Проф. Бенчев за допирните точки между младите, изкуството и технологиите
0

Н аскоро приключи срокът за участие в конкурса за Wallpaper дизайни за смартфони с тема „Хармония на цветовете“, организиран от Националната художествена академия, в партньорство с Huawei. Негов председател е Деканът на Факултета за Изящни изкуства на Националната художествена академия проф. Светозар Бенчев. Той е професор в катедра „Рисуване“ и негови творби са притежание на Софийска градска художествена галерия, Художествената галерия в Бургас и много частни колекции в Германия, Франция и Япония.

Дни преди обявяване на победителите в конкурса, разговаряме с проф. Бенчев за допирните точки между младите, изкуството и технологиите.

- Проф. Бенчев, тази седмица ще бъдат обявени най-добрите 6 теми и големите победители в конкурса за Wallpaper дизайни за смартфони с тема „Хармония на цветовете“. Припомнете за нашите читатели кои бяха основните критерии при избора на победителите, и кои от тях тежат най-много лично за вас, съответно при снимки и дизайни?

- Критериите, на които трябва да отговарят отличените изображения са следните: Да притежават художествена стойност и творчески подход, да притежават уникалност и да бъдат най-вече подходящи за мобилен тапет и за по-нататъшно разработване в Huawei тема. При Wallpaper дизайн се търси по-ясното и изчистено, знаково изображение, което директно да влиза в контакт със зрителя (ползвателя). Фотографията обаче предлага широк спектър от компоненти, които предоставят по-голяма свобода при подбор за такъв тип конкурс. В случая камерите на Huawei позволяват на една идея да се осъществи светкавично бързо, а снимката да бъде на едно добро ниво.

- Имаше ли нещо, което ви изненада в този конкурс? Как бихте описали интереса към инициативи, които съчетават в себе си изкуство и технологии?

- Приятно съм изненадан, че при зададената тема има много кандидати и сред тях бъдещи творци. Смятам, че всяка една технологична иновация би следвало да върви ръка за ръка с модерен дизайн, който да бъде реализиран от художници. Така всеки би притежавал повече от устройство, което да изпълнява функции, а именно едно дизайнерско бижу.

- Темите и тапетите за мобилните устройства са начин да ги персонализираме, да ги направим по-лични, изразяващи нашия стил или дори моментно настроение. Изкуството също е начин на себеизразяване. Как младите хора изразяват себе си в днешно време? По-лесно ли е или по-трудно за тях от, да кажем, преди 100 години?

- В днешно време благодарение на иновативните технологии, които всеки ден се развиват, успяваме да реализираме проектите и идеите си по-бързо и лесно. Например снимките, които някои телефони правят улесняват с високото си качество и бързина. Използването на компютър при рисуването и създаването на художествено произведение в точната доза и с мярка, успяват да разрешат проблемите, които много творци са имали преди 100 години. И все пак решаващата роля е индивидуалността на твореца, неговият талант, възгледи и въображение. Останалото е просто е по-качествен инструмент.

- Как изкуството се променя в света на новите технологии? Променя ли се и неговата роля и мястото му в живота на хората?

- Изкуството се развива, както и технологиите - това е нещото, което ги обединява. Бих казал, че ролята на изкуството и технологиите е еднакво важна за всеки един от нас. Ако творците използват съвременни похвати и технологията импонира на някое от търсенията им, то тогава се получава хармония и допълване.

- Къде в България можем да се докоснем до съвременни форми на изкуство и творческо себеизразяване?

- В България има много галерии и пространства за съвременно изкуство. Голяма част от тях работят с различни художници като възраст, поколение и националности, които използват всякакви методи, дори по-алтернативни, за да предадат идеята си. Може да се видят форми на коцептаулно изкуство, абстракция и естетсвено, както сега в Националната галерия - картини с класическа графика или живопис. Съвременното изкуство е огледало на днешния ден и всичко, което ни заобикаля. Художниците се вълнуват и виждат света така както биха могли да го предадат в творчеството си. Работата на един творец - независимо дали е дизайнер, художник или графити артист е да отговори на въпросите, които си задава, както и които обществото и средата, в която е задава. Съвременните средства позволяват създаването на нови форми на произведения на изкуството, които да не са ограничени или зависими само и изцяло от дадена техника.

- С какво свързвате думата „хармония“?

- Хармонията е едно много широко понятие, в зависимост от контекста и целите, които твореца си е поставил, тя би могла да бъде и дисхармония. Важно е въздействието на произведението върху зрителя. Но по принцип хармония означава определени съчетания, които погледа възприема като съчетания на цветове и пропорции, видове композиция които зрителят възприема без да изпитва дискомфорт. Разбира се, това е най-общо обяснение, има хиляди критерии, които определят дали една форма, композиция или съчетание е хармонично.

- Съществува ли идеална „Хармония на цветовете“? Коя е любимата ви гама или съчетание от цветове? Мени ли се според сезона?

- Има теория за цветовете, наречена цветознание и много художници и философи дори са се опитвали да създадат идеалната схема на хармонични съчетания. Достигнати са определени изводи, които определят известни съчетания като дразнещи, повишаващи вниманието, предупреждаващи и други, които са успокояващи и предизвикват в зрителя чувство на спокойствие и баланс. Отново изцяло от автора зависи кои съчетания той би използвал, за да внуши на зрителя определени състояния. Тук много важен критерии е умелото използване на конкретните цветни съчетания, композиция и чувството за мярка.

- Наскоро открихте изложба в Бургас – разкажете ни малко повече за нея?

- На 03.12.2019 г. открих изложба в Бургас в галерия „Неси“ под мотото: „Като фрагменти стара лента“. Основния проблем, който поднасям на зрителя е взаимоотношението между човек и екран (телефонен, телевизионен, кино). Съвременникът възприема света, чрез екрана, който се явява един посредник между него и живия живот. Задавам си въпроса дали тази успоредна реалност е по-достоверна, по-вълнуваща, по-желана. Използвам специални формати с пропорции 16X9, огънати и създаващи илюзията за съвременен телевизионен екран, на който „прожектирам“ сцени, както документални, така и въображаеми, разчитайки на диалога с публиката.

- Как си представяте изкуството след 100 години? Имат ли новите технологии роля за това?

- Това, което предстои със сигурност не знаем, но любопитството ще ни води и ще подскаже каква намеса ще имат новите технологии в изкуството. Още преди сто години философи и изкуствоведи са обявили смъртта на живописта, но тя все още е жива, така че този филм има отворен финал.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Гълъб Донев праща Николай Милков като посланик в НАТО

Гълъб Донев праща Николай Милков като посланик в НАТО

България Преди 2 часа

Решението е взето вчера и е подписано от Гълъб Донев и главният секретар на Министерски съвет Красимир Божанов

Турска свръхзвукова ракета над Черно море бе изстреляна от дрон

Турска свръхзвукова ракета над Черно море бе изстреляна от дрон

Свят Преди 2 часа

Това е първата турска свръхзвукова ракета "въздух-земя"

БНБ обяви ново повишение на основния лихвен процент

БНБ обяви ново повишение на основния лихвен процент

България Преди 5 часа

До октомври миналата година основната лихва на БНБ беше 0%

Охранители пребиха във Варна футболист в дискотека

Охранители пребиха във Варна футболист в дискотека

България Преди 6 часа

От охраната предупреждавали клиент няколкократно да не се подпира на масата

Украйна поръча от Полша сто нови бронирани машини

Украйна поръча от Полша сто нови бронирани машини

Свят Преди 6 часа

Покупката ще бъде финансирана от ЕС и САЩ

Природният газ поевтинява с 8%

Природният газ поевтинява с 8%

България Преди 7 часа

В ценовия микс за април е включено цялото договорено количество азерски природен газ

Процесът на видеонаблюдение и видеозаснемане на изборите ще е достъпен на evideo.bg

Процесът на видеонаблюдение и видеозаснемане на изборите ще е достъпен на evideo.bg

Избори 2023 Преди 7 часа

В събота – деня преди изборния ден, всеки председател на СИК следва да направи тест на устройството за видеонаблюдение и видеозаснемане

Мъжът, грижил се за кучетата, разкъсали жена, остава в ареста

Мъжът, грижил се за кучетата, разкъсали жена, остава в ареста

България Преди 8 часа

61-годишният Ивeлин Стратиев запази мълчание при влизането си в съдебната зала

Още трима задържани за бомбените заплахи

Още трима задържани за бомбените заплахи

България Преди 8 часа

Момчетата обяснили, че са искали да регистрират група, да спечелят много последователи и това да им донесе печалба

Почина най-прочутата авторка на книги за България

Почина най-прочутата авторка на книги за България

Свят Преди 8 часа

Тя е автор на първата пълна история на България на английски език

кандидат-студенти

Как гласуват студентите с електронна студентска книжка?

България Преди 9 часа

Те следва да носят уверение, подписано от ръководител

Шест странични ефекта от психотерапията

Шест странични ефекта от психотерапията

Любопитно Преди 9 часа

Днес ще си поговорим именно за същността и страничните ефекти на тази процедура

Единайсет души загинаха при блъсканица по време на раздаване на брашно в Пакистан

Единайсет души загинаха при блъсканица по време на раздаване на брашно в Пакистан

Свят Преди 9 часа

"Десетки хора пострадаха при суматохата, избухнала при акция за раздаване на храна от частна благотворителна организация", каза представител на аварийно-спасителните служби

Шойгу: Предприемат се стъпки за увеличаване на доставките на боеприпаси за руските войски

Шойгу: Предприемат се стъпки за увеличаване на доставките на боеприпаси за руските войски

Свят Преди 9 часа

Той е направил изказването си при посещение в щаба на руските войски, които се бият в Украйна

Тренировката на Арнолд Шварценегер: Топ принципи за правене на мускули

Тренировката на Арнолд Шварценегер: Топ принципи за правене на мускули

Любопитно Преди 10 часа

Търсите нов начин да подобрите физическата си форма, може да ви бъде полезно да научите повече за тренировъчната програма на Арнолд Шварценегер

"Булгаргаз" предлага цената на газа за април да е с 8% по-ниска спрямо март

"Булгаргаз" предлага цената на газа за април да е с 8% по-ниска спрямо март

България Преди 10 часа

Окончателно предложената цена за април е 98,16 лева/MWh (без акциз и ДДС)