Руският патриарх Кирил поздрави Даниил
Източник: Getty Images

Р уският патриарх Кирил поздрави новоизбрания български патриарх Даниил. 

"Днес Руската Православна Църква искрено се радва на своята любима Църква-сестра, начело на която стоеше благочестив йерарх, известен със своето благочестие, твърдо придържане към свещения каноничен ред и готовност за саможертвен труд в името на укрепването на църковното единство", пише в поздравлението предстоятелят на Руската православна църква патриарх Кирил, цитирано в официалната страница на Руското посолство в България.

Ето и пълния текст без редакторска намеса:

Поздравления от Негово Светейшество Патриарх Кирил до Негово Светейшество Българския Патриарх Даниил по повод избора и интронизацията му на патриаршеския престол (30 юни 2024 г.)

До Негово Светейшество Пресветий Даниил, Софийски митрополит, Патриарх Български

Ваше Светейшество, възлюбени брате и съслужителю при Божия престол!

От името на архиереите, духовенството, монашеството и цялата Руска православна църква, както и от свое име, най-сърдечно Ви поздравявам с избора и интронизацията Ви на Българския патриаршески престол.

Благоволи Светият Дух и почитаемите участници в Патриаршеския избирателен църковен събор (Деян. 15:28) да Ви призовът на висшето и отговорно първоархиерейско служение, поверявайки Ви съдбините на Българското Православие.

В лицето на Ваше Светейшество храмът "Св. Йоан Рилски и Св. Евтимий Търновски" намери своя нов предстоятел - достоен наследник на приснопаметните български патриарси Кирил, Максим и Неофит, направили много да запазят отеческите духовни традиции и утвърждават своето паство в светата православна вяра.

Днес Руската Православна Църква искрено се радва на своята любима Църква-сестра, начело на която стоеше благочестив йерарх, известен със своето благочестие, твърдо придържане към свещения каноничен ред и готовност за саможертвен труд в името на укрепването на църковното единство.

Умножаването в благодатта и познаването на нашия Господ и Спасител Иисус Христос (2 Петр. 3:18) повече от хиляда години е основната цел на нашите Църкви и пазените от тях братски народи, които са сънаследници на славянската духовна традиция, датираща от делото на светите равноапостоли Кирил и  Методий.  Благодарствената молитвена памет на чедата на Руската православна църква отразява както изключителната роля на българските мисионери в християнското просвещение на Киевска Рус, така и духоносния образ на св. Киприан – великият син на България, станал митрополит на Москва и цяла Русия.  Благоговейно почитаме и Свети Серафим, архиепископ Богучарски, Софийски Чудотворец, който олицетворява нашето единство.  Пазим грижливо паметта на руските воини, дали живота си за освобождението на нашите български братя от лютото петвековно робство.

Вярваме, че Ваше Светейшество ще впише нови светли страници в славната, многовековна история на отношенията между нашите Църкви.

В този знаменателен ден молитвено Ви желая крепко здраве, неувяхваща радост в Господа и Неговата всемогъща помощ за много години благословена, изпълнена с плодотворни подвизи Патриаршия и благоденствие и мир на богопазимото паство на Българското Православие.

С братска любов во Христа
+КИРИЛ, ПАТРИАРХ НА МОСКВА И ЦЯЛА РУСИЯ

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 5 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 6 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 8 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 9 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 9 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 9 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 9 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 10 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

<p>Си нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису</p>

Кулинарна дипломация в Пекин: Си Дзинпин нагости Тръмп с хрупкави ребра, патешко и тирамису

Свят Преди 10 часа

Докато двамата лидери си разменяха исторически послания за партньорство, китайските готвачи заложиха на сигурно, адаптирайки традиционното меню към прословутия американски вкус за бързо хранене и любими домашни класики

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 10 часа

Пациентът е получил масивен инфаркт

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Политическата криза във Великобритания ескалира, Уес Стрийтинг подаде оставка

Свят Преди 10 часа

Стрийтинг към Стармър: Вече е ясно, че няма да поведете Лейбъристката партия към следващите парламентарни избори

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 10 часа

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 10 часа

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

България Преди 10 часа

Задържан е 16-годишен