Борисов: Мафията има интерес да няма правителство
Източник: БГНЕС

"Мафията има интерес да няма правителство, да няма парламент и да не минават закони, защото тогава контрабандистите и олигарсите ще продължат да си вземат милиардите, които са свикнали да получават".

Това коментира министър-председателят Бойко Борисов в края на правителственото заседание.

Премиерът изнесе информация, че приходите през януари надвишават с 900 млн. лв. събраното през януари 2015 г. В тази сума не са включени 250 млн. лв. възстановен на фирмите ДДС.

"Дори и най-големите скептици в Европа коментират борбата ни с контрабандата като чудо, което правим, и правителството трябва с вдигната глава да обяснява как се бори с корупцията, защото основното в нея са парите. Няма по-видим признак в тази сфера – резултатът е в сайта на Министерството на финансите", посочи Борисов.

"Аз истински се надявам, че Министерство на правосъдието много бързо така, както по график сме задали, ще си свърши работата. Може би Катя тук да ни каже какво трябва да приемем вследствие и на доклада, който ще излезе, а и това, което ние, като правителство, имаме в тази сфера, за да можем всички ние да си изпълним ангажиментите, включително и в парламента тези, които трябва да влязат, обърна се Борисов към правосъдния министър Екатерина Захариева.

От своя страна Захариева коментира доклада на ЕК за България.

„Най-важната и спешната задача пред Министерство на правосъдието е внасянето на измененията на Закона за съдебната власт, които са свързани както с измененията на Конституцията, така и с дългоочакваните изменения, свързани с кариерно израстване, инвестиране, проверки за почтеност, електронно правосъдие, което ще бъде изрично споменато в доклада, а именно добрата инициатива и осигурените средства в Оперативна програма „Добро управление“ за бързо въвеждане на електронното правосъдие.

Сроковете, които си поставяме и които са реалистични и изключително спешни, е началото на март месец да бъде приет законопроектът от Министерския съвет и внесен в Народното събрание.

Защо началото на март, а не веднага, както се намеква отново в публичното пространство? Защото истината е, че в закона има много работа за вършене все още. Въпреки че изменението беше оповестено в средата на миналата година, то все още не е приведено в съответствие с измененията на Конституцията. В главата за инспектората и засилените правомощия на инспектората за съдебната власт се съдържат три изменения и няма как, давайки толкова силни правомощия за проверки, да не се разпишат подробностите и при какви условия започват тези проверки. Както е и в Закона за Сметната палата, както е в Закона за конфликт на интереси, както е в закона, който госпожа Кунева предлага. Така че, там просто липсва глава”, казва Захариева.

Прекият избор от магистратите на членовете на ВСС е също изцяло неразработен, така че за това срокът е март месец и трябва да ви кажа, че той е изключително оптимистичен, бърз и спешен. Работата вече е започнала в министерството със заинтересованите институции. Разделили сме се на пет работни подгрупи по различните глави. Така че, разчитам наистина на конструктивен подход и вместо да си хвърляме обвинения кой е виновен и кой не, по-скоро да вземем, заедно с другите институции, неправителствения сектор, съдийските и прокурорските организации, да огледаме текстовете и да ги внесем.

Едно се говори в публичното пространство, друго се говори на работните групи. Всички признават, че законът има нужда от детайлизиране и доработка. Няма да се оправдаваме, аз няма да вляза (както и правителството) сега в обвинения, а по-скоро да се стегнем и да си свършим работата.

Законът за съдебната власт е топ приоритет, така че в първите няколко месеца – февруари и март, ще бъдем изцяло фокусирани върху него, подчертава Захариева.

"Моя работа като министър на правосъдието е също да коментирам и да координирам с всички власти, които трябва да изпълнят тези препоръки, а това основно е Висшият съдебен съвет. Наистина, основните препоръки са към Висшия съдебен съвет – свързани с дисциплинарните производства, с атестирането и с назначенията, с етичните правила и други препоръки. Така че тези препоръки ще бъдат отчетени при измененията на Закона за съдебната власт", допълни тя.

По-рано днес в Брюксел бе представен мониторингов доклад на Европейската комисия, в който се посочват сериозни системни проблеми и съмнения за независимостта на съдебната власт в България. Припомнете си с видеото:

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Кметът на Панагюрище: Днес губим&nbsp;всичко, за което бунтовниците ни умряха</p>

Кметът на Панагюрище: Загубихме смисъла, загубихме корена, губим и всичко, за което бунтовниците ни умряха

България Преди 28 минути

Желязко Гагов изнесе емоционална реч по време на тържествената зрая-проверка по повод 149 години от избухването на Априлското въстание

Тръмп спря финансирането на обществени медии в САЩ

Тръмп спря финансирането на обществени медии в САЩ

Свят Преди 31 минути

Това е поредният ход на Тръмп за използване на власт с цел да се контролира дейността на институции, с чиято позиция или действия той не е съгласен

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

Любопитно Преди 42 минути

Какво да очакват зрителите от дългоочакваното риалити в ефира на NOVA?

Без очи и мозък - Къде бе измъчвана и убита Виктория Рошчина

Без очи и мозък - Къде бе измъчвана и убита Виктория Рошчина

Свят Преди 47 минути

Един от най-зловещите центрове за задържане на Русия е този в Таганрог

<p>Майкъл Болтън проговори за диагнозата си &ndash; агресивна форма на мозъчен тумор</p>

Майкъл Болтън проговори за диагнозата си – агресивна форма на мозъчен тумор – в емоционално първо интервю

Свят Преди 1 час

"Намираш в себе си сили и решителност, за които не си подозирал, че притежаваш"

<p>Подготовката за конклава: Монтираха комин на покрива на Сикстинската капела</p>

Подготовката за конклава: Монтираха комин на покрива на Сикстинската капела във Ватикана

Свят Преди 1 час

След всеки два кръга на гласуване бюлетините на кардиналите се изгарят в специална пещ

Кръв, кръст и корона: Как Борис I обърна съдбата на България

Кръв, кръст и корона: Как Борис I обърна съдбата на България

България Преди 1 час

52 рода загиват, но една вяра възкръсва: Цената на християнството в България

Щети за близо 4 млн. лева: Разследват умишлен палеж край Ямбол

Щети за близо 4 млн. лева: Разследват умишлен палеж край Ямбол

България Преди 1 час

Пожарът е избухнал на 29 април в село Ружица

„Празният престол“ в „Темата на NOVA“

„Празният престол“ в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 1 час

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Илон Мъск се сравни с Буда</p>

Илон Мъск се срещна с медиите и се сравни с Буда

Свят Преди 1 час

Някои репортери отбелязаха, че Мъск звучи "по-малко уверено" от преди

Арестуваха турски шофьор на тир за подкуп на полицаи край "Капитан Андреево"

Арестуваха турски шофьор на тир за подкуп на полицаи край "Капитан Андреево"

България Преди 1 час

Срещу него е образувано досъдебно производство

Фийби Гейтс

Дъщерята на Бил Гейтс разкри диагноза на баща си

Любопитно Преди 2 часа

„Да доведеш мъж у дома е ужасяващо за него“, казва Фийби Гейтс

<p>САЩ връщат оръжията в играта, Украйна плаща с националното си богатство</p>

Тръмп одобри продажбата на оръжиe за Украйна

Свят Преди 2 часа

Преди ден Киев и Вашингтон сключиха сделка за полезните изкопаеми