Н ово изследване, публикувано в списанието Personality and Individual Differences и цитирано от Newsweek, разкрива как външният вид може деликатно да подведе инстинктите ни за доверие. Според него хора с така наречените „тъмни“ личностни черти – нарцисизъм, психопатия и макиавелизъм – не само могат да бъдат безскрупулни и манипулативни, но и да изглеждат надеждни.
Изследователите са изследвали начина, по който хората възприемат надеждността на непознати само въз основа на външния им вид. Резултатите показват, че лицата с високи нива на т.нар. „тъмна триада“ последователно са оценявани като по-надеждни.
Причината? Външната привлекателност. Хората с изразени тъмни черти често се възприемат като физически по-привлекателни, а това силно влияе на представата за тяхната надеждност.
В четири експеримента с близо 600 участници, лицата на непознати бяха оценявани в различни задачи, включително симулирани игри на доверие. Отново и отново хората с високи резултати по скалите на тъмната триада бяха смятани за по-достоверни – само въз основа на външния им вид.
Психопатията, която обикновено се свързва с липса на емпатия и импулсивност, на пръв поглед изглежда несъвместима с доверието. В действителност обаче, хората с тази черта често са изключително чаровни и умело използват социални стратегии, за да манипулират възприятията на околните.
Psychopaths Are More Attractive, Study Warns | Alice Gibbs, Newsweek
— Owen Gregorian (@OwenGregorian) May 13, 2025
Dark personalities may not just be uncaring, self-obsessed and skilled at manipulation—but they may also look trustworthy, according to a new study that sheds light on how physical appearance can subtly disarm… pic.twitter.com/xO5LTYb0Wi
Подобно на психопатите, нарцисистите често демонстрират увереност, чар и внимателно изградена външна представа за себе си. Макиавелистите пък се отличават с изключителна способност да разчитат социални сигнали и да манипулират възприятията на околните. Според проучването тези черти могат да влияят на изражението и външния вид по фини начини, които повишават привлекателността им – особено при кратки или повърхностни контакти.
„В условията на краткосрочно сътрудничество, хората с изразени черти от Тъмната триада са склонни да вдъхват повече доверие, отчасти защото се възприемат като по-привлекателни въз основа на чертите на лицето им“, обяснява ръководителят на изследването, проф. Ци У от Университета Хунан, Китай.
Интересното е, че лицата на тези хора продължават да предизвикват повече доверие дори когато се вземат предвид други фактори като доминантност, екстраверсия и обща привлекателност. Това подсказва, че чертите на лицето оказват уникално въздействие върху възприятието за надеждност.
Проф. Джейсън Уокър от Университета „Адлер“ в Чикаго, специалист по Тъмната триада, коментира пред Newsweek:
„Ние сме устроени да свързваме привлекателността с доверието – това е така нареченият ефект на ореола, един психологически когнитивен пряк път. Проблемът е, че този механизъм става опасен, когато се използва от личности с тъмни черти. Те често са наясно с това и го използват целенасочено. Представят се като уверени, полирани, дори очарователни. Овладели са изкуството на самопрезентацията – умеят да изглеждат като идеални колеги или визионерски лидери, докато в същото време укрепват властта си и манипулират околните.“
Откритията на проучването могат да обяснят реални социални феномени – например защо хора с тъмни личностни черти често се издигат бързо до лидерски позиции или придобиват силно социално влияние, поне в краткосрочен план.
Тъмната триада в популярната култура
Резултатите от изследването дават допълнителен контекст и за културни феномени, като например обществения интерес към серийни убийци. Личности като Тед Бънди и Джефри Дамър често са описвани като харизматични или привлекателни – качества, които вероятно са им помогнали да избегнат подозрения.
Това се вижда и в попкултурата. Хитовият сериал на Netflix „You“ показва стряскащ пример за това как външният вид и чарът могат да прикрият дълбоко насилствени наклонности. Главният герой Джо Голдбърг, управител на книжарница, е също така преследвач и сериен убиец – доказателство, че привлекателността понякога е просто маска.
It’s YOU. pic.twitter.com/vwM0efeDKw
— Netflix (@netflix) May 9, 2025
Въпреки това феновете често изразяват романтичен интерес към героя – реакция, която актьорът Пен Баджли неведнъж е осъждал, напомняйки на зрителите: „Той е убиец.“
Макар според последните изследвания хората с изразени черти на Тъмната триада да се възприемат като по-надеждни заради външния си вид, проучване от 2018 г. показва, че способността ни действително да разпознаваме тези черти по лицето е ограничена.
Изследователите проверили дали участниците могат да идентифицират нарцисизъм, психопатия или макиавелизъм само чрез разглеждане на лицата на непознати. Резултатите били смесени:
Участниците успявали да разпознаят висок нарцисизъм както при мъжете, така и при жените;
Успешно идентифицирали висока психопатия при мъжете;
Но изпитвали затруднения при разпознаване на психопатия при жените;
И не могли изобщо да разпознаят макиавелизма.
Тези резултати сочат, че макар някои черти от Тъмната триада – особено нарцисизмът – да се отразяват във външния вид, връзката не е универсална и зависи от пола и конкретната черта.
Въпреки това възприемането на надеждност и привлекателност, свързано с подобен външен вид, може да обясни как личности с високи нива на тези тъмни черти успяват първоначално да спечелят доверие – дори ако хората не могат съзнателно да определят какво точно ги смущава.