Четири партии в парламента
Източник: netinfo

На база 86% извадка от паралелно преброяване на бюлетините НЦИОМ обяви следните данни: ГЕРБ - 32,04%, БСП - 26,22%, ДПС - 9,93%, "Атака" - 8,50%.

Партията на директора на ТВ СКАТ Валерий Симеонов Национален фронт за спасение на България (НФСБ) единствена от по-малките партии има шанс да мине 4-процентовата бариера, коментира Лидия Йорданова от НЦИОМ по БНР. Според НЦИОМ за НФСБ са гласували 4,11%.

По данните от паралелно преброяване, прогнозна извадка, на "Алфа рисърч":

ГЕРБ - 30,1%  96 мандата
Коалиция за България - 26,1% 83 мандата
ДПС - 12,3%  39 мандата
"Атака" - 7% 22 мандата

Под 4% бариера са: НФСБ - 37%, България на гражданите - 3,4%, ДСБ - 3%. Избирателната активност е е 53,5%.

Паралелно преброяване на "Сова Харис", 90% изпълнена извадка:

ГЕРБ - 31,6%       98 мандата
КБ - 25,6%           80 мандата
 ДПС - 12,2%       39 мандата
"Атака" - 7,3%    23 мандата

Избирателната активност е била 50,5%, а под 4% бариера остават НФСБ - 3,9%, България на гражданите - 3%, ДСБ - 2,7%.

Живко Георгиев обясни, че при паралелното преброяване е възможно да има 1% грешка. Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" обаче бе категорична, че не е възможно да има разместване на подреждането на партиите според получения от тях резултат.

Според Боряна Димитрова при този резултат ситуацията е патова по отношение на сформирането на правителство.

Подобни резултати показа и австрийската агенция Sora, която прави паралелно преброяване по поръчка на опозицията:

ГЕРБ - 30%     96 мандата
БСП -  26%     83 мандата
ДПС -  11,6%  36 мандата
"Атака"- 7,8% 25 мандата

Движение България на гражданите - 3,2%, НФСБ - 3,2%, ДСБ - 3%.

От "Алфа рисърч" допускаха, на базата на резултатите от екзит пола, че е възможно партията на Меглена Кунева и ДСБ да прескочат 4-процентовата бариера, но по-късно обявиха, че намалява вероятността да има пета партия в следващото Народно събрание.

Продължава подкрепата за БСП - Коалиция за България сред най-възрастното население - 60+ години, коментира социологът Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" по БНТ.  По думите й 44 процента от хората над 60-годишна възраст гласуват за БСП.

Трудно излиза БСП от тази възрастова пирамида, коментира Димитрова и добави, че слабото представителство сред най-младите е донякъде обратна тенденция на левите партии в Западна Европа, които имат по-широка подкрепа от младежите.

Пропорционално, равномерно е разпределението при ГЕРБ в отделните възрастови групи, отбеляза Боряна Димитрова.

Социологът Живко Георгиев коментира, че голяма част от младите не се чувстват представени от старите, традиционни политически партии и търсят алтернативни решения, но не са намерили едно решение и затова се наблюдават по целия политически спектър.

Боряна Димитрова посочи, че по отношение на разпределението на гласувалите по пол, прави впечатление, че Коалиция за България получава по-съществен дял на подкрепа от жените в сравнение с ГЕРБ - 29 срещу 24%.

При "Атака" има подчертана подкрепа от мъжете.

При 95% от паралелното преброяване на гласовете от "Галъп":

ГЕРБ - 29,6%
БСП - 25,7%
ДПС - 13,4%
"Атака" - 7,3%.

Следват Националния фронт за спасение на България - 3,6 на сто, "Движение България на гражданите" - 3,1 на сто.

Това показва, че само след официалното обявяване на резултатите ще знаем какво се е случило, коментира социологът Кънчо Стойчев. Паралелното преброяване не отчита невалидните бюлетини и вота в чужбина, допълни той.

По данните на НЦИОМ - 70% изпълнена извадка от екзит пол, ГЕРБ печели най-много гласове - 33%, БСП - 26%.

При 73% изпълнена извадка от екзит пола на НЦИОМ расте разликата между ГЕРБ и БСП: ГЕРБ - 34%, БСП - 25,7%.

ДПС - 10%, "Атака% - 8,6%.

Активността към 19,30 е 48%

Според 100% от екзит пол на "Галъп" ГЕРБ получава 30,4%, БСП - 26,5%.

За ДПС са гласували 10,8% от избирателите, за "Атака" - 7,5", за "Движение България на гражданите" - 3,9%.

Според тези данни разпределението на местата в парламента е 96 за ГЕРБ, 86 за БСП, 36 за ДПС, 27 за "Атака".

ГЕРБ води с 31%, според екзит пол на социологическа агенция "Сова Харис", представени по ТВ7.

Коалиция за България - 25.3%, ДПС - 10.3%, "Атака" - 7.3%.

Разпределението на мандатите според екзит пола на "Сова Харис": ГЕРБ – 101, Коалиция за България – 82, ДПС – 33, "Атака" – 24.

Според екзит пола на агенция "Медиана" ГЕРБ - води с 30.5%, Коалиция за България - 27.7%, ДПС - 10.7%, "Атака" - 7.8%.

32% от гласувалите за ГЕРБ са на възраст 18-30 години, според данните от социологическите агенции "Сова харис" и "Медиана". 70% от етническите турци са гласували за ДПС. Ромските гласове са разпределени почти по равно за ГЕРБ, Коалиция за България и ДПС.

На изборите през 2009 год. за ГЕРБ са гласували 1 млн. 600 хил. души, днес - малко над един милион, каза Васил Тончев от социологическа агенция "Сова Харис" по ТВ 7.

Половината от хората не гласуваха, а 26% гласуваха за малки партии, които не влизат в бъдещия парламент, допълни той и изказа мнение, че следващият парламент не би могъл да бъде траен.

Според политолога Румяна Коларова не трябва да се поставя под въпрос представителността на следващия парламент, не трябва да се подценява фактът, че ако прогнозните резултати се окажат верни, ГЕРБ запазва позицията си на първа парламентарно прдставена сила. Важно е да се подчертае, че ГЕРБ не е имала
мнозинство и в предишния парламент.

Според МБМД - ГЕРБ печели 31,4%; Коалиция за България - 26,2%; ДПС - 11,5%; "Атака" - 8,2%.

Най-близко до границата за влизане в парламента, според МБМД, е Движение "България на гражданите.

Очакваната избирателна активност към 20.00 ч. е 55%, по данните на МБМД, а броят на гласувалите избиратели 3 800 000 души.

Избирателната активност на изборите през 2009 г. беше 60,2%.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Наводненията в Мисури взеха жертва, стотици са евакуирани

Наводненията в Мисури взеха жертва, стотици са евакуирани

Свят Преди 20 минути

Най-мащабната спасителна операция се е провела в района на Лестървил, където около 200 души, повече от половината от които деца, са били блокирани в летен лагер

<p>147 години традиция: Националната гвардейска част отбелязва празника си</p>

147 години традиция: Националната гвардейска част отбелязва празника си с тържествена церемония в София

България Преди 35 минути

Пред Президентството ще се състои специална смяна на почетния гвардейски караул, а в центъра на столицата ще има временни ограничения на движението

Стрелба в Торонто: Двама души загинаха, петима са ранени, издирват нападателя

Стрелба в Торонто: Двама души загинаха, петима са ранени, издирват нападателя

Свят Преди 1 час

Полицията предупреди за активен стрелец и призова хората незабавно да напуснат района, докато продължава мащабна операция по издирването му

Най-модерните цветове за летен педикюр

Най-модерните цветове за летен педикюр

България Преди 1 час

От нежни неутрални тонове до смели и драматични цветове - това са 15-те нюанса, които доминират през лятото

Какво е „синдром на болната сграда“ и защо в офиса ни боли глава

Какво е „синдром на болната сграда“ и защо в офиса ни боли глава

Любопитно Преди 1 час

В летните жеги климатикът изглежда като истинско спасение. Той помага за поддържане на комфортна температура и предпазва от прегряване. Лекарите обаче предупреждават за другата страна на монетата

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

България Преди 10 часа

Детето е с опасност за живота

,

Почина бившият собственик и президент на "Челси" Кен Бейтс

Свят Преди 10 часа

Бейтс купи клуба за 1 паунд през 1982 година и стана третият му най-дълго управляващ ръководител

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

Свят Преди 11 часа

Иранският външен министър Абас Арагчи посети Оман за спешни разговори относно регионалната обстановка. Техеран и Маскат обсъдиха механизми за безопасното преминаване на кораби през стратегически важния за света Ормузки проток

,

Кола се удари в спрял камион край Дупница, има жертви

България Преди 11 часа

На място е изпратена и въздушна линeйка

,

Доналд Тръмп е преминал медицински преглед и нов когнитивен тест

Свят Преди 11 часа

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че е преминал успешен медицински преглед в центъра „Уолтър Рийд“. Той подчерта, че се е справил отлично и с когнитивен тест, но без да уточнява кога точно са били проведени изследванията

,

Повдигнаха обвинения на шофьора от тежката катастрофа на АМ „Тракия”

България Преди 12 часа

Той е задържан за срок от 72 часа с прокурорско решение

,

Скандалът с полетите на Пеевски: Бизнесмен отрече да е пътувал с лидера на ДПС

България Преди 12 часа

Бизнесменът Любомир Петров категорично отрече пред NOVA да е летял заедно с Делян Пеевски до Истанбул и обяви, че ще си търси правата по съдебен път. Междувременно конституционният съдия Десислава Атанасова също отхвърли данните от ГДБОП

,

Световен рекорд на Гинес: Над 22 000 фенове с „плешиви перуки“ заляха концерт на Питбул

Любопитно Преди 12 часа

Рапърът Питбул постави рекорд на Гинес за най-голямо събиране на хора с перуки, имитиращи плешивост. Точно 22 141 фенове се преброиха пред сцената в Лондон при 32-градусова жега, за да подкрепят своя идол в характерния му стил

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Любопитно Преди 12 часа

Испанската инфлуенсърка дебютира на модната сцена с бранда MIMOA, съчетаващ спортна визия и елегантност

,

Жители на село Анево спасиха малко щъркелче и го върнаха в гнездото му

България Преди 13 часа

Местните вярват, че появата на четири щъркелчета е знак, че тази година в селото ще се родят много деца

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

България Преди 13 часа

Лошата новина в бюджета на ДОО е, че социалните плащания или обезщетенията остават същите, коментира лидерът на КНСБ