НЗОК е започнала изплащането на дейностите на болниците
Източник: БГНЕС

Н ационалната здравноосигурителна каса (НЗОК) е платила 136 422 345 лв. за дейност на лечебните заведения за болнична медицинска помощ, съобщиха от пресслужбата на НЗОК.

Сумата гарантира изплащането на възнагражденията на работещите в болниците.

Няма причина ръководителите на лечебните заведения за болнична помощ да бавят заплатите на служителите си, допълниха от пресслужбата .

Неразплатената сума за дейност на лечебните заведения за болнична медицинска помощ, извършена през октомври и ноември 2013 година, ще бъде изплатена през януари 2014 година, съобщава още НЗОК.

Изплащането на средствата е в изпълнение на декларация за поет ангажимент от 18 ноември 2013 г. от правителството, чрез д-р Таня Андреева - Райнова, министър на здравеопазването, Петър Чобанов, министър на финансите и д-р Румяна Тодорова, управител на НЗОК, посочват от касата.

За октомври миналата година НЗОК е платила на болниците 136 142 352 лв., а за същия месец тази година лечебните заведения за болнична помощ са отчели дейност за 157 018 872 лева.

През ноември миналата година болниците са получили от НЗОК 134 282 332 лв., докато заявените средства за ноември 2013 г. са в размер на 156 768 462 лева.

Всички дейности, извършени от работещите в извънболничната медицинска помощ, за ноември 2013 г. са напълно изплатени.

НЗОК насочва още 1 033 080 лв. от икономии за заплащане на дейност на болниците, като средствата са от "свиване" на инвестиционната програма на институцията за 2013 г., по параграф "Придобиване на нефинансови активи", припомниха от пресслужбата.

Допълнителното преизпълнение на събираемостта от здравноосигурителни вноски за 2013 г. в размер на 33 567 881 лв.също ще бъде насочено за плащане на дейност в болниците за тази година.

Вчера стана ясно, че Българският лекарски съюз (БЛС) се е съгласил да упълномощи ръководството си да подпише Национален рамков договор за цените и обемите медицински услуги, които ще заплаща НЗОК през следващата година.

Лекарите делегираха на управителния съвет задължението да подпише договор със Здравната каса със 156 гласа "за", 36 "против" и 10 "въздържали се".

На практика с него ще се увеличат цените, които касата ще плаща за 27 вида болести и операции в хирургията, педиатрията, пулмологията, акушерството и др. Ще има и по-голям брой направления за преглед при специалист в доболничната помощ.

Преди две седмици лекарският съюз се оттегли от преговори, тъй като само трима от деветчленния надзорен съвет на касата присъстваха на преговорите. Тогава БЛС даде на съд надзорния съвет за умишлено саботиране на работата по договора. През миналата седмица обаче надзорният съвет се събра в пълен състав и удовлетвори основните искания на лекарите в рамките на вече одобрения от парламента бюджет на здравната каса за следващата година.

На практика повече пари ще получат специалистите извън болниците и зъболекарите, а парите за лечебните заведения ще бъдат по-малко със 100 млн. лв., в сравнение с тази година.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 23 минути

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 47 минути

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 2 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 2 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 2 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания

<p>Шега със &quot;зловещо агнешко&quot; превърна сладкарница в хит</p>

Шега със "зловещо агнешко" превърна сладкарница в Детройт в хит онлайн

Любопитно Преди 3 часа

Въпреки хумора, реакциите не са изцяло безобидни

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Любопитно Преди 3 часа

"Аз съм егоистичен човек. Не съм направил достатъчно добро", споделя актьорът пред Мариян Станков – Мон Дьо

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Свят Преди 4 часа

Властите заявиха, че нямат съмнение за връзка с тероризъм в инцидента

Снимката е илюстративна

Циклон удари Северния остров на Нова Зеландия, стотици са евакуирани

Свят Преди 5 часа

В редица региони е обявено извънредно положение, като са издадени предупреждения от най-високо „червено“ ниво

Издирват млад мъж от Девня

Издирват млад мъж от Девня

България Преди 5 часа

Той страда от параноидна шизофрения и е в неизвестност от четвъртък вечер

След неуспеха на преговорите: Пакистан обеща да поддържа диалога между САЩ и Иран

След неуспеха на преговорите: Пакистан обеща да поддържа диалога между САЩ и Иран

Свят Преди 5 часа

"Наложително е страните да продължат да спазват ангажимента си за прекратяване на огъня", заяви пакистанският вицепремиер и министър на външните работи Ишак Дар

Русия и Украйна се обвиниха взаимно в нарушения на великденското примирие

Русия и Украйна се обвиниха взаимно в нарушения на великденското примирие

Свят Преди 6 часа

Крехкото спиране на огъня беше поставено под съмнение още в първите часове

Експерти разкриха най-доброто време за консумация на кисело мляко

Експерти разкриха най-доброто време за консумация на кисело мляко

Любопитно Преди 6 часа

Ако искате да извлечете максимална полза от киселото мляко, по-долу ще разберете кога е най-добре да се консумира и как да се „подобри“ хранителният му ефект

Езическите корени на Великден: Скритите тайни зад символите на пролетта

Езическите корени на Великден: Скритите тайни зад символите на пролетта

Любопитно Преди 6 часа

Великден съчетава християнското преклонение пред Възкресението с древни езически символи като яйцето и заека, вкоренени в хилядолетните традиции за пролетното равноденствие, обновлението на природата и триумфа на светлината над мрака

Унгария гласува на парламентарни избори

Унгария гласува на парламентарни избори

Свят Преди 6 часа

Вотът ще определи състава на 199-местното Национално събрание и се следи с повишено внимание както вътре в страната, така и в Европа

Патриарх Даниил: Христовото Възкресение е наша непрестанна радост и вдъхновение

Патриарх Даниил: Христовото Възкресение е наша непрестанна радост и вдъхновение

България Преди 6 часа

Българският патриарх и Софийски митрополит възвести Христовото Възкресение и благослови българския народ пред катедралата „Св. Александър Невски“ в София