ЕС са намалели в сравнение с периода през 2022 г.

Бременна ли е отново Кайли Дженър?

Бременна ли е отново Кайли Дженър?

Любопитно Преди 5 часа

Спекулациите започнаха да набират скорост заради нейна снимка

Съд отмени присъдата на Харви Уайнстийн

Съд отмени присъдата на Харви Уайнстийн

Свят Преди 5 часа

В решението си съдиите се позовават на грешки в начина, по който е бил проведен процесът

о

Пеещите фонтани в Пловдив отново работят (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Музикално-светлинното шоу продължава 30 минути

Новите AI телевизори са тук, готови за спортното лято

Новите AI телевизори са тук, готови за спортното лято

Любопитно Преди 6 часа

Изкуственият интелект ще направи картината още по-красива и реалистична

НС одобри 250 млн. лева ежегодно за „Мини Марица Изток“

НС одобри 250 млн. лева ежегодно за „Мини Марица Изток“

България Преди 6 часа

В мотивите е посочено драстичното намаление на електропроизводството от въглищни мощности

Инцидент с кран в София

Инцидент с кран в София

България Преди 6 часа

Инцидентът е станал около 15.00 ч. в четвъртък

Съученици, учители и близки на 15-годишния Филип, който загина блъснат от автомобил на пешеходна пътека в София, се събраха на мирно шествие в София.

Родителите на прегазения Филип: Отнеха ни мечтите и слънцето, крайно време е агресията да спре

България Преди 6 часа

Граждани се събраха на протест пред Съдебната палата преди делото за смъртта на 14-годишното момче