Радев и Борисов с поздрав за Деня на народните будители
Източник: БГНЕС
29

Б удителят не е интелектуалец по европейски образец. Това е българска духовна категория. За да си будител, интелектуалният авторитет не стига. Трябва да имаш добавена стойност от доблест, кураж и посветеност. Будителите са мисионерите на културата, морала и свободата. Едни будят с таланта си, други с пример. Едни пишат книги и играят на театралната сцена, а други пишат история и носят достойно своята ролята на сцената на живота.

Това каза президентът Румен Радев в словото си по повод Деня на народните будители.

Затова днес тук е Кристиян, който посвети силите си на спасяването на последната теснолинейка в България, за да има транспорт за хората в Родопите. Тук е и софиянецът Пламен, който прави чудеса за училището в родното си село. Тук е и планинският водач Орлин, който увлече стотици хора да носят на гръб материали високо в планината, за да изградят заедно животоспасяващ заслон. Тук сте и вие, големи имена на българската култура и наука и хора с кауза, които не се нуждаят от представяне, каза президентът Радев пред гостите си на "Дондуков" 2.

Будители е имало и в най-мракобесните времена. Има ги и днес. Преди месец призовах за национално единение, но това не е апел да запълним обществените разломи с примирение и безличие. Това е апел за борба. За демокрация, за справедливост, за просветеност, за свобода на словото. Единението е всенародно усилие в името на високи цели. И будителството е пътят към неговото осъзнаване и сбъдване, категоричен е държавният глава.

Будителите родиха Възраждането. Вярвам, че съвременните будители също ще бъдат на висотата на историческото предизвикателство: да преборим унинието, мрака, безразличието и моралната криза, за да пребъде България, заключи Радев.

Честит Ден на народните будители! Поздравявам всички достойни българи, които се грижат за духовността и знанието, заяви премиерът Бойко Борисов в поздравление по повод днешния празник във Фейсбук.

"Нека си спомним и за великите наши сънародници, отдали живота си за съхраняването на нашия дух и култура", написа още Борисов в социалната мрежа.

В началото на днешното пленарно заседание парламентарните групи излязоха с декларации по повод 1 ноември – Деня на народните будители.

Първи на трибуната се качиха от ГЕРБ, а декларацията прочете народният представител и председател на Комисията по образование и наука Милена Дамянова. „Никога направеното за образованието на децата ни няма да изглежда достатъчно, но не забравяйте, че ние казахме „Стига!“ на неграмотността, на остарелите методи на преподаване. На училище, което работи за себе си, а не за пазара на труда и за децата ни. Припомням, че сега на пазара на труда са онези млади хора, за които в миналото не достигна политическа воля за промени. Няма да напомням за промените, които от ГЕРБ направихме до момента, благодарение на нашата програма, но обръщам внимание само на 4 решения, заложени в следващия бюджет. Стартовата заплата на учителите се увеличава от 760 на 920 лева, а средната учителска заплата, за първи път от десетилетия, надвишава средната за страната“, подчерта Дамянова.

Тя припомни още, че от догодина ще бъдат заделени и 25 млн. лева, с които ще бъдат финансирани заниманията по интереси на близо 700 хил. ученици. Повече средства, общо 30 млн. лв., пък са заделени за работа с деца и ученици от уязвими групи. 1,6 млн. лв. ще бъдат отпуснати за стипендии на учениците от професионалните училища и паралелки с дуална форма на обучение, за тези в защитените от държавата специалности и такива с очакван недостиг на пазара на труда.

В декларацията си от ДПС обърнаха внимание на това, че днешният ден трябва да се разглежда като ден за почит, признателност и духовна връзка с предците ни. „Днес почитаме незабравените духовници, просветените книжовници и непокорните бунтовници, които ни държат будни във времето“, заяви народният представител Ерол Мехмед. Според него този празник е общобългарски и е неизменна част от духовната същност на народа. „Не всички сме чели, мнозина са недочели и накрая пак не сме разчели истинските послания на достойните синове на България. Може би затова толкова трудно си прокарваме път към бъдещето. Осмисляме днешния ден и злободневието, но не и живота в неговата пълнота, продължителност и непредсказуемост“, се посочва още в декларацията на ДПС.

От БСП пък призоваха в днешния ден всички да изоставят дребните противопоставяния и да „съблекат от празничните си мисли и действия ненужната патетика и пресиления възторг“. „Първи ноември е особен ден в българския календар. Бих казал – единствен по същината си, защото идеята за празника възниква в отговор на остра необходимост от живото спасяващо лекарство за тялото и духа на изстрадалото ни Отечество“, заяви Чавдар Велинов. „Години наред от тази трибуна ние заявяваме почит и декларираме висока степен на загриженост за българската духовност и култура, но в същото време често забравяме, че всички онези, чиито имена ще споменем днес, са били преди всички родолюбци и човеколюбци“, допълни още той.

От името на ПГ на „Воля“ Деня на народните будители честити народният представител Боряна Георгиева. „Днес ние провеждаме, в няколко града на страната, кампанията „Да бъде будители с Воля“. От името на нашия лидер Веселин Марешки и от името на групата, българските граждани ще получат специален подарък – „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски“, подчерта тя. Според нея няма удобно време и епоха, в което да си будител, а самата дума предполага да си в авангарда и да водиш, както и да осветляваш пътя към другите.

„На този празник хубавото му, че му е широка рамката и всъщност всички, които обичат Отечеството си, са будители“, смята проф. Станислав Станилов от „Обединени патриоти“. Според него днес отбелязваме тези будители, които са сътворили онзи български дух, довел Възраждането в България и превърнал средновековния български човек в модерен.

От парламентарната трибуна проф. Станилов призова държавата да отделя поне 1% от бюджета си за култура.

Предизвикателство да си учител в българско училище в чужбина

Интервю с будител - какво трябва да знаем за тях

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 29
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

29 коментара
 
Мъжете живеят като в приказка. Тъщата - Баба Яга, жената - вещица, децата - дяволи. Само комшийката - Василиса Прекрасна, а мъжът и Иванушка Глупака...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

S&P Global и Moody's отчетоха позитивна промяна в прогнозата си  за United Group

S&P Global и Moody's отчетоха позитивна промяна в прогнозата си за United Group

Любопитно Преди 43 минути

Тази стъпка е в резултат на успешната продажба на пасивна инфраструктура, собственост на United Group в България, Хърватия и Словения

круизни кораби

Удобства за мигранти: Риши Сунак предоставя луксозни круизни кораби

Свят Преди 46 минути

Очаква се правителството да разположи два круизни кораба, които да настанят мигранти от Ламанша

.

Странно или приемливо: Защо плачем в самолетите

Любопитно Преди 1 час

Когато летим, е по-вероятно да се разплачем - но защо

Прокуратурата поиска имунитета на депутат заради опит за блудство

Прокуратурата поиска имунитета на депутат заради опит за блудство

България Преди 1 час

"Чрез употреба на сила извършил действия, с цел да възбуди полово желание без съвукупление по отношение на лице, навършило 14-годишна възраст"

<p>Скандал между Петков и Костадинов в стаята на &quot;Възраждане&quot; в НС</p>

Скандал между Кирил Петков и Костадин Костадинов в стаята на "Възраждане" в НС

България Преди 1 час

Петков влезе в стаята на "Възраждане" след като депутати от групата саботираха изявление на Явор Божанков от трибуната в НС

Снимката е илюстративна

Депутатите решиха: Без увеличение на минималната работна заплата

България Преди 1 час

Предложението за увеличение беше на Левицата

Българин от Херсон: Най-критична е ситуацията в окупираната украинска територия

Българин от Херсон: Най-критична е ситуацията в окупираната украинска територия

Свят Преди 2 часа

"Тежка е ситуацията в Новая Каховка, където живеят българи и са под окупация. След бедствието нямаме връзка с тях", сподели българинът Юрий Паличев от Херсон

<p>&bdquo;Може да направиш много неща правилно и въпреки това да загинеш&ldquo;</p>

Между фактите и легендите – как викингите изчезнаха от Гренландия

Любопитно Преди 2 часа

Климатични промени, икономически проблеми и постоянни битки – какви са причините, довели до изчезването на викингите от Гренландия

Делян Пеевски

Делян Пеевски: Продължават разговорите за конституционната реформа в парламента

България Преди 2 часа

По конституционните въпроси говорихме, каза депутатът от ДПС Делян Пеевски пред журналисти в парламента на излизане от среща със съпредседателя на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков

Антарктида айсберг

Най-големият айсберг бе разкъсан на части в "гробището на айсбергите"

Любопитно Преди 2 часа

През октомври 2022 г. сателитни снимки разкриха, че А-76А, който по това време е с дължина около 84 мили (135 км) и ширина 16 мили (26 км), се е придвижил във воден участък

Станислав Балабанов

Балабанов: Вчера се създаде лигата на отвратителните, комбинирала помежду си таланта на лъжците и крадците

България Преди 3 часа

По думите му "демокрацията ни е раждала чудовища, но такъв хибриден тумор ражда за първи път".

Лена Бориславова

Лена Бориславова с коментар за президента и "ден първи"

България Преди 3 часа

"Радев на изпроводяк: 4 млрд., раздадени за 3 дни от АПИ", пише тя

квантова физика

Най-накрая приключи търсенето на "вампира на Айнщайн"

Любопитно Преди 3 часа

От 1961 г. насам математиците се чудят дали такава форма може да съществува

"Атака срещу мен“: Кейти Прайс твърди, че любимото ѝ куче е било убито нарочно

"Атака срещу мен“: Кейти Прайс твърди, че любимото ѝ куче е било убито нарочно

Любопитно Преди 3 часа

Тя сподели тъжната новина за смъртта му в Instagram с последователите си

Предвижда се скок на водата с 44% в Софийска област, в Перник - с 46 на сто

Предвижда се скок на водата с 44% в Софийска област, в Перник - с 46 на сто

България Преди 3 часа

Окончателно решение регулаторът ще вземе на 29 юни

<p>Вижте кои депутати влизат в НС вместо избраните за министри</p>

Вижте кои депутати влизат в Народното събрание вместо избраните за министри

България Преди 3 часа

Бившият депутат от ДПС Бюнамин Хасан влиза в парламента като депутат от ПП-ДБ на мястото на избрания за министър-председател Николай Денков