Кюстендилският окръжен съд освободи бившия косовски премиер Агим Чеку.
Съдът разгледа делото по искането на прокуратурата за временна мярка "задържане под стража" до 40 дни на Чеку.
Бившият премиер на Косово Агим Чеку беше арестуван от българските власти във вторник по силата на стара заповед за арест, издадена от Сърбия.
Чеку бе задържан на Гюешево на влизане в страната по силата на така наречената червена бюлетина на Интерпол.
Вчера след обяд ВКП издаде постановление за задържането с още 72 часа на бившия косовски премиер.
Постановлението беше изпратено до Окръжна прокуратура-Кюстендил, която от своя страна го внесе в Окръжния съд.
След задържането му, Сърбия поиска от България да екстрадира бившия косовски премиер Агим Чеку, който е обвиняван от Белград за геноцид.
"Министерството на правосъдието поиска екстрадирането на Чеку, за да бъде заведено дело за геноцид пред съда в Ниш", съобщи сръбското министерство на правосъдието в комюнике.
В Косово, на своя ред, изразиха надеждата, че България бързо ще освободи бившия премиер.
"Веднага след като научи за задържането на бившия премиер Чеку, правителството се свърза с българското правителство", заяви говорителят на косовското правителството Мемли Красничи.
Сръбският вицепремиер и министър на вътрешните работи Ивица Дачич заяви тази вечер, че решението на българските съдебни власти да освободят бившия командир на т. нар. Армия за освобождение на Косово и бивш "областен" премиер Агим Чеку, не допринася за добрите отношения между двете държави, предаде агенция ТАНЮГ.
"Очевидно работата на Интерпол е утежнена от политически натиск спрямо правосъдните органи, когато става въпрос за действия по отношение на полицейските искания за залавяне на търсено лице", заяви Дачич, който участва в двудневен руско-сръбски бизнес форум в Москва.
Според сръбския вицепремиер по този въпрос трябва да се разговаря сериозно, тъй като, по думите му, това пречи на полицейското сътрудничество и борбата срещу престъпността, тероризма и военните престъпления.
Вярвам, че това е първата стъпка към окончателната реабилитация на г-н Агим Чеку, коментира днешното решение на съда в Кюстендил председателят на парламентарната комисия по външна политика Соломон Паси.
Имам доверие в българския съд, особено когато става дума за видими международни казуси, добави той.
Вярвам, че това е първа стъпка към окончателното снемане на всички
обвинения към моя гост в международните файлове, каза Паси, по чиято покана бившият премиер на Косово влезе в нашата страна, преди да бъде арестуван във вторник.
Не допускам г-н Чеку да бъде екстрадиран и той е добре дошъл в България, добави Паси в отговор на въпрос за очакванията му дали българската страна ще удовлетвори искането на Белград за екстрадицията на Агим Чеку.