"Синята коалиция": В ЦИК саботират съдебно решение
Източник: netinfo
Цт тралната избирателна комисия регистрира "Синята коалиция" за участие в изборите, но e очевидно, че битката й срещу коалицията и демокрацията ще продължи, се казва в открито писмо до медиите на Мартин Димитров и Иван Костов.

"Въпреки изричното решение на ВАС от 31 май, представителите на ДПС са се опитали отново да провалят регистрацията, напускайки заседанието и нарушавайки кворума, което е пряк опит за саботиране на изпълнението на съдебното решение", съобщават съпредседателите на "Синята коалиция".

Според тях неизпълнението на съдебното решение и нарушението на закона, който урежда формирането на законодателната власт в България, е престъпление и може да бъде квалифицирано като опит за провеждане на незаконни избори и формиране на противоконституционна власт.

"Посочваме това, за да знаят някои от членовете на ЦИК докъде стигат и за какво може да им се търси отговорност. След като ЦИК влезе в ролята на политическа маша в ръцете на управляващите, пренебрегваща съда и законите в държавата, очакваме битката й срещу "Синята коалиция" да продължи - очакваме ЦИК за четвърти път да наруши закона", се азва в писмото.

Мартин Димитров и Иван Костов настояват за спешна среща с държавния глава.

"Действията на ЦИК подменят политическия дебат и правото на хората да избират и да бъдат избирани с фалшификации и административен произвол срещу партиите от "Синята коалиция", пише в писмото.

Съпредседателите на коалицията смятат, че ЦИК отново ще се опита да регистрира фалшивата партия на Юруков. Според тях е възможно в някои Районни избирателни комисии да откажат регистрация на кандидатите на "Синята коалиция".

Евентуалното обжалването не подлежи на съдебен контрол и зависи единствено от волята на ЦИК, се напомня в писмото.

Отбелязва се също, че "тази засада управляващите поставиха при последната промяна на закона за изборите".

В коалицията са убедени, че това грубо ще опорочи изборите и ще накара лидерите на СДС и ДСБ да ги атакуват пред Конституционния съд.

След като подчертават, че битката на управляващите срещу "Синята коалиция" и демокрацията навлиза в своята решителна фаза, лидерите на коалицията декларират, че няма да допуснат да бъде потъпкано правото на свободен избор на българските граждани.

"Ще защитим демокрацията в България и ще разобличим всички опити на управляващите да фалшифицират изборите, за да задържат властта. Във войната срещу демокрацията държавният глава е конституционно задължен да поеме цялата отговорност за действията на назначената от него Централна избирателна комисия и да защити свободата и демокрацията в България", се подчертава в писмото на Мартин Димитров и Иван Костов.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп обяви „най-лошия сценарий“ за Иран

Тръмп обяви „най-лошия сценарий“ за Иран

Свят Преди 9 часа

Тръмп: Това може да се случи. Не искаме да се случи

Израел удари избора на наследник на аятолах Хаменей

Израел удари избора на наследник на аятолах Хаменей

Свят Преди 9 часа

Жителите на столицата, в която живеят около 15 милиона души, съобщиха за едни от най-тежките бомбардировки от началото на конфликта

Цената на газа скочи с над 70%, идва ли нова криза с инфлацията

Цената на газа скочи с над 70%, идва ли нова криза с инфлацията

Свят Преди 11 часа

Пазарите реагират на риска от продължително прекъсване на доставките

Васил Терзиев смени Надежда Бобчева с Николай Неделков

Васил Терзиев смени Надежда Бобчева с Николай Неделков

България Преди 11 часа

Промяната е част от усилията за засилване на оперативния и контролния фокус

Сеул грейна с цветовете на България

Сеул грейна с цветовете на България

Любопитно Преди 12 часа

В бяло, зелено и червено засия футуристичният комплекс от плаващи острови Some Sevit

МВнР с предупреждение за българите в Малдивите и Индия

МВнР с предупреждение за българите в Малдивите и Индия

Свят Преди 12 часа

Българските задгранични представителства имат готовност да окажат съдействие

Тити Папазов се върна от Израел: Невероятно божие съвпадение

Тити Папазов се върна от Израел: Невероятно божие съвпадение

България Преди 12 часа

Треньорът и отборът на „Апоел” (Тел Авив) прекараха денонощие в път, за да се приберат

Зеленски: Операцията в Иран е предупреждение за Путин

Зеленски: Операцията в Иран е предупреждение за Путин

Свят Преди 13 часа

Зеленски: Путин да види как свършват диктатурите

Рюте в Скопие: Северна Македония е верен съюзник

Рюте в Скопие: Северна Македония е верен съюзник

Свят Преди 13 часа

Рюте: Няма да позволим да се появи вакуум в сигурността в Западните Балкани

Иран моли ООН да спре войната

Иран моли ООН да спре войната

Свят Преди 14 часа

Службата на ООН за правата на човека призова за разследване на удара срещу девическо училище в Иран

Тръмп за Иран: Те искат да преговарят: Твърде късно!

Тръмп за Иран: Те искат да преговарят: Твърде късно!

Свят Преди 14 часа

Ставаме ли свидетели на раждането на доктрината "Тръмп"

Работят до изнемога: Необичайните герои, които спасяват жителите на Киев

Работят до изнемога: Необичайните герои, които спасяват жителите на Киев

Свят Преди 14 часа

Работата на водопроводчиците и електротехниците в Киев е изключително важна, особено когато навън са -20 градуса

Учени разкриха тайната на столетници: Кръвта им е като на 30-годишни хора

Учени разкриха тайната на столетници: Кръвта им е като на 30-годишни хора

Любопитно Преди 14 часа

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Техеран

„Навсякъде има дим и кръв“: Войната в Иран ескалира, пазарите се сринаха

Свят Преди 14 часа

Експлозии разтърсиха Техеран и Бейрут във вторник, а финансовите пазари по целия свят се сринаха пред перспективата за продължително прекъсване на глобалните енергийни доставки в резултат на американско-израелската въздушна война срещу Иран