От Софийската районна прокуратура уточняват, че не са компетентни да се произнасят по нарушения на трудовото законодателство.
В случая ИА "Главна инспекция по труда" не е сезирала прокуратурата с конкретни данни за извършено престъпление от общ характер, се казва в съобщението.
Именно агенцията е компетентният орган, който следва да ангажира административнонаказателната отговорност на работодателите, обясняват от прокуратурата.
В Главна инспекция по труда (ГИТ) все още не са получили писменото становище на прокуратурата по сигнала за неплатените заплати, съобщи БТА, като цитира пресцентъра на инспекцията.
От там отказаха да правят коментар преди да се запознаят със становището. ГИТ продължава проверките, съобразно правомощията на инспекцията.
Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов съобщи пред журналисти на 31 януари, че ГИТ ще сезира прокуратурата за 11 фирми, които не са платили заплати за повече от три месеца.
По думите му тогава това може да стане на основание чл. 407 от Кодекса на труда.
Според българското законодателство неизплащането на трудовите възнаграждения не е криминализирано — то е административно нарушение, за което се плаща глоба.
В началото на януари Младенов съобщи, че след проверките на инспекцията по труда, НАП и НОИ до края на декември са установени 72 фирми, които дължат 19 млн. лв. за заплати на работниците си.
На фирмите е бил даден срок до края на януари да се издължат. Шестнайсет от тези 72 фирми са изплатили в пълен размер дължимите заплати на работниците и служителите, а 45 работодатели са извършили частично изплащане.
Единайсетте фирми, за които инспекцията по труда прати сигнал до прокуратурата, дължат заплатите за повече от три месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!